Dizi işine kendisini fena kaptırmış giden Netflix, yeni yıla gireli çok olmamışken izleyicilerin karşısına bir dizi daha getirdi: A Series of Unfortunate Events.

Bilenler zaten vardır, dizi aslında kitap uyarlaması bir yapım. Ülkemizde Talihsiz Serüvenler Dizisi ismiyle raflarda yerini alan seri 13 kitaptan oluşuyor. 1999-2006 arasında Lemony Snicket takma ismiyle Daniel Handler tarafından yazıldı. Lemony Snicket aynı zamanda serinin bir karakteri olarak da okuyanların/izleyenlerin karşısına çıkıyor.

Bunun dışında serinin ilk üç kitabından uyarlama, 2004 yapımı, aynı isimli ve kadrosunda Jim Carrey, Meryl Streep ile Jude Law‘ın da yer aldığı bir film bulunuyor.

13 Ocak’ta ‘sekiz’ bölümlük ilk sezonuyla ekrana gelen A Series of Unfortunate Events ‘kara mizah’ türünde bir yapım. Dizinin ikişer bölümü bir kitaba dayanmakta; yani ilk sezonda dört kitabın uyarlamasını izliyoruz. Şimdiden aldığı 10 bölümlük ikinci sezon onayında da haliyle beş kitabı daha uyarlayacaklar. Planlanan sekiz bölümlük üçüncü sezon ise geri kalan dört kitabın uyarlaması üzerine olacak.

Baudelaire Kardeşler: Klaus – Violet – Sunny

Konu

Gizemli bir yangın Baudelaire ailesinin evini kül ettiğinde üç kardeş aynı zamanda ailesini de kaybeder. Bunun üzerine ilk bölümle birlikte kardeşler barınabilmeleri için Kont Olaf’ın yanına yerleştiriliyorlar. Kont Olaf, çok zengin bir servete konan kardeşlerin servetini ele geçirmek için kararlı bir şekilde harakete geçerken, kardeşler de ailelerinin gizli geçmişleri öğrenmek üzere araştırma yapmak durumunda kalıyorlar.

Ana Karakterler:

  • Kont Olaf (Neil Patrick Harris), tanınırlığı olmayan bir aktör. Harabe bir şatoda yaşıyor ve gözü çocukların servetinde. Ancak Violet reşit olana kadar mirasa kimse dokunamayacağı için türlü hinlikler yapıyor. Kötü emellerinde kendine yardım eden bir ekibi var.
  • Violet Baudelaire (Malina Weissman), kardeşlerin en büyüğü. O reşit olana kadar koruyucu bir ailede idare etmek zorundalar. Mekanik konusunda icat yapma becerisi var.
  • Klaus Baudelaire (Louis Hynes), ortanca çocuk. Kitaplara ilgisi fazla ve çok okuduğundan dolayı çok şey biliyor.
  • Sunny Baudelaire (Presley Smith), kardeşlerin en küçüğü ve oldukça güçlü dişlerini nesneleri kemirmek için kullanıyor. Sadece Klaus ve Violet’in anladığı dışarıdan anlamsız görünen cümleleri var. Bölümler sırasında bu cümleler için altyazı kullanılıyor.
  • Arthur Poe (K. Todd Freeman), Baudelaire ailesinin bankadaki müşteri temsilcisi. Çocukların uygun bir koruyucu aileye yerleştirilmesinden sorumlu. Sürekli öksürüyor, terfi peşinde ve biraz saf birisi. Ara ara gördüğümüz gazetecilik yapan bir eşi var.
  • Lemony Snicket (Patrick Warburton), dizinin anlatıcısı. Bölümlerde kardeşlerin yaşadığı kötü olaylar üzerine yaptığı yorumlarla dizide yer alıyor.

Lemony Snicket

Dizide ana karakter statüsünde olmasalar da nispeten daha önemli karakterlerle Will ArnettCobie Smulders ve Sara Canning de dizide yer alıyorlar. Ayrıca Joan CusackAlfre Woodard ve roman serisinin yazarı Daniel Handler gibi pek çok isim de sezona konuk oluyor.

Not: A Series of Unfortunate Events‘in ilk sezonunda jeneriği iki bölüm geçtikçe, yani her yeni kitabın uyarlamasında değişikliğe uğruyor. Şu videoda dört jenerik de bir araya toplanmış.

Ben diziyi bir süredir pek çok Netflix dizisine yaptığım gibi haftalık dizi muamelesiyle bitirdim. Arda arda izleme gereği hissettiğimi iddia edemeyeceğim ama başına geçtiğinde de izletiyor. Nasıl başladıysa öyle bitti diyebilirim, dizinin dünyasını baştan seven veya başlamadan bilen için sorun olmaz. Baştan sarmayan ise fazla zorlamasa daha iyi olabilir… 2004 yapımı filmi çok uzun zaman önce izlediğim için bir karşılaştırma yapmasam daha iyi.

Arthur Poe – Baudelaire Kardeşler – Yargıç Strauss

Neil Patrick Harris sevenler de muhtemelen memnun kalırlar; çünkü tipten tipe giren, kötü ve eğlenceli bir karakteri canlandırıyor. Çocuklardan da tatlı halleriyle Sunny’yi daha çok sevdim ama konukları dahil genel olarak iyi bir kadro toparlamışlar. Dizide Lemony Snicket’in yorumları ve jeneriği sayesinde eğlenceli bir şekilde ‘karamsar’ bir hava yaratılıyor. Yani örneğin Baudelaire kardeşlerin yaşadıkları nedeniyle izleyicilere ara ara program değiştirmeleri veya bölüme devam etmemeleri öğütleniyor.

Bu da esasında yeni bir durum değil, çünkü kitap serisindeki kitapların arka kapakları da bu şekilde yazılmış zaten. Bölümleri izlediğiniz takdirde değişen jenerikleri atlamamanızı tavsiye ederim bu arada. Sezonun kapanışı da iyi yaptıklarını düşünüyorum.

A Series of Unfortunate Events genel olarak böyle bir dizi efendim. Denenmesi için tavsiye edebilirim açıkçası, zaten sezonu da kısa. İyi seyirler…

Fragman