Copper, hikayesi 1864 yılında Amerikan iç savaşı sürerken,  New York’un göçmen kesiminin ağırlıklı olarak yaşadığı Five Point mahallesinde geçen polisiye drama tadında dizidir. Savaş sırasında sefalet içinde yaşayan fakir  halk ile savaşın daha da zengin ettiği Amerikan aristokrasisi kesimine kadar toplumun değişik katmanlarından insanları gördüğümüz hikayede, zenciler de önemli bir yer tutmaktadır. Gerek fakir halk, gerekse Aristokrat kesim, göçmenler (özellikle İrlandalılar) zencilere karşı nefret beslemektedirler. Zenciler, isyancı  gruplar tarafından bir asimilasyon kampanyasına tabi tutulmaktadırlar.

Hikayenin yaratıcılarından olan Tom Fontana ile yapımcı kadrosunda yer alan Barry Levinson isimlerini duymamız bile Copper’ı izlememiz için başlı başına bir sebeptir. Tom Fontana bilmeyenler için, efsane dizi Oz‘un yaratıcısıdır. Yaratıcıları Tom Fontana ile Will Rokos olan Copper’ın senaryosunu da yine bu ikili kaleme almıştır.
Çekimleri Ocak 2012 yılında Kanada’nın Toronto şehrinde başlayan Copper, 19 Ağustos’ta BBC America‘da ve 26 Ağustos’ta ise Kanada’nın Showcase kanalında yayın hayatına başlamıştır. Dizinin ilk sezonu, 10 bölüm sürmüştür. Dizimiz 2. sezon için 13 bölümlük onayını da almış durumdadır. Copper aynı zamanda, BBC America’nın ilk özgün senaryolu yapımıdır.

1864 yılının sefalet ve açlıkla boğuşulan, aynı zamanda suç odaklarının artmış olduğu New York’unun o dönemdeki atmosferini çok iyi yansıtan dizimizin başlıca karakterlerine ve oyuncu kadrosuna değinelim;

Dedektif Kevin Corcoran

Kısa adıyla Corky, Amerikan iç savaşında 4 yıl boyunca savaştıktan sonra terhis olup New York’a geldiğinde hayatının alt üst olmuş olduğunu görür. Kızı ölmüş ve karısı kaybolmuştur. Savaş sonrası işe başladığı polis teşkilatında bir yandan işini yaparken, diğer yandan da küçük kızının katilini ve karısını aramaktadır. Polis teşkilatındaki -özellikle aristokrat kesimi koruyan- kimi polislere göre, oldukça vicdanlı ve kibar bir polis olan Corky, karısının yokluğunda işten arda kalan zamanlarını genelev sahibesi Eva’nın yanında geçirmekte.
Cork’yi, daha önce Spooks ve World Withoud End‘de rol alan Tom Weston-Jones canlandırıyor.

Eva Heissen

Genelev sahibesi Eva, Corky’nin ona duygusal olarak bir şey hissetmemesine karşın, kahramanımıza aşırı kıskançlık derecesinde aşık bir kadındır. En büyük korkusu, Corky’nin karısını bulup onu terketmesidir.
Karakteri, en son American Horror Story‘de izlediğimiz Franka Potente canlandırıyor.

 

 

 

 

Robert Morehouse

Şehrin ileri gelenlerinden Norbert Morehouse’un oğlu olan Robert, savaş sırasında Corky ile yan yana çarpışmış biri. Savaş sırasında bacağının kesilmesini gerektirecek bir durum oluşmuş. Robert’ın dediğine göre Corky, bacağını kesip hayatını kurtarmış. Aslında hayati müdahaleyi yapan, dizimizin doktoru Matthew Freeman’dır. Fakat bir zenci doktorun hayatını kurtardığı düşüncesini gururuna yediremediği için bunu kabullenememiş ve bu konudaki övgüleri Corky’nin almasını sağlamış. Robert, babası ile beraber şehirde gelecek vadeden gayrimenkulleri satın alarak, daha da zengin olmanın peşinde.
Espritüel bir karakter olan Robert’ı, Being Human‘dan tanıdığımız Kyle Schmid canlandırıyor.

Norbert Morehouse

Şehrin en zengin ailelerinden olan Morehouse hanesinin reisi olan Norbert, ulaştığı zenginlik derecesini yeterli görmemektedir.Şehrin Wall Street’e yakın olan yerleşim birimlerini, fiyatları yükseltmeden, gizliden gizliye satın almakla meşgul olan Norbert, aynı zamanda satın aldığı yerlerde yaşayan yabancıları yerlerinden etmenin kargaşayı azaltacağı görüşündedir. Norbert, göçmenler ve zencilerin şehrin daha sakin bir bölümü olan Hoboken’a taşınmalarını istiyor.
Karakteri, Geordia Johnson canlandırıyor.

 

Dr. Matthew Freeman

Matthew, genelde kendi gibi zenci halkının sağlık sorunlarıyla uğraşan bir doktordur. Aynı zamanda, dönemin tüm teknolojilerinden yararlanan, alanında uzmanlaşmış bir adli tıp uzmanıdır. Corky, çoğu vakadaki cesetleri Matthew’a getirip, katilin nasıl ve ne zaman öldürüldüğüne dair ipuçları bulması amacıyla yardımını istemektedir. Tabii bu yardım, gayriresmi olarak gerçekleşiyor. Çünkü dönemin yoğun zenci düşmanlığı olan ortamında kimse, zenci bir doktorun bulduğu ipuçlarına inanmayacağı için Corky, Matthew’un bulduğu ipuçlarını başka bir beyaz doktor bulmuş gibi polis teşkilatına sunuyor. Matthew, aynı zamanda iç savaş sırasında Corky’nin hayatını kurtarmıştır.
Matthew’u, Ato Essandoh canlandırıyor.


Sara Freeman

Matthew’un karısı olan Sara, iki kardeşinin İrlandalılar tarafından asılarak yakılması ile içine kapanık bir kadın halini almıştır. Beyazların yoğun olarak yaşadığı ve zencilerin sokaklarında öldürüldüğü Five Point adlı bölgeden kaçarak, daha sakin bir mahalleye taşınmaları dahi Sara’nın korkularını giderememiş.
Evinden dışarı çıkmayan ve eli her an silahının tetiğinde olan bu karakteri, en son 666 Park Avenue‘de gördüğümüz Tessa Thompson canlandırıyor.

 

Elizabeth Haverford

Toplumun zengin kesiminin üyelerinden olan Elizabeth, oldukça yardımsever bir kadındır. Kocasıyla beraber, kölelerin ve göçmenlerin hayat şartlarının düzelmesi amacıyla, zencilerin yetimhanesinin yeniden yapımı için bağışta bulunmuşlar.
Bununla kalmayıp bağış organizasyonları da düzenleyen Elizabeth’i, Damages ve Once Upon a Time‘dan hatırlayacağımız Anastasia Griffith canlandırıyor.

Dedektif Francis Maguire

Corky’nin meslektaşı ve aynı zamanda yakın arkadaşlarından olan Francis, Corky ile bir çok olayda birlikte çalışıyor. Francis de Corky gibi genelevde çalışan bir fahişe olan Molly ile birliktedir. Corky ile Eva’da yaşanan durumun tam tersi olarak, Francis, Molly’e aşıktır. Molly ise Francis’e karşı hiç bir şey hissetmemektedir.
Karakteri, Kevin Ryan canlandırıyor.

Andrew O’Brien

Andrew, Corky ve Francis ile birlikte ekibin bir diğer parçası. Andrew, diğer iki arkadaşına nazaran, içlerinde zenci nefreti en fazla olan karakterdir.
Andrew’u, en son Covert Affairs‘ta rol alan Dylan Taylor canlandırıyor.

 

 

 

 

Annie Reilly

Küçük yaşta evlendirilmenin ve çocuk yaştaki kızların cinsel istismara uğradığı bir dönemde, Annie de sokaklarda tek başına yaşam mücadelesini sürdürmektedir. Hikayenin başında Corky ile karşılaşır ve Corky, Annie’yi sokaklardan kurtarmaya çalışır.
Karakteri, Kiara Glasco canlandırıyor.

O dönemin sisli, puslu New York sokaklarının atmosferini çok iyi yansıtan Copper, polisiye dizi olmasının yanı sıra içinde bir dönem dizisinde arayabileceğiniz herşeyi bulundurmaktadır. İzlemeyenler için şiddetle tavsiye edip, iyi seyirler diliyorum…

 

Tanıtım videosu: