Kanada kanalı Global‘in Ocak ayı sonunda bizlerle buluşturduğu Mary Kills People’ın tanıtımına hoş geldiniz.

Katil mi yoksa kurtarıcı mı?

ABD kablolu kanallarından Lifetime‘ın da ortak yürütücü olduğu dizinin 6 bölümlük ilk sezonu, 25 Ocak 2017 – 22 Şubat 2017 tarihleri arasında Kanada’da yayınlanıp sona erdi. ABD’de ise 23 Nisan 2017 tarihinden itibaren Lifetime ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Dizinin yaratıcısı Tara Armstrong. Yazar kadrosunda bulunan diğer isimler Justin GiallonardoMichael GoldbachMarsha GreeneKim Morrison ve Sherry White. Yönetmen koltuğunda oturan isim ise Holly Dale. Yapımcı koltuğunda oturan isimler ise şunlar: Tara ArmstrongAmy CameronTassie CameronTecca CrosbyJocelyn Hamilton.

Çekimleri Toronto’da yapılan dizinin bölüm süreleri ise 42 ile 44 dakika arasında değişiyor.

Resmi SiteResmi Site 2 – IMDBWikipedia

KONU

Ötenazi temalı dizi, 2 çocuklu Mary Harris isimli bekar bir anneyi merkezine alıyor. Bir acil serviste doktorluk yapan Mary, hastalara hayat vermediği anlarda ise eski bir plastik cerrah olan partneri Des ile beraber ölümcül hastalara onların istekleri doğrultusunda bu hayattan kayıp gitmeleri konusunda yardımcı oluyor. Bu hizmeti karşılığında hastalardan bir miktar ücret de tahsil ediyor tabii. Tabiri caizse iyi niyetli bir ölüm meleği olarak karşımıza çıkıyor dizide Mary karakteri.

Şimdiye kadar radardan uzak kalmayı başaran Mary, şehirdeki ünlü bir yargıcın oğluna da bu kapsamda bir hizmet vermesi sonrası polisin radarına girmeyi başarıyor. Polisin Mary’yi yakalamaya ant içmesi sonrası Mary’nin çifte yaşamı gittikçe karmaşıklaşıyor. Çevresindekiler onu çözmeye başladığında ise Mary’nin önünde sadece 2 seçenek kalıyor: Ya bu çok sevdiği hizmeti vermeyi hemen bırakacak ya da bu öldürme oyununda kalmak için daha kirli savaşmaya başlayacak.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Mary (Caroline Dhavernas):

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Mary eşinden boşanmış, 2 kız çocuğu annesi bir doktor. Hastalarını damardan ilaç enjekte etmek veya ilaç karıştırılmış içki içirmek yoluyla ölüme uğurluyor. Son derece zeki, soğuk kanlı, söz konusu ek işini büyük bir keyifle yapan biri.

Karakteri Hannibal ve Off The Map dizilerinden tanıdığımız Caroline Dhavernas canlandırıyor.

Des (Richard Short):

Mary’nin ölüm meleği işindeki ortağı. Yasal yollarla alınamayan ölüm ilacının tedariğinden o sorumlu. Mary ile uzun yıllardır bir tanışıklıkları var. Uyuşturucu müptelası olmadan önce plastik cerrah olarak çalışırmış. Şimdilerde ise mümkün mertebe ayık durumda.

Karaktere 666 Park Avenue‘den anımsayabileceğiniz Richard Short hayat veriyor.

Joel (Jay Ryan):

Mary’nin peşindeki dedektiflerden biri. Kendini ölümcül hastalığa yakalanmış bir müşteri olarak Mary’ye tanıtıyor ve bu şekilde tanışıyorlar ilk olarak.

Karaktere hayat veren isim; Beauty and the BeastTop of the Lake ve Go Girls gibi dizilerden tanıdığımız Jay Ryan.

Frank (Lyriq Bent):

Joel’in ortağı. Joel’e oranla daha sert, daha motive, daha kuralcı bir dedektif.

Shoot the Messenger ve Rookie Blue dizilerinden tanıdığımız Lyriq Bent, Frank karakterine hayat veriyor.

Grady (Greg Bryk):

Des’in ölüm ilaçlarını aldığı tedarikçi. Her türlü uyuşturucu tedariği işinde hizmet veren belalı bir tip.

Karakteri Bitten ve Frontier dizilerinden aşina olduğumuz Greg Bryk canlandırıyor.

Jess (Abigail Winter):

Mary’nin büyük kızı. Fazla uçarı olmayan, aklı başında bir lise öğrencisi. Babasının yeni kız arkadaşının kızı ile beraber takılıyor bu aralar.

Karaktere Between dizisinden anımsanabilecek Abigail Winter hayat veriyor.

Cambie (Lola Flanery):

Mary’nin en az kendisi kadar güzel gözlere sahip küçük kızı. Annesinin yoğun işleri dolayısıyla bu sıralar ablası ile birlikte babasının yanında kalıyorlar daha çok. Annesini çok fazla görememek onu üzüyor hafiften elbette.

Karaktere çok yakında Spike‘ın yaklaşan draması The Mist‘te de izleme fırsatı yakalayacağımız Lola Flanery hayat veriyor.

Kevin (Sebastien Roberts):

Mary’nin eski kocası. Bu aralar ekonomik sıkıntılar yaşayan Kevin, Mary’den aldığı nafaka ile yaşamını idame ettiriyor. Aşkı ve mutluluğu, yeni kız arkadaşı Louise ile tekrar bulmuş durumda.

Louise (Alexandra Castillo):

Kevin’ın kız arkadaşı. Jess ile yaşıt, onunla aynı okula giden bir kızı var. Avukatlık yapıyor.

Karaktere Lucky 7 ve The Girlfriend Experience‘ten anımsayabileceğiniz Alexandra Castillo hayat veriyor.

Naomi (Katie Douglas):

Louise’nin kızı. Uçarı, başına buyruk, laftan pek anlamayan bir ergen. Uyuşturucu maddelere karşı ekstra bir ilgisi var.

Karakteri Eyewitness ve Defiance dizilerinden anımsayabileceğiniz Katie Douglas canlandırıyor.

Annie (Grace Lynn Kung):

Mary ve Des’e uygun hastaları paslayan, Mary ile aynı hastanede çalışan paragöz bir hemşire.

Aktrisi Being Erica dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Larissa (Jess Salgueiro):

Des’in kız arkadaşı.

Karaktere Saving Hope dizisinden anımsanabilecek Jess Salgueiro hayat veriyor.

Dennis (Matt Gordon):

Hastanede Mary ile aynı birimde çalışan bir doktor. Kötü haber vermekten pek haz etmeyen doktorumuz bu tip durumlarda olayı Mary’ye paslamayı adet edinmiş durumda.

Karakteri Rookie Blue dizisinden tanıdığımız Matt Gordon canlandırıyor.

YAZARIN NOTU

Kadrosuyla, karakteriyle, hikayesiyle, seyircinin kucağına bıraktığı ‘Katil mi yoksa kurtarıcı mı?’ sorusuyla, müzikleri ile keyifle izlediğim bir dizi oldu Mary Kills People. Sezon finalinin ardından başından da gayet memnun bir şekilde kalktığımı söyleyebilirim gönül rahatlığıyla. Caroline Dhavernas’ı bu rolde izlemek ise dizinin en büyük artısıydı bana göre. Role inanılmaz seviyede yakıştığını, onu burada izlerken rüzgarına kapılmamanın çok zor olduğunu düşünüyorum.

Son dakikalarda 2. sezon için yol açtığı 1-2 sahne dışında ilk sezonun ucunu kapatıp gittiğini belirtmeden geçmeyeyim. Dizinin anlatacağı hikayenin bitmediğine ve kanaldan 2. sezon onayı alacağına olan inancım tam ama ola ki burada bitse bile bu haliyle başına oturulabilir durumda anlayacağınız.

İzleyecek olanlara iyi seyirler!

Bu da fragmanı: