fauda-poster

İnternet üzerinden yayın yapan dizi ve film izleme platformu Netflix sayesinde hiç kuşkusuz ki izlediğimiz alternatif dizilerin sayısında artış oldu. Normalde altyazı sıkıntısı sebebiyle izleme imkanı bulamadığımız yapımlar, hem dublaj hem de altyazı seçenekleriyle meraklılarının karşısına çıkmaya başladı. İşte bugün tanıtımını yapacağımız İsrail dizisi Fauda da bunlardan biri.

2015 senesinde İsrail’in Yes Oh adlı kanalında gösterilen ve 12 bölümlük ilk sezonuyla kanalın şimdiye kadar en çok izlenen orjinal dizisi olan Fauda, yıllardır devam etmekte olan İsrail-Filistin savaşının içinden küçük bir kesit sunuyor bizlere.

Televizyonun haricinde İsrail Film Festivali’nde de gösterilmiş olan ve 2. sezonuyla önümüzdeki sene ekranlardaki yerini tekrar alması beklenen diziyi merak ediyorsanız, buyrun sizi yazının aşağısına alalım.

fauda-1

KONUSU

Doron, Filistin bölgesinde gizli operasyonlara katılmış olan ve anti-terörizm biriminde çalışan eski bir İsrail askeridir. Panter kod adıyla bilinen Abu Ahmad’ı öldürdükten sonra işini bırakan ve daha sakin bir hayat yaşamayı seçen karakterimizin kapısı, bir gün eski patronu tarafından çalınır. Karakterimiz bu beklenmeyen ziyaretle birlikte Abu Ahmad’ın aslında ölmediğini ve yakında evlenecek olan erkek kardeşinin düğününe katılacağını öğrenir. Böylece Doron, yarım bıraktığı işi tamamlamak adına eski pozisyonuna geri döner ve olaylar gelişir.

fauda-7

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 • Doron Kavillio: Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz Doron, soğuk ve gözü kara bir adamdır. Evli olan karakterimizin 2 tane küçük çocuğu vardır. Bu rolde, Lior Raz‘ı görüyoruz.
 • Gali Kavillio: Doron’un karısıdır. Bu rolde, Neta Garty‘yi görüyoruz.
 • Gabi Eyov: Anti-terörizm biriminde çalışan ve sözü geçen bir kumandandır. Bu rolde, Itzik Cohen‘i görüyoruz.
 • Mickey Moreno: Doron’un ekibinin patronudur. Bu rolde, Yuval Segal‘ı görüyoruz.
 • Boaz: Doron’un ekibinin bir üyesi ve aynı zamanda Gali’nin erkek kardeşidir. Bu rolde, Tomer Kapon‘u görüyoruz.
 • Nurit: Doron’un ekibinin tek kadın üyesidir. Bu rolde, Rona-Lee Shim’on‘u görüyoruz.

fauda-3

 • Taofik Hamed ‘Abu Ahmad’: Panter ismiyle bilinen teröristtir. 1 buçuk sene önce öldüğü sanılmaktadır fakat Abu Ahmad hala hayattadır. Bu rolde, Hisham Suliman‘ı görüyoruz.
 • Nasrin Hamed: Abu Ahmad’ın karısıdır. Nasrin kocasına sadık, çocuklarına ise fazlasıyla düşkün bir annedir. Bu rolde, Hanan Hillo‘yu görüyoruz.
 • Walid El Abed: Abu Ahmad’ın sağ kolu ve aynı zamanda da akrabasıdır. Abu Ahmad tarafından yetiştirilmiştir. Bu rolde, Shadi Mar’i‘i görüyoruz.
 • Dr. Shirin: Yarı Fransız olan ve hayatının çoğunu Paris’te geçiren bir doktordur. Bu karakter aynı zamanda Walid’in kuzenidir. Bu rolde, Laëtitia Eïdo‘yu görüyoruz.
 • Bashir Hamed: Abu Ahmad’ın yakında evlenecek olan küçük kardeşidir. Bu rolde, Samer Bisharat‘ı görüyoruz.
 • Amal: Bashir’in nişanlısıdır. Bu rolde, Mona Hava‘yı görüyoruz.

fauda-4

SON SÖZ

Fauda, benim başından gayet severek ayrıldığım bir dizi oldu. İlk 2 bölümü biraz durgun geçse de dizi 3. bölümle hareketlendi ve sezon finaline kadar da çizgisini hiç düşürmedi. Eğer politik gerilim dizileri ilginizi çekiyor ve izlediğiniz yabancı dizileri sadece anadili İngilizce olan ülkelerle sınırlamak istemiyorsanız, Fauda’ya şans vermenizi tavsiye ederim.

fauda-5