Herhalde yabancı dizileri takip edip Homeland’i bilmeyenimiz yoktur. Amerika’nın kablolu kanallarından olan Showtime’da 2011 senesinde başlayan ve hâlihazırda 6. sezonu gösterilmekte olan yapım, kazandığı Emmy ve Altın Küre ödülleri ile kendinden söz ettirmeye aynı ilk sezonundaki hızıyla devam ediyor.

Peki ya Homeland’in uyarlama bir dizi olduğunu ve Hatufim (ya da İngilizce ismiyle Prisoners of War) adlı İsrail dizisine dayandığını biliyor muydunuz? Cevabınız ne olursa olsun, gelin sizin için hazırladığımız Hatufim tanıtımının aşağısına da bir göz atın. Bakalım İsrail’in Channel 2 adlı kanalında yayınlanan ve geçtiğimiz yıllarda Amerika’da Tyrant ve Dig gibi yapımları ortaya çıkaran Gideon Raff‘ın imzasını taşıyan Hatufim, şans verilecek diziler listenize girmeyi başarabilecek mi?

KONUSU

İsrail ordusundaki küçük bir askeri birim, bundan 17 sene önce Lübnan’da gizli göreve çıkmıştır. Ancak planlanan operasyon başarısız olmuş ve bu askerlerden üçü (Nimrode Klein, Uri Zach ve Amiel Ben Horin) olay sırasında esir düşmüştür. Şimdi geçen 17 senenin ardından ülkeler arasında yapılan gizli görüşmeler bir sonuca ulaşmış, esir değiş tokuşu sayesinde askerler evlerine geri dönmüşlerdir. Fakat Nimrode ve Uri ailelerine kavuşurken Amiel ise esir kaldığı sırada hayatını kaybetmiş ve İsrail’e tabut içerisinde dönmüştür. Bakalım ulusal sembole dönüşen Nimrode ve Uri, yaşadıkları travmaları atlatıp değişen onca şeye rağmen hayata kaldıkları yerden devam edebilecekler midir?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 • Nimrod Klein: 17 sene esir kalan askerlerden biri olan Nimrod, zeki ve cesur bir adamdır. Karakterimiz yıllardır karısını ve çocuklarını görmemiştir. Bu rolde, Yoram Toledano‘yu görüyoruz.
 • Talia Klein: Nimrod’un karısıdır. Talia kocasını aramaktan asla vazgeçmemiş ve esir düşen askerleri evlerine geri döndürmek adına yıllar boyunca kampanyalar yürütmüştür. Bu rolde, Yaël Abecassis‘i görüyoruz.
 • Uri Zach: Yıllarını esaret altında geçiren diğer askerdir. Uri, utangaç ve ürkek bir adamdır. Bu rolde, Ishai Golan‘ı görüyoruz.
 • Nurit Halevi-Zach: Uri’nin 17 sene önceki nişanlısıdır. Talia’nın aksine Nurit yıllarca Uri’nin peşine düşmemiş, hatta olayın üstünden geçen kısa bir sürenin ardından Uri’nin erkek kardeşiyle evlenmiştir. Bu rolde, Law & Order: Special Victims Unit ve Damages gibi Amerikan dizilerinden de aşina olabileceğiniz Mili Avital‘ı görüyoruz.
 • Amiel Ben-Horin: Esir düşen sonuncu askerdir fakat yukarıda da söylediğimiz gibi Amiel hayatını kaybetmiştir. Onun için bu karakteri sadece geçmişe döndüğümüz sahnelerde görüyoruz. Bu rolde karşımıza Dig’den de tanıyabileceğiniz Assi Cohen çıkıyor.
 • Yael Ben-Horin: Amiel’in kız kardeşidir. Ağabeyinin öldüğünü öğrenen Yael, zor günler geçirmektedir. Bu rolde, Adi Ezroni‘yi görüyoruz.

KADRONUN KALANI

 • Dana Klein: Nimrod ve Talia’nın asi kızıdır. Dana şu sıralar zorunlu askerlik görevini yapmaktadır. Bu rolde, Yael Eitan‘ı görüyoruz.
 • Hatzav Klein: Nimrod ve Talia’nın ergen oğludur. Hatzav babasını hiç görmemiştir. Bu rolde, Guy Selnik‘i görüyoruz.
 • Yaakov “Yaki” Zach: Uri’nin erkek kardeşi, Nurit’in ise kocasıdır. Nurit ile Yaki’nin Asaf adlı bir oğulları vardır. Bu rolde, Bnei Aruba‘dan (Hostages) tanıyabileceğiniz Mickey Leon‘u görüyoruz.
 • Ilan Feldman: İsrail Savunma Kuvvetleri’ne bağlı olarak çalışmakta ve kaçırılan, öldürülen, yaralanan askerlerin aileleriyle ilgilenmektedir. Bu rolde, Bnei Aruba‘dan (Hostages) tanıyabileceğiniz Nevo Kimchi‘yi görüyoruz.
 • Haim Cohen: İsrail Savunma Kuvvetleri’nde psikolog olarak çalışmaktadır. Haim, Nimrod ve Uri’nin bir şeyler saklayıp saklamadıklarını araştırmaktadır. Bu rolde, aynı zamanda dizinin arka planında da çalışan Gal Zaid‘i görüyoruz.

SON SÖZ

Şu an için 2 sezon ve toplam 24 bölümden (10+14) oluşan Hatufim, benim başından fazlasıyla memnun kalktığım dizilerden biri oldu. Her ne kadar Homeland’in dayandığı yapım olarak geçse de iki dizinin de tarzlarının çok farklı olduğunu düşünüyorum. Hatufim’in ilk sezonu için gönül rahatlığıyla başarılı bir aile draması diyebilirim. İkinci sezonla birlikte operasyon ve istihbarat kısımları ilk sezona nazaran biraz daha öne çıkıyor ama yine de yeni bölümlerden aynı tadı almaya devam ediyorsunuz. Ayrıca daha önce Homeland izlemiş olmanız, bu diziyi izlerken keyfinizi kaçıracak bir etken değil. Çünkü bir iki ufak ve önemsiz benzerliğin haricinde hikayeler de tamamen farklı yerlere gidiyor. Eğer hem kalitesi hem de sürükleyici konusuyla sizi daha ilk bölümünden ele geçirecek yeni bir dizi arayışı içindeyseniz, Hatufim’e kesinlikle şans vermenizi tavsiye ederim.

FRAGMAN

JENERİK MÜZİĞİ