CBS’in tek sezon sonunda iptal ettiği komedilerden biri olan The Class‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

Güçlü kadrosuyla dikkat çeken The Class, CBS’te 8 Eylül 2006 – 5 Mart 2007 tarihleri arasında yayınlandı. 19 bölüm süren ilk sezonunun ardından kanal