The CW’nun yeni sezon dizilerinden Charmed‘ın tanıtımı ile sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

Charmed, 2006 yılında UPN kanalı ile birleşerek The CW kanalını oluşturan The WB kanalının 1998-2006 yılları arasında 8 sezon boyunca yayınladığı aynı isimli dizinin yeniden çevrim dizisi olma özelliği taşıyor.

Cadılar, süper güçler, iyiler, kötüler ve büyü. Charmed, fantastik drama türünde bir dizi. 14 Ekim 2018 tarihinde yayın hayatına başlayan Charmed‘ın hali hazırda 5 bölümü geride kalmış durumda. Geçtiğimiz günlerde 9 bölümlük ek sipariş alan dizinin ilk sezonu 22 bölüm sürecek. 2. sezonu olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Charmed‘ın yaratıcıları Jessica O’TooleAmy Rardin ve Jennie Snyder Urman üçlüsü. Orijinal dizinin yaratıcısı Constance M. Burge da bu üçlüye destek oluyor. Yapımcı koltuğunda söz konusu üçlüye Howard T. OwensBrad SilberlingBen SilvermanCarter CovingtonVanessa Parise ve Michael Reisz gibi isimler eşlik ediyor.

Komedi ve drama ögelerini bir arada barındıran Charmed’ın bölüm süreleri yaklaşık 40’ar dakika uzunluğunda.

Bu yıl pazar akşamları da dizi yayınlamaya başlayan The CW’nun pazar günleri Supergirl’ün arkasından yayınladığı Charmed, 0.54 reyting oranı ve 1.569.000 izleyici sayısı ile açılış yaptıktan sonra ilk 5 bölümünün ardından 0.39 reyting oranı ve 1.186.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda.

KONU

Hikayenin merkezinde 3 genç kız var. İkisi beraber büyümüş 3 kız kardeş olan Maggie, Mel ve Macy annelerinin ani vefatı sonrası bir araya gelirler. Maggie ve Mel, Macy’nin varlığından habersizdir. Maggie ve Mel ile aynı anneden ve farklı bir babadan olma Macy de kız kardeşlerinin varlıklarından bihaber bir şekilde büyümüştür. Annesi o daha çok küçükken onu babası ile bırakıp gitmiş ve yeni bir aile kurmuştur. Babasının yanında büyüyen Macy annesini bir daha görmemiştir ve elindeki tek fotoğraf yoluyla simasını anımsamaya çalışmaktadır. Anneleri Marisol’un ölüm haberini medya yoluyla öğrenen Macy bu sayede kardeşlerini bulur. Ama bu noktada kız kardeşlerin tek buldukları şey birbirleri değildir.

Annelerinin ölümü, kızların anneleri tarafından bastırılmış cadılık yeteneklerinin bir anda ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aniden süper güçler kazanan, cadı olduklarını öğrenen ve annelerinden kalma afilli ve kapsamlı bir büyü kitabı miras alan üçlümüzü daha yaşadıkları bu travmayı sindirememişken bir sürpriz daha beklemektedir. Harry Greenwood isimli gizemli bir adam tarafından güçlerini birleştirmek ve dünyanın sonunu getirmeye meyilli karanlık güçlere karşı savaşmaya başlamak zorunda oldukları haber verilir kendilerine ve hikayemiz başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Maggie (Sarah Jeffery):

Kız kardeşlerden en küçüğü. 18-19 yaşlarında bir üniversite öğrencisi. Eğlenmeyi seven, giyim kuşama özen gösteren, rahatına düşkün, sıkıya gelemeyen, biraz çapkın, haşarı ve sevimli bir genç kız Maggie. Bu yaşadığı ekstrem olaylara rağmen kafasını meşgul eden en önemli şeylerden biri de kampüsteki kardeşlik evlerinden birine kabul edilmek ve o kızlardan biri olmak.

Süper gücü: İnsanların düşüncelerini okuyabilmek.

Kanadalı genç aktrisi Shades of Blue, Rogue ve Wayward Pines dizilerinden hatırlıyoruz.


 

Mel (Melonie Diaz):

Kız kardeşlerden ortanca olanı. Azılı bir feminist ve aktivist. İnatçı ve her zaman kendi bildiğini okumaya meyilli bir tip. Enerjik, haşarı, asi ruhlu biri. Eş cinsel. Niko isminde bir kız arkadaşı var.

Süper gücü: Zamanı durdurabilmek.

Aktrisi The Breaks ve Room 104 dizilerinden anımsayabilirsiniz.

 

 

 


 

Macy (Madeleine Mantock):

Kız kardeşlerden en büyüğü. 28 yaşında. Bir bilim kadını. Maggie’nin okuduğu üniversitede araştırma görevlisi olarak kısa bir süre önce işe başlamış. Yaşanan gelişmeler sonrası yarı kız kardeşleri ile aynı evde kalmaya başlıyor. Kız kardeşlerinin aksine daha duygusal ve içe dönük bir yapısı var. Akıllı, uslu, hafiften çekingen, düşünceli, doğru olanı yapma dürtüsü ve sorumluluk bilinciyle hareket eden, yaşına göre olgun bir genç kadın.

Süper gücü: Nesneleri hareket ettirebilmek.

İngiliz aktrisi The Tomorrow People ve Into the Badlands dizilerinden tanıyoruz.

 


 

Harry Greenwood (Rupert Evans):

Kızlarının annelerinin vefatından sonra ortaya çıkan gizemli bir adam. Kızlara bu cadılık yolculuğunda yol göstericilik yapmak ve onları yaklaşan savaşa hazırlamak için geldiğini söylüyor. İngiliz aksanıyla konuşan, kızlar tarafından adı zikredildiğinde anında oracıkta beliren, nükteli, soğukkanlı bir adam.

Süper gücü: Işınlanmak

Aktörü The Man in the High Castle, FlemingWorld Without End ve The Palace gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

 


 

Niko (Ellen Tamaki):

Mel’in kız arkadaşı. Mel’e aşık. Mel’in aksine daha ciddi bir karakteristik yapısı var. Kibar biri. Bir dedektif kendisi.

 

 

 


 

Galvin (Ser’Darius Blain):

Macy’nin öğrencilik yıllarından eski bir tanıdığı. Yıllar sonra aynı iş yerinde çalışmak yoluyla yeniden bir araya geliyorlar. İkisi de birbirlerinden çok hoşlanıyorlar ama Macy biraz kendini geri atıyor.

Aktörü Jane by Design ve Survivor’s Remorse dizilerinden anımsayabilirsiniz.

 


 

Lucy (Natalie Hall):

Maggie’nin gözüne girmeye çalıştığı kişi. Söz konusu kardeşlik evinin lideri. Alımlı, havalı, patronluk taslamayı seven, güzel bir genç kadın.

Kanadalı aktrisi Star-Crossed, UnReal ve Pretty Little Liars dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

 


Kızların anneleri Marisol rolünde de Off the Map, Nip/Tuck, Dexter, The Following, Life Sentence gibi birçok diziden aşina olduğumuz Valerie Cruz‘u izleme fırsatı yakalıyoruz ara ara.

Fairly Legal, Fuller House ve How I Met Your Mother gibi dizilerden anımsanabilecek Virginia Williams, Harry’yi görevlendiren yaşlı cadılar kurulunun bir mensubu olan Charity rolüyle konuk oluyor diziye. Charlie Gillespie, Maggie’nin eski erkek arkadaşı Brian rolünde, Nick Hargrove ise yeni erkek arkadaş adayı Parker karakterinde tekrar eden rollerle yer alıyorlar dizide. Reign, Legend of the Seeker ve Spartacus gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Craig Parker da 4. bölümün sonlarında kötü karakter olarak kadroya dahil oluyor büyük bir biyokimya şirketi sahibi Alastair Caine rolüyle. Meagan TandyLeah Lewis ve Brendon Zub da konuk oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler.

YAZARIN NOTU

Bu dizi gündeme geldiği vakitlerde orijinal diziyi 5-6 bölüm kadar denemiştim ama sarmamıştı. Orijinal dizinin kadrosu daha ilgi çekici olsa da o diziden çeşitli nedenlerle tat alamayınca bu diziye şans vermek istedim. Elbette zevklerle renkler tartışılmaz ve aksini düşünenlere saygı duyuyorum ama benim şahsi düşünceme göre bu dizi daha izlenebilir durumda. Elbette çok iyi bir dizi değil, ara ara sıktığı da oluyor ama epeyce eğlendiriyor da. Çerezlik dizi kontenjanından izlemeye devam ediyorum ben. 22 bölümlük sezonu tamamlar mıyım sorusu da şu an muallak elbette.

Harry ve Maggie karakterleri eğlendiriyor beni. Mel karakterini ise pek sevemedim. Star-Crossed’dan bayıldığım Natalie Hall’u ve yine çeşitli dizilerden sevdiğim Valerie Cruz’u kısıtlı sürelerde de olsa görüyor olmak bir başka artı konumunda benim için.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzlemeye niyeti olan olursa iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN