TV Land‘in yayın hayatı sona ermiş komedilerinden The Exes’in tanıtımına hoş geldiniz.

KÜNYE

Türü: Komedi (Kahkaha Efektli)

Sezon – Bölüm Sayısı: 4 Sezon, 64 Bölüm

Yayın Aralığı: 30 Kasım 2011 – 16 Eylül 2015

Süre: 20-21 dk.

Mutfaktakiler: Mark ReismanAndy CadiffFranco BarioMatthew ConnerKeith CoxMichael HanelLarry W. JonesMindy Schultheis

Kanal: TV Land

Resmi Site – IMDBWikipedia – TwitterFacebook

KONU

Holly Franklin, büyük bir avukatlık firmasında çalışan bir boşanma avukatıdır. Evlenme arifesindeyken nişanlısı tarafından aldatılan Holly, evlendikten sonra müstakbel eşi ile yaşamak amacıyla almış olduğu hali hazırda oturduğu dairenin tam karşısındaki daireyi eşlerinden boşanmalarına aracı olmuş olduğu Phil ve Haskell’e kiralamıştır. Holly’nin bir süredir beraber yaşayan Phil ve Haskell’in yanına yine müvekkili olan çiçeği burnunda dul Stuart’ı da yerleştirmesi ile hikayemiz başlar. Kaderin (Holly’nin) ev arkadaşı yaptığı 3 dulumuz ile iyi niyetli, kontrol manyağı avukatları ve aynı zamanda ev sahibeleri olan Holly arasında güçlü arkadaşlık temelleri atılacak ve bu yolda biz seyircilere izlemesi keyifli bolca hikaye çıkacaktır.

(Soldan Sağa) Stuart – Holly – Eden – Phil – Haskell

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Holly Franklin (Kristen Johnston):

Konu bölümünde kendisinden epey bir söz ettiğimiz avukatımız. Kırklı yaşlarında, aşkı bulup evlenme hayalleri ile yanıp tutuşan, şen şakrak, etrafına neşe yayan bir kadın. Kontrol manyağı olduğu söylenebilecek, aşırı coşkulu, ayarsız tepkiler verebilen, etrafındaki insanlara değer veren, sevgi dolu biri.

Karaktere hayat veren Kristen Johnson’ı 3rd Rock from the Sun dizisinden hatırlamak mümkün.

Phil Chase (Donald Faison):

Kendi çapında tanınan, yakışıklı bir spor menajeri. Tek gecelik ilişkilerin adamı. Kadınlar ona, o kadınlara hasta. Kendine aşık seviyesinde öz güveni yüksek, neşeli ve enerjik bir tip. Altın gibi bir kalbi var.

Karakteri ScrubsFelicity ve Clueless dizilerinden tanıdığımız Donald Faison canlandırıyor.

Haskell Lutz (Wayne Knight):

Günlerini rahat koltuğunda, dizüstü bilgisayarının başında geçirmekten keyif alan, internetten para kazanmanın yollarını arayan, rahatına düşkün bir adam. Ayrıca bir dönem popülarite sahibi olmuş eski bir bowling oyuncusu. Tembel, kararsız, bencil, çıkarcı, cimri ve paraya aşık biri. En çok kullandığı cümle, ‘Olmuş bil!’ şeklinde dilimize çevirilebilecek olan ‘Consider it done!’.

Karaktere Seinfeld ve 3rd Rock from the Sun dizilerinden hatırlanabilecek Wayne Knight hayat veriyor.

Stuart Gardner (David Alan Basche):

Henüz eski eşine olan aşkı sonlanmamış taze dulumuz. Dişçilik yaparak hayatını idame ettiriyor. Son derece duygusal bir yapısı var. Çevresindekilere karşı bazen aşırıya kaçan seviyede ilgili, temizlik ve düzen konusunda hassas, duygularını saklamayı ve yalan söylemeyi pek beceremeyen, yemek yapmayı çok seven, evcilmen bir adam.

Karakteri The Starter Wife ve Three Sisters gibi dizilerden hatırlanabilecek David Alan Basche canlandırıyor.

Eden (Kelly Stables):

Holly’nin asistanı. Zamanla Holly’nin en yakın arkadaşı oluyor. Şen şakrak, eğlenceye düşkün, lafını esirgemeyen, sempatik bir tip.

Aktrisi Two And A Half Men, Greek ve No Tomorrow gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

Nicki (Leah Remini):

Stuart’ın ablası. Diziye 3. sezonda dahil oluyor. Eşinden yeni boşanmış, kontrol meraklısı, pek lafını esirgemeyen, karakter olarak Stuart ile pek benzeşmeyen bir tip.

Leah Remini’yi The King of Queens, Family Tools ve Fired Up gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

Dizinin konuk oyuncu havuzunda yer alan isimlerden bazıları ise şunlar: Tyler PoseyDiedrich BaderJudith LightLisa Ann WalterMissi PyleTodd StashwickMatt LetscherJanet VarneyBrandon RouthRebecca WisockyPaula MarshallKali RochaZach BraffJanina GavankarKen MarinoKathleen Rose PerkinsAlysia ReinerLeslie JordanGrant ShowStacy KeachKeesha SharpMichael TruccoArden MyrinVictor WebsterAmanda DetmerFred DryerRoger BartCat DeeleyNadine VelazquezMichael NouriDenyse TontzBrooke LyonsJodi Lyn O’Keefe.

YAZARIN NOTU

Dizinin bana göre en büyük artısı, aşırı uyumlu kadrosu. Oyuncular birbirini çok iyi tamamlıyor, beraber oynamaktan keyif aldıkları her hallerinden belli. Bu da ekrana pozitif bir şekilde yansıyor.

Oyuncu beşlisinden hepsi de karakterlerinin hakkını veriyor. Özellikle Kristen Johnston döktürüyor resmen. Wayne Knight, katlanması zor bir aktör olsa da zamanla görmezden gelinir hale geliyor. Diğer 3 isim de gayet iyi performans sergiliyor. Kelly Stables’in gerçek hayatta hamile olduğu ve dizide çantalarla, dosyalarla, kolilerle, masalarla amatörce saklamaya çalıştıkları, 2. ve 4. sezonlara denk gelen 2 hamileliği dönemindeki performansları ve çok kısa boylu olması sebebiyle sevimsizleşen görüntüsü hariç tabi. Keşke o dönemlerde izne falan ayırsalarmış aktrisi demeden geçemedim açıkçası.

Dizinin ilk 2 sezonunun isim yapmış ulusal kanal sitkomlarından hiçbir eksiği yoktu bana göre komedi, kısa hikayeler ve oyunculuk anlamında. 10 ve 12 bölümlük ilk 2 sezonun ardından işleyen çarka çomak sokup 3. ve 4. sezonları daha uzun tutarak 20 ve 22 bölüm olarak tasarlamaları ise diziyi düşüşe geçirdi. Kaliteli bölüm sayısı azaldı, doldurma bölüm sayısı çoğaldı son 2 sezonda. Karakterleri izlemesi hala keyifliydi ama bolca kahkaha attıran ilk 2 sezonun aksine komedi dozu oldukça azaldı bu son 2 sezonda. Özellikle de 4. sezon, fazlalık gibi hissettirdi hal böyle olunca. 13 bölümlük bir 3. sezonla veda etseymiş çok daha iyi hatırlardım bu diziyi ama bu şartlarda bendeki ortalama puanı vasatın bir tık üstü oldu açıkçası. Yine de en azından ilk 2 sezonu tavsiyedir kesinlikle!

Yukarıdaki görüntü dullarımızın nafaka ödemekten kurtulma ihtimallleri doğduğu mutluluk anlarında ara ara karşımıza çıkan izlemesi son derece keyifli klasikleşmiş danslardan birine ait. ‘I don’t got to pay no more!’ yani ‘Artık (nafaka) ödemek zorunda değilim!’ :)

Komedi kıtlığı çektiğiniz bir dönemde şans verebileceğiniz The Exes’i izlemeye niyet edenlere şimdiden iyi seyirler! :)

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.