Ülkemizde de dijital izleme platformlarının yükselişte olduğu bilinen bir gerçek. BluTV’nin yanı sıra geçtiğimiz yıl hizmete giren PuhuTV de ilk orijinal dizisi Fi ile Türkiye’de dijital televizyonculuğa yeni bir soluk getirmişti. Kanalın bu yılki iki yeni yapımından biri olan Şahsiyet bu iddiayı perçinleme amacıyla geçtiğimiz haftalarda izleyiciyle buluştu. Buyurun, kendisini biraz daha yakın tanıyalım.

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Polisiye, Gerilim, Suç

Sezon/Bölüm Sayısı: İlk 3 bölümü yayınlandı.

Durumu: 17 Mart 2018 – günümüz

Süre: 60-70 dakika

Yapımcı: Ay Yapım

Yönetmen: Onur Saylak | Senaryo: Hakan Günday

Kanalı: PuhuTV

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteFacebookTwitterInstagram

KONU

Agâh Beyoğlu, 60’lı yaşlarında, yalnız yaşayan bir adamdır. Beyoğlu’nun canlı dünyasında sürdürdüğü sakin ve sıradan sakin emeklilik hayatı, Alzheimer hastalığına yakalandığını ve tüm yaşanmışlıklarını unutacağını öğrenmesiyle değişir. Ancak Agâh bunu kendi yararına kullanmaya ve uzun zamandır işlemeyi düşündüğü bir cinayet için harekete geçmaye karar verir. Bu sırada Avustralya’da yaşayan kızı Zuhal ve torunu Deva İstanbul’a gelerek Agâh’ın hayatına tekrar dahil olur.

Öte yandan Cinayet Büro Amirliği’ndeki ilk ve tek kadın polis olan Nevra Elmas ise bir yandan iş arkadaşlarından gördüğü mobbing, diğer yandan büroda çalışmanın zorluklarıyla uğraşırken yolu tesadüfi şekilde Agâh ile kesişir. Ancak bundan sonra ikisinin hayatı da eskisi gibi olmayacaktır.

KARAKTERLER

“Bütün hatıralarım, bütün hayatım; her şey silinip gidecek. Ben ne olacağım? Şahsiyetim ne olacak?”

  • Agâh Beyoğlu (Haluk Bilginer): 60’lı yaşlarda, eşi Mebrure’nin 10 yıl önce vefat etmesinin ardından içine kapanan ve geçmişinden kopamayan bir adam. Yurt dışında yaşayan bir kızı var. Adliyedeki yazı işleri müdürlüğü görevinden birkaç yıl önce emekli olmuş. Her şeyi unutacak olması, uzun zamandır işlemek istediği cinayet için mükemmel bir bahane.

“Bir iyilik var ya hani, iyilik diye bir kavram? İşte polislik benim için o iyiliğin parçası olmak anlamına geliyor. Amacım bu; iyi bir insan olmak.”

  • Nevra Elmas (Cansu Dere): 30’lu yaşlarda, emekli bir polisin kızı. Üniversitede Kamu Yönetimi okuduktan sonra Cinayet Büro Amirliği’nin ilk ve tek kadın polisi olarak kendine hatırı sayılır bir ün yapıyor. İş arkadaşlarından gördüğü mobbing yüzünden zaman zaman pes etme noktasına geliyor. Agâh’la yolları çok ilginç bir şekilde kesişiyor.

“Çünkü sen hep bunu duymak istiyorsun: Her şey iyi gidiyor baba!”

  • Zuhal (Şebnem Bozoklu): 16 yaşındaki ergen oğlu Deva ile birlikte Avustralya’da yaşıyor. Ancak eşinden boşanma kararı alınca İstanbul’a, babasının evine dönüyor. Hayatında tekrar dikiş tutturmaya çalışsa da bu, zannettiği kadar kolay olmuyor.

“Sizden tek ricam, benimle bir röpörtaj yapmanız. Evet, sana çok sorular soruldu ama henüz doğru sorular sorulmadı.”

  • Ateş Arbay (Metin Akdülger): 10 parmağında 10 marifet diyebileceğimiz bir insan. Hem gazeteci, hem müzisyen, hem de DJ. Cinayet Büro aleyhine yaptığı haberler yüzünden Başkomiser Tolga’nın sevmediği biri. Yaptığı son haberin ardından Nevra’yla tanışıyor.

“Bak Nevra… Eğer bir şey saklıyorsan… Çok iyi biliyorsun ki sen de suçlu olursun!”

  • Tolga Yazgan (Necip Memili): Cinayet Büro Amirliği’nin başkomiseri. Diğerlerinden psikolojik baskı gören Nevra’ya kol kanat geriyor, sevgisini yer yer sert bir şekilde gösteriyor. İdealist ve disiplinli bir adam.

3. bölümde Nevra’nın annesi olarak karşımıza çıkan Müjde Ar ve henüz rolünü öğrenemediğimiz Hüseyin Avni Danyal‘ın yanı sıra dizinin kadrosunda Şenay Gürler (Nükhet), Ayhan Kavas (Gürkan), Fırat Topkorur (Firuz), İbrahim Selim (Sefa), Recep Usta (Deva), Rabia Soytürk (Süveyda) ve Önder Selen (Mümtaz) de yer alıyor.

Öte yandan ilk 3 bölümde usta oyuncular Hümeyra (Feza Yurtgil) ve Avni Yalçın‘ı da (Mehmet Yurtgil) konuk oyuncu olarak izliyoruz.

SON SÖZ

Yer aldığı her projeye ayrı bir değer katan Haluk Bilginer, hayran olduğumuz oyunculuğunun ardından kendine yeni bir alanda yer açmaya başlayan Onur Saylak ve Türk edebiyatının son dönemdeki başarılı isimlerinden biri olan Hakan Günday’ın bir araya gelmesi zaten Şahsiyet için duyduğumuz heyecanı arttırmaya yetiyordu. Ancak dizi, içeriğiyle de meraklı izleyicisini haksız çıkarmadı ve ilk 3 bölümüyle damaklarda bıraktığı tatla uzun süre gündemde kalacağını kanıtladı.

Orman adlı kısa filmleri ve bu yılın başlarında vizyona giren Daha‘nın ardından Saylak-Günday ortaklığından yine çok başarılı bir proje doğmuş. Katmanlı senaryosu, özenli rejisi, harika oyunculukları ve hatta jeneriğiyle, yarattığı iddianın boşa olmadığını gösteriyor Şahsiyet. İlk 3 bölüm ağırlıklı olarak Agâh ve Nevra üzerinden dönmüş olsa da hikayelerini merakla beklediğimiz birçok karakteri yavaş yavaş tanımaya başladıkça seyir keyfinin iyice artacağını düşünüyorum. Temposunun düşüklüğü benim için bir sorun teşkil etmedi. Bölüm sürelerinin kısa ve hikayenin ilgi çekici olması nedeniyle üçünü de bir solukta bitirdim.

Kısacası hem PuhuTV için hem de Türk dizi sektörü için mutlaka dikkate alınması gereken, öncü bir proje Şahsiyet. Herkese şiddetle tavsiye edilir. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN VE JENERİK