Fauda’nın yapımcısı Maria Feldman ve Allegiance’in dayandığı Ta Gordin‘i ortaya çıkaran Amit Cohen, 2015 yılında bizleri fazlasıyla sürükleyici bir gerilim dizisiyle buluşturdu: Kfulim! Dünyada daha çok False Flag ismiyle bilinen yapım, İsrail’in Channel 2 adlı kanalında gösterildi ve 8 bölümlük ilk sezonunu başladığı yıl sonlandırdı.

Siz de alternatif dizileri ve gerilim dozu yüksek yapımları seven ekipten misiniz? O zaman gelin, sizin için hazırladığımız Kfulim tanıtımının aşağısına da bir göz atın. Bakalım dünya prömiyerini Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde gerçekleştiren yapım, şans verilecek diziler listenize eklenmeyi başarabilecek mi?

KONUSU

İran’ın Savunma Bakanı Farhead Sulimani, gizli görüşme yapmak için gittiği Rusya’da otel odasından kaçırılmıştır. Dünya basınına bir anda bomba gibi düşen ve uluslararası krize dönüşen haberin ardından İranlı bakanı kaçıran kişilerin kimlikleri de yayın organları tarafından açıklanmıştır. Deliller bu suçun çifte vatandaşlığa sahip olan ve birbirleriyle bağlantısı bulunmayan sıradan 5 İsraillinin yaptığını göstermektedir. Suçlamalar karşısında şok olan ve çıkan haberlere bir anlam veremeyen bu 5 insan acaba masum mudur yoksa Farhead Sulimani’nin kaçırılma olayına gerçekten dahil olmuşlar mıdır?

ANA KADRO

  • Ben “Benny” Rephael: Kimyacı olan Benny, evli ve çocuklu bir adamdır. Karakterimizin ayrıca Yunanistan vatandaşlığı vardır. Bu rolde, Ishai Golan‘ı görüyoruz. Oyuncumuzu, Homeland’in orjinal versiyonu Hatufim‘den (Prisoners of War) de tanıyor olabilirsiniz.
  • Natalie Alfassia: Başarılı bir muhasebeci olan Natalie, düğün arifesinde olan bir gelin adayıdır. İran asıllı olan Natalie, aynı zamanda Fransa vatandaşıdır. Bu rolde, Magi Azarzar‘ı görüyoruz.
  • Asia Brindich: Ana sınıfı öğretmeni olan Asia, dikkat çekmeyi seven bakımlı ve hoş bir kadındır. Asia’nın aynı zamanda Rusya vatandaşlığı vardır. Bu rolde, Ania Bukstein‘i görüyoruz.
  • Sean Tilson: Keşfetmeye ve gezmeye düşkün, özgür ruhlu biri olarak tanımlayabileceğimiz Sean, kaçırılma olayı sırasında Hindistan tatilinden dönmektedir. Karakterimizin aynı zamanda Hollanda vatandaşlığı vardır. Bu rolde, Angel Bonanni‘yi görüyoruz. Oyuncumuzu Shots Fired’dan da tanıyor olabilirsiniz.
  • Emma Lipman: Sessiz ve sakin bir kadın olan Emma, İsrail vatandaşlığına yeni geçmiştir. Emma’nın aynı zamanda İngiltere vatandaşlığı vardır. Bu rolde, Orna Salinger‘ı görüyoruz.
  • Eithan Kopel: Eski bir Mossad ajanı olan Eithan, İsrail Güvenlik Birimi Shin Bet‘te çalışmakta ve Farhead Sulimani’nin kaçırılma olayını araştırmaktadır. Bu rolde, Mickey Leon‘u görüyoruz. Oyuncumuzu Bnei Aruba‘dan (Hostages) da tanıyor olabilirsiniz.

DİĞER KARAKTERLER

  • Eli Mazor: Shin Bet’te Eithan’ın ekibinde çalışmaktadır. Bu rolde Moris Cohen‘i görüyoruz.
  • Yuval Harari: Natalie’nin nişanlısıdır. Bu rolde, Roy Assaf‘ı görüyoruz.
  • Efrat Rephael: Ben’in eşidir. Bu rolde, Avigail Ariely‘yi görüyoruz.
  • Yonatan Fisher: Emma’nın yakın arkadaşıdır. Bu rolde, Yoav Donat‘ı görüyoruz.

FOX ANLAŞMASI

Kfulim gösterildiği film festivallerinde büyük beğeni toplayınca Fox International ilk kez yabancı bir dizinin uluslararası yayın haklarını satın aldı. Önümüzdeki günlerde 127 ülkede Fox aracılığıyla izleyicilerle buluşacak olan yapımın ABD’deki uyarlama hakları da yine Fox’a ait. Yalnız Fox’un dizinin Amerikan versiyonunu çekmek için henüz bir girişimde bulunmadığını belirtelim.

SON SÖZ

Öncelikle Kfulim‘in başında fazlasıyla memnun ayrıldığımı söylemeliyim. Konuyu işlerken eline yüzüne bulaştırmaması ve zaman zaman fazlasıyla artan gerilim dozu sayesinde son bölüme ne ara geldiğimi fark etmedim bile. Daha önce başka yapımlarda da severek izlediğim Mickey Leon ve Ishai Golan‘ın varlığı ise benim için dizinin bonusu oldu.

Eğer gerilim filmlerini ve dizilerini seviyorsanız, Kfulim’in en azından ilk bölümüne şans vermenizi kesinlikle tavsiye ederim. Emin olun, ayırdığınız zaman için pişman olmayacak hatta sonraki bölümü açmaktan kendinizi alı koyamayacaksınız.

FRAGMAN