Onları birbirinden ayrı düşünmek imkansız. Dharma deyince Greg, Willdeyince Grace, Rizzoli deyince Isles… İşte dizilere de kendi adlarını vermiş karakterlerimiz ve “&” konseptli dizilerimiz:

Randall & Hopkirk (Deceased)1969-1970 yıllarında İngiliz ITV kanalında yayınlanan ve 1 sezon/26 bölüm süren, Amerika’da da My Partner the Ghost adıyla yayınlanan Randall & Hopkirk (Deceased)’in başkahramanları iki İngiliz özel dedektif Jeff Randall ve Marty Hopkirk’tür. Dizinin ilk bölümünde görev sırasında öldürülen Hopkirk, bundan sonraki hayatına sadece Randall’ın görüp duyabildiği bir hayalet olarak devam eder. 2000 yılında yeniden çevrilen dizinin yayın haklarını 2010 yılında Syfysatın almış ve pilot bölüm için çalışmalara başlamıştır.

Mork & MindyABC’de 1978-1982 yılları arasında 4 sezon yayınlanan, bir nevi bilim-kurgu sitkomu diyebileceğimiz ve aslen Happy Days adlı dizinin uzantısı (spin-off) olan Mork & Mindy’nin başrollerinde, Ork gezegeninden dünyaya yumurta içerisinde dünyayı incelemek amacıyla gönderilen Mork rolünde Robin Williams, onu bulup sahiplenen Mindy rolünde ise Pam Dawber rol alıyor. Mork rolü 1979 yılında Robin Williams’a Altın Küre – müzikal/komedi dalında en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırdı.

Cagney & LaceyChristine Cagney ve Mary Beth Lacey adlı, New york polis departmanında çalışan iki kadın dedektifin hikayesinin anlatıldığı Cagney & Lacey 1982-1988 yılları arasında 7 sezon boyunca CBS’te yayınlandı. Birbirinden farklı iki kadın dedektiften, bekar ve kariyer delisi Cagney rolünü Burn Notice’ten tanıdığımız Sharon Gless canlandırırken, evli-çalışan anne Lacey rolünde Judging Amy’den aşina olduğumuz Tyne Daly rol alıyordu. İki kadın oyuncu da 1983-1988 yılları arasında; ‘83-‘84-‘85-‘88 yıllarında Tyne Daly, ‘86 ve 87’ yıllarında da Sharon Gless olmak üzere altı yıl boyunca Emmy ödüllerinde drama dalında en iyi kadın oyuncu ödülünü kimseye kaptırmadı.

Simon & Simon1981-1989 yılları arasında CBS’te 8 sezon boyunca yayınlanan Simon & Simon, giydikleri kıyafetlerden karakter özelliklerine kadar birbirine taban tabana zıt iki kardeşin özel bir dedektiflik bürosu kurması ve zıt özelliklerini avantaja çevirip olaylara farklı açılardan yaklaşarak sorunları kolayca çözmelerini anlatıyor.

Kate & AllieKocasından boşanan ve iki çocuğunun velayetini üzerine alan Kate, yine eşinden boşanmış ve kızıyla birlikte New York’ta yaşayan Allie’nin yanına taşınır.” 1984-1989 yılları arasında CBS’te yayınlanan sitkomda, seyahat acentasında çalışan ve işteki sorunlarıyla uğraşan Kate rolünde Susan Saint James, evde kalıp ev işleri ve çocuklarla baş etmek zorunda kalan Allie rolünde de bu rolüyle 2 kez komedi dalında en iyi kadın oyuncu Emmy’sini kucaklayan Jane Curtin oynuyor.

Dempsey & MakepeaceITV kanalı için ’86 ve ’89 yılları arasında 3 sezon çekilen dizi, birbirleriyle ne kadar didişirlerse didişsinler aralarındaki çekimin su götürmez bir gerçek olduğu polis James Dempsey ve dedektif Harriet Makepeace’in başından geçenlerin anlatıldığı bir suç draması. Türkiye’de de Zorlu İkili adıyla TRT’de yayınlanan dizide Dempsey rolünü Michael Brandon, Makepeace rolünü ise Glynis Barber üstleniyor.

Jeeves & WoosterP. G. Wodehouse’un Jeeves adlı hikayelerinden uyarlanan Jeeves and Wooster, ITVkanalında 1990-1993 yıllarında 4 sezon yayınlandı. Bekar, zengin ve mükemmeliyetçi aristokrat Bertie Wooster rolünü aklımıza Dr. House olarak kazınan Hugh Laurie üstlenirken, onun zeki, bilge ve yetenekli şoförü Reginald Jeeves rolünde de Stephen Fry’ı görüyoruz.

Ned & Staceyİşinde terfi alması için evli olması gereken Ned ile yaşamak için bir yere ihtiyacı olan ve Ned’in evine de hayran kalan Stacey’in tanıştıktan bir hafta sonra gerçekleştirdikleri zoraki evlilikleri ne kadar sürer? FOX’ta 2 sezon yayınlanan ve ülkemizde de CNBC-e’de gösterilen dizide Ned rolünde Thomas Haden Church’ü, Stacey rolünde ise Will & Grace’in Grace’i Debra Messing’i izliyoruz.

Dharma & GregDharma & Greg, 1997-2000 yılları arasında ABC kanalında 5 sezon boyunca yayınlanmış ve başarıya ulaşmış Chuck Lorre prodüksiyonlarından biri olan dizi, tamamen farklı karakterlerde olan Dharma ve Greg’in daha ilk buluşmalarında evlenmeleri, bunu kendileri gibi iki zıt kutupta olan ailelerine kabullendirme süreçleri ve bu birbirinden tamamen farklı karakterdeki insanların bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor. Dharma’yı bu rolüyle ’99 yılında Altın Küre kazanan Jenna Elfmancanlandırırken, Greg rolünde Thomas Gibson’ı izliyoruz. Ülkemizde CNBC-e’de yayınlanan dizinin şu yazıda bahsi geçen uyarlaması da Aslı ile Kerem adıyla Show TV’de yayınlandı.

Will & GraceNBC’nin 8 sezon süren sitkomu Will & Grace’te, gay avukat Will rolünü Eric McCormack üstlenirken, onun yakın arkadaşı Yahudi dekoratör Grace rolünde Debra Messing yer alıyor. Grace’in nişanlısından ayrılmasıyla, birlikte yaşamaya başlayan bu iki yakın arkadaşın hikayesinin anlatıldığı sitkom, 16 Emmy ödülü ve 83 adaylıkla bol ödüllü dizilerden bir tanesi.

Hope & FaithÜç çocuğu ve eşiyle mutlu mesut yaşayan Hope ile yanlarına taşındıktan sonra hayatlarını altüst eden pembe dizi yıldızı kızkardeşi Faith’in hikayesi ABC’de 3 sezon yayınlandı ve ülkemizde de Belalı Baldız adıyla yapılan uyarlaması ATV‘de yayınlandı.

Jack & BobbyJack ve Bobby. İki kardeş. Ve ikisinden biri 2041 yılında Amerika’nın yeni başkanı olacak! İspiyon vermemek adına hikayeden çok fazla bahsedemediğim Jack & Bobby, The WB’de 2004 yılında 1 sezon/22 bölüm yayınlandı ve maalesef dizi 2. sezonu göremedi.

Gavin & StaceyBAFTA ödüllü BBC dizisi Gavin & Stacey, başlarda aileleriyle yaşayan Gavin ve Stacey’nin ilk karşılaşmaları, birbirlerinin aileleriyle tanışmaları, nişanlanmaları, evlenmeleri, ev aramaları, bir süreliğine ayrılmaları, yeni işler bakmaları ve bebek sahibi olmaya çalışmalarının sıcak hikayesi.

Kath & KimBir Avustralya sitkomu olan Kath & Kim; Kath, Kath’in kızı Kim, Kim’in kocası Brett, Kath’in aşığı Kel ve aile dostları Sharon’ın etrafında gelişen 4 sezon süren bol AFI’lı (Australian Film Institute Awards) bir dizi. Orijinali bu denli başarılı olan dizi, NBC tarafından uyarlandı; fakat 17 bölüm süren 1. sezonun ardından yayın hayatına veda etti.

Melissa & JoeyŞu yazıda ve şuposkette de tanıtımı yapılan -ve ondan çok daha iyileri pat diye yayından kaldırılırken ilk sezonunun 30 bölüme kadar uzatılmasına bir anlam veremediğim- Melissa & Joey, ABC Family komedilerinden.

Rizzoli & IslesTess Gerritsen’ın roman serisinden uyarlanan, şu poskette tanıtımı da yapılan Rizzoli & Isles, dedektif Jane Rizzoli ile adli tıp uzmanı Maura Isles adlı iki zıt karakterde kadının işbirliği içerisinde çalışıp suçluları açığa çıkardıkları bir TNT dizisi.

Mike & MollyYine bir Chuck Lorre projesi olan, şu poskette de tanıtılan, biri polis diğeri öğretmen iki obez karakterin hikayesinin anlatıldığı CBS dizisi Mike & Molly; başarılı bir ilk sezonun ardından 2. sezonu da garantiledi.