Geçtiğimiz ayın başlarında, Netflix sayesinde izlediğimiz alternatif dizilerdeki artıştan bahsetmiş ve bir İsrail dizisi olan Fauda’nın tanıtımını yapmıştık. Bugün kaldığımız yerden devam ediyor ve başka bir İsrail yapımı olan Bnei Aruba (ya da daha çok bilinen ismiyle Hostages) dizisi ile karşınıza çıkıyoruz.

İsrail’in Channel 10 adlı kanalında ilk olarak 2013 senesinde meraklılarının karşısına çıkan ve geçen sene 12 bölümlük 2. sezonuyla hayranlarını tekrar selamlayarak macerasına kaldığı yerden devam eden Bnei Aruba (Hostages) ilginizi çektiyse gelin, sizin için hazırladığımız tanıtım yazısının aşağısına da bir göz atın. Bakalım gerilim dozu fazlasıyla yüksek olan dizimiz, şans verilecek yapımlar listenize girmeyi başarabilecek mi?

KONUSU

Silahlı ve maskeli 4 yabancı, bir gece Dr. Yael Danon ve ailesinin evini basarak onları rehin alır. Yaşadığı şokun etkisiyle ne olduğuna anlam veremeyen Danon ailesinin hayatı, maskeli yabancıların Doktor Yael’den talep ettikleri dehşet verici şeyin ardından hiçbir zaman aynı olmayacaktır. Gizemli kişiler, Dr. Yael’e yarın ameliyat edeceği İsrail başkanını operasyon sırasında öldürmesini yoksa ailesinin buradan canlı çıkamayacağını söylemişlerdir. Acaba karakterimiz, kendini ve ailesini kurtarmak adına istenen görevi yerine getirebilecek midir?

DANON AİLESİ

  • Yael Danon: Yukarıda da bahsettiğimiz Dr. Yael, başarılı ve zeki bir cerrahtır. Bu rolde, Ayelet Zurer‘i görüyoruz. Oyuncumuzu, Marvel’s Daredevil’daki Vanessa Marianna rolüyle de tanıyor olabilirsiniz.
  • Eyal Danon: Yael’in okul müdürlüğü yapan kocasıdır. Bu rolde, Micha Celektar‘ı görüyoruz.
  • Noa Danon: Yael ve Eyal’ın 17 yaşındaki kızıdır. Noa’nın herkesten sakladığı bir sırrı vardır. Bu rolde, Dar Zuzovsky‘yi görüyoruz.
  • Assaf Danon: Yael ve Eyal’ın küçük oğludur. Bu rolde, Yoav Rotman‘ı görüyoruz.

SİLAHLI VE MASKELİ EKİP

  • Adam Rubin: 4 kişilik silahlı ekibin lideridir. Bu rolde, Jonah Lotan‘ı görüyoruz. Amerikan televizyonları için de yabancı bir yüz olmayan oyuncumuzu Homeland, CSI: NYGeneration Kill ve 24 gibi dizilerden tanıyor olabilirsiniz.
  • Guy: Ekibin en sessiz ve sakin üyesidir. Bu rolde, Tomer Kapon‘u görüyoruz. Oyuncumuzu, Fauda’dan da tanıyor olabilirsiniz.
  • Alex: Ekibin en saldırgan üyesidir. Karakterimizin sinirlendiği zaman adeta gözü dönmektedir. Bu rolde, Mickey Leon‘ı görüyoruz.
  • Ella: Ekibin tek kadın üyesidir. Ella’nın Alex’le ilişkisi vardır. Bu rolde, Hilla Vidor‘u görüyoruz.

AMERİKAN VERSİYONU

Bnei Aruba’nın 2013 sonbaharında çıkan ve dizinin İngilizce ismiyle aynı ada (Hostages) sahip olan bir Amerikan uyarlaması da mevcut. Amerika’nın ulusal kanalları arasında bulunan CBS’in imzasını taşıyan ve başrollerinde Toni Collette ve Dylan McDermott gibi dikkat çeken isimleri bulunduran yapım, 15 bölümlük başarısız bir reyting yolculuğunun ardından iptal edilerek ekranlara veda etmişti.

SON SÖZ

Ben Bnei Aruba’nın ilk olarak Amerikan versiyonunu seyretmiş ve o halinden pek de memnun kalmamıştım. Hatta bu hoşnutsuzluğumdan dolayı merak ettiğim halde orjinal versiyonunun başına oturmam birkaç yılı aldı. Ancak bu versiyon beni yanılttı ve dizide yaşanacakları adım adım biliyor olmama rağmen beni kendine bağlamayı başardı. Amerikan versiyonundaki sulandırılmış kısımlar ve mantıksızlıklar olmayınca dizi tam da benim istediğim gibi bir yapıma dönüşmüş oldu. Hatta bölümleri izlerken, “Keşke zamanında Amerikan versiyonunu hiç izlemeseymişim de direkt buna dalsaymışım.” cümlesini birden fazla kere içimden geçirdim. Eğer sizin de aklınızda hangi diziyi izlesem gibi bir soru işareti varsa, tavsiyem kesinlikle orjinal versiyondan yana olacaktır.

Gerilim yapımlarını seviyorsanız, Bnei Aruba’nın en azından ilk bölümüne bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Emin olun, 10 bölümlük ilk sezonun sonuna ne ara geldiğinizi fark etmeyeceksiniz bile.

FRAGMAN