Ülkemizin dizi sektöründe değişmez bir gerçek varsa, o da uyarlama yapımların vazgeçilmez olduğu. Bunun, son zamanlarda karşımıza gelmesi kesinleşen ve en çok ses getiren versiyonu ise tabii ki İntikam, yani yabancı dizi izler kişilerin bildiği ismiyle Revenge. Dizinin Ocak ayındaki başlangıcı yaklaştıkça hakkındaki haberler de ardı kesilmeksizin gelmeye devam ediyor.

Ben de diziden önce, tanıtımından çok, dış görünüş itibarıyla Revenge ile iki dizinin arasındaki bazı farklılıkları ve benzerlikleri yazayım, kadrolarını bir yan yana getireyim ve açıklanan karakter özelliklerini bir toparlayayım dedim. Buna göre:

Öncelikle konusundan girersek:

“İntikam Yolculuğuna çıkacaksan, kendin için de bir mezar kaz.” Konfüçyüs (MÖ 504)

(Görüldüğü gibi orijinal dizinin sloganı yerli yerinde duruyor.)

Hayatta sahip oldukları en değerli şey birbirleri olan, bir baba ve bir kız. Mutlu, huzurlu küçük bir aile. Her şey bu ailenin babası Adil Çelik’in (David Clarke) bir iftiraya uğramasıyla başlar. Adil’in yöneticiliğini yaptığı bankanın sahibi, kendi bankasını dolandırmış (holding sahibinin terörist gruba destek vermesi ve uçak kazası yaşanması) ve suçu Adil’in üzerine yıkmıştır. Adil’e atılan bu iftirada, aşık olduğu kadın da büyük rol oynar.

Adil, suçsuzluğunu kanıtlayamaz ve hapse mahkum olur. Kızı Derin’se (Amanda Clarke) babasından kopartılarak yetimhaneye gönderilir. Baba ve kız, bir daha birbirlerini göremezler. Derin, yalnız geçirdiği yıllar içinde, babasının bir suçlu olduğuna inandırılır. Cezaevindeki Adil’in ise, hayattan tek bir isteği kalmıştır: Kızı Derin’in, kendisinin masum olduğunu öğrenmesi.

Adil, Derin’e, tüm gerçekleri anlatmak için günlükler yazar. Derin, babasının günlüklerine, ancak on sekiz yaşına girdiği gün ulaşabilir. Ancak, babası Adil’i kurtarmak için artık çok geçtir. Adil cezaevinde, masum ve yalnız bir adam olarak ölmüştür.

Yıllar sonra babasının masum olduğunu öğrenen Derin’in önünde iki yol vardır: Her şeyi affedip yeni bir hayata başlamak ya da babasının intikamını almak. Derin, intikamı seçer. Bunun için bütün geçmişini ve hayatını siler. Kimsenin bilmediği yeni bir kimlikle, babasını ve çocukluğunu ellerinden alan insanların arasına geri döner. Derin’in bundan sonra adı Yağmur Özden’dir (Emily Thorne).

Derin, Yağmur Özden olarak düşmanlarının karşısında. Hiçbiri, Yağmur’un, intikam almak için aralarına sızdığını bilmiyor. Hiçbiri, bu genç ve güzel kadının ne kadar tehlikeli olduğunun farkında değil. Yağmur’sa tüm düşmanlarını çok iyi tanıyor ve hepsinden teker teker hesap soracak. İntikam (Revenge) tek bir adımla başlar ve mezara kadar gider. Yağmur, bu yolculuğa hazır…

 

Yönetmen: Mesude Erarslan (Yaprak Dökümü, Menekşe ile Halil ve Yanık Koza)

Uyarlama Senaryo: Berkun Oya (Son ve Şapkadan Babam Çıktı)

Yapım Şirketi: D Production (Asmalı Konak, Yalan Dünya, Öyle Bir Geçer Zaman Ki…)

Çekim Yeri: Kandilli/İstanbul (Hamptons/New York)

 

Kadro ve karakterler:

 

 

1) Beren Saat (Emily VanCamp)

Yağmur Özden ve Emily Thorne

(Gerçekte: Derin Çelik ve Amanda Clarke)

Çekici, zengin ve tehlikeli bir kadın. Hayatını, babasını ve çocukluğunu elinden alanlardan intikam almaya adamış. Gerçek ismi olan Derin Çelik’i, düşmanlarından gizlenmek için Yağmur Özden olarak değiştirmiş. Duygularını ve iç dünyasını düşmanlarından ustalıkla gizleyen biri. İntikam hedefi, Yağmur’u, hayatının aşkı Rüzgar’dan (Jack Porter) vazgeçmeye zorlar.

Yağmur, hedefine ulaşmak için, en büyük düşmanlarının, yani Arsoy (Grayson) ailesinin oğlu Emre’yi (Daniel Grayson) kendine aşık edecek. Yağmur’un ne zaman kötü, ne zaman vicdanlı olacağıysa önceden kestirilemez. İntikamına ulaşmak için sert bir kabuk giyinmiştir. Fakat, vicdanının sesine, her zaman kulak tıkayamaz. İç hesaplaşmaları, zaman zaman gardının düşmesine ve tökezlemesine neden olur. Ama Yağmur, hedefinden asla vazgeçmez. Çünkü onu hayatta tutan tek şey, babasının intikamını almak için, kendine verdiği sözdür.

 2) Nejat İşler (Nick Wechsler)

Rüzgar Denizci ve Jack Porter

Yağmur’un çocukluk aşkı. Romantik ve duygusal bir adam. Çevresindeki insanlara ve özellikle ailesine karşı, oldukça merhametli ve fedakâr. Rüzgar, özgür ve yalnız olmayı seçen, çoğunlukla zengin ailelerin yaşadığı bir semtte, kimseye bulaşmadan, kendi dünyasında yaşayan biri. Babası Tarık’ın senelerdir işlettiği, Yolcu ismindeki küçük kafede çalışmaktadır.

Çocukluk aşkı Derin, Rüzgar’ın şimdiye kadarki tek gerçek arkadaşı. Rüzgar hayatını, Derin’in geri gelmesini bekleyerek geçirmiş. Etraftaki insanlardan uzak duran Rüzgar’ın, en çok zaman geçirdiği yerse teknesi. Fırsat bulduğu her an teknesine kaçar ve uzaklara gitmenin hayalini kurar. Rüzgar, semte yeni taşınan Yağmur’a garip bir yakınlık duyar ve Yağmur’a aşık olur. Ancak Rüzgar, Yağmur’un, çocukluk aşkı Derin’in ta kendisi olduğundan tabii ki tamamen habersizdir.

3) Mert Fırat (Joshua Bowman)

Emre Arsoy ve Daniel Grayson

Yakışıklı, zengin, genç bir adam. Şahika ve Haldun Arsoy (Victoria ve Conrad Grayson) çiftinin ilk çocuğu. Üniversite eğitimini Harvard’ta tamamlamış ve Türkiye’ye yeni dönmüş. Akıllı, çalışkan ve kültürlü. Ailesi kendisine oldukça korunaklı ve rahat bir hayat sunmuş. Buna rağmen Emre, şımarık ve bencil bir insan olmamış. Oldukça duygusal ve başka insanlara karşı merhametli bir yapısı var. Çevresine ve sevdiklerine, her zaman anlayışlı ve kibar yaklaşır.

Emre’nin en büyük zaafı alkol. Annesi Şahika, Emre’nin üzerine, çocukluğundan bu yana fazlaca düşmüş. Emre Şahika’nın hayattaki en büyük serveti. Annesinin bu ilgisi, Emre’nin olgunlaşmasını engeller. Emre, annesi yüzünden yaşının getirdiği sorumluluğu alamaz, kendi başına karar vermekte zorlanır. Emre’nin toyluğu en çok Yağmur’un işine yarayacaktır. Yağmur, intikam almak istediği Arsoy ailesine, Emre sayesinde girecektir.

4) Engin Hepileri (Gabriel Mann)

Hakan Eren ve Nolan Ross

Genç, zeki ve oldukça sıradaşı bir işadamı. Hakan’ın değerli bir iletişim şirketi ve borsada yüksek miktarda hissesi vardır. Genç yaşta kendi işini kurmuş ve büyük bir servet kazanmış. Ancak, Hakan’ın hal ve tavırları, yaşadığı zengin dünyaya ait olmadığını hissettirmektedir. Özgür ve renkli bir kişiliğe sahip.

Hakan’ın servetinin getirdiği ekonomik güçle, herhangi bir statü kazanmak ya da prestij elde etmek gibi bir derdi yok. Tam aksine, içine girdiği gösterişli ve lüks hayat ona komik ve basit gelmekte. Hakan, semte yeni taşınan Yağmur’un geçmişini, sırrını ve amacını bilen tek kişi. Bu sır ikiliyi iş birliğine iter. Yağmur’un intikam planına katılan Hakan, kıvrak zekasını ve bağlantılarını Yağmur için kullanmaktan çekinmez.

5) Arzu Gamze Kılınç (Madeleine Stowe)

Şahika Arsoy ve Victoria Grayson

Arsoy ailesinin en güçlü ismi ve Yağmur’un en büyük düşmanı, en büyük hedefi. Güzel, alımlı, asil bir kadın. İlerleyen yaşına rağmen, hala çekiciliğini korumakta. Keskin bir zekası ve güçlü sezgileri var. Kibirli. Çevresindeki insanların adeta kraliçesi gibi. Şahika, sosyetenin örnek aldığı, imrendiği, ama bir o kadar da korktuğu bir isim.

İnsanları çok iyi tanır, onları yönetmekte ve kullanmakta zorlanmaz. Planlı ve organize düşünmek konusunda usta. Şahika, çocuklarını ve ailesini korumak için acımasızlaşabilir. Onlar için parasını ve bağlantılarını kullanmaktan, kirli işlere bulaşmaktan çekinmez. Oğlu Emre, en büyük zaafı. Geçmişte Adil’e yaptıkları yüzünden, derin bir vicdan azabı duymakta.

6) Zafer Algöz (Henry Czerny)

Haldun Arsoy ve Conrad Grayson

Şahika Arsoy’un kocası Haldun, zengin ve hırslı bir iş adamı. Köklü bir ailenin oğlu olarak doğmuş ve ömür boyu varlıklı bir hayat sürmüş. Sahip olduğu güç ve servet onu, acımasız, bencil ve istediğini almak için, elini kirletmekten çekinmeyen bir adama dönüştürmüş. Haldun için her şeyden önce, kendisi ve ailesi gelir.

Kendisini korumak için, yaptığı büyük sahtekarlığın cezasını, masum bir adama ve küçük kızına ödetmiş. Şahika, Haldun’un hayatının aşkı. Şahika’ya, büyük bir tutkuyla bağlı olmasına rağmen, geçmişte yaşadıkları, Haldun ve Şahika’nın evliliklerini farklı bir yola itmiş. Haldun, Şahika’dan göremediği sevgiyi, başka kadınlarda arar. İyi bir eş ve iyi bir baba olamasa da serveti ve gücü sayesinde, ailesinin kendisinden uzaklaşmasını engellemiş.

7) Ezgi Eyüboğlu (Christa B. Allen)

Cemre Arsoy ve Charlotte Grayson

Cemre Arsoy, Şahika ve Haldun’un ikinci çocukları. Güzel ve çekici bir genç kız. Hali ve tavırlarından zengin bir ailenin kızı olduğu kolaylıkla anlaşılır. Ailesi tarafından büyük bir ilgiyle ve şımartılarak yetiştirilmiş. Cemre’nin zaman zaman takındığı havai ve umursamaz tavırlar, bunun göstergesi.

Cemre, Barış ile aynı üniversitede (lisede) okumaktadır. Kendisi gibi zengin ve elit ailelerin çocuklarıyla arkadaşlık kurar. Ancak Cemre, arkadaşlarının aksine, farklı sınıftan insanlara da merak duyan ve onlarla arkadaşlık etmek isteyen biri. Evin dışında mutlu, sorunsuz, kendine güvenli görünen bu genç kızın, eve girdiği anda annesiyle çatışması alevlenmekte.

Şahika, kızı Cemre’yi, kendisine benzetme amacında. Cemre’nin de kendisi gibi ağırbaşlı ve asil bir kadın olması için çaba gösterir. Cemre ise, annesini bir rol model olarak görmez. Hayatı, annesinin doğrularına göre değil, kendi seçtiği gibi yaşamak istemektedir.

8) Dilşad Çelebi (Ashley Madekwe)

Aslı Sağlam ve Ashley Davenport

Şahika Arsoy’un asistanı. Yirmili yaşlarının sonunda, güzel, alımlı, genç bir kadın olan Aslı, orta sınıf bir ailenin kızı olarak yetişmiş. Kısıtlı imkanlarına rağmen iyi bir eğitim almış. Kendi ayakları üzerinde durmak zorunda kalması, onu hırslı ve azimli bir kadına dönüştürmüş. Oldukça çalışkan ve disiplinli olan Aslı’nın, insanlarla iletişim kurma becerisi de yüksek. Bu sayede içine girdiği zengin dünyaya kolay uyum sağlar.

Aslı, patronu Şahika Arsoy’a karşı her zaman kibar ve nazik davranır. Yükselmek için, Şahika’nın güvenini kazanması gerektiğinin bilincindedir. Bu yüzden kendisine verilen her görevde büyük bir titizlikle çalışır. Aslı’nın amacı, hizmet ettiği bu zengin çevreye dahil olmaktır. Aslı hayal ettiği hayatı elde etmek için, yalnızca eğitimini ve çalışkanlığını değil, gerektiği zaman güzelliğini ve çekiciliğini de kullanacaktır.

9) Didem Uzel  (Amber Valletta)

 Leyla Saygın ve Lydia Davis

40’lı yaşların başında, güzel, tehlikeli ve güvenilmez bir kadın. Leyla, Şahika’nın en yakın arkadaşı. Arsoy ailesinin, Adil Çelik’e kurduğu komploya yardım etmiş. Bu yüzden, Yağmur’un en büyük düşmanlarından biri. Leyla ve Şahika’nın, geçmişe dayanan, oldukça köklü bir dostlukları var.

Leyla, Şahika’ya karşı fedakar ve dostane bir görüntü sunsa da onu kendine ciddi bir rakip olarak görür. Şahika gibi olmak için çabalar. Fakat zekası ve hayat tecrübesi, Şahika’yı alt edebilecek düzeyde değildir. Leyla kendine güveni düşük, duygusal açıdan güçsüz bir kadın. En önemli silahının, dişiliği ve güzelliği olduğunun farkında. Bu avantajını, cömertçe sunmaktan çekinmez.

10) Can Sipahi (Connor Paolo)

Barış Denizci ve Declan Porter

Barış, Rüzgar’ın kardeşi, ailesinin en küçük üyesi. Çoğunlukla sempatik ve neşeli bir hali var. Ağabeyi Rüzgar’ın aksine, sosyal ve eğlenceli bir insan. Özel bir vakıf üniversitesinde, burslu okumakta. Annesi, Barış daha çok küçükken ölmüş. Babasıyla ise, yaşının getirdiği sorunlar yüzünden, sağlıklı bir ilişki kuramamakta.

Harçlığını kazanmak için, babasının sahip olduğu Yolcu isimli kafede çalışır. Arkadaşları da kendisi gibi orta sınıf ailelerin çocukları. Barış kompleksiz ve rahat bir genç. Ancak elde etmek istediği bir şey olduğunda, oldukça inatçı ve azimli birine dönüşür. Barış, Arsoy ailesinin kızları Cemre’yle tanıştıktan kısa süre sonra, Cemre’ye aşık olur.

11) Başak Daşman (Margarita Levieva)

Derin Çelik ve Amanda Clarke

(Gerçekte: Yağmur Özden ve Emily Thorne)

Gerçek Yağmur Özden, sahte Derin Çelik. Arsoy ailesinin içine girmek için ismini değiştirmesi gereken Derin, yetimhane günlerinden arkadaşı Yağmur ile kimlik değişikliğine gider. Planlarını uygulamak için Arsoy’ların karşına çıkmasının ardından çok geçmeden de geçmişinin en önemli parçasını karşısında bulur. Üstelik Derin ve Yağmur’un paylaşacakları tek şey isimleriyle de sınırlı kalmaz.

12) Burak Davutoğlu (James Tupper)

Adil Çelik ve David Clarke

Yağmur’un iftiraya uğramış ve düştüğü hapishanede masum biri olarak hayatını kaybeden babası. Patronu, bütün çevresi ve hepsinden önemlisi, sevdiği kadın tarafından ihanete uğrayan Adil, kızına masumiyetini anlatmak için yaşadığı hapishane günleri boyunca günlükler tutmuş. Tabii, kızı geçmişte olanların doğru versiyonunu öğrendikten sonra intikam almaya karar vermiş olması onun hesaplarında olmayan bir durum. Adil sadece kızı Derin’in (Yağmur) değil, Hakan’ın da hayatında önemli yer kaplayan birisi.

 

13) Celil Nalçakan  ve Çağdaş Agun

 Adem Karakuş ve Igor

Yukarıdaki oyunculardan genellikle kötü karakterleri canlandıran Celil Nalçakan, Grayson ailesinin pis işler müdürü ve koruması Frank Stevens‘ı (Max Martini), gerçek hayatında özel korumalık yapan Çağdaş Agun ise yaptıklarında Yağmur’a yağmur eden ve yıllar öncesinde intikam yolunda ona destek çıkan Takeda karakterini canlandırıyor.

Selen ve Tyler

Revenge’te Daniel’ın yakın arkadaşı Tyler Barrol (Ashton Holmes) karakteri, İntikam’da kadın bir karakter olan Selen’e (Seda Demir) çevrildi. Zira bunda Tyler karakterinin biseksüel olması etkili olsa gerek. Orijinalde Tyler, Daniel’a aşık değil ama kadın karaktere çevrilme ile bizim uyarlamaya öyle bir şey de eklenmiş. Geçmiş olsun.

Grayson ailesinin Hamptons’taki malikânesi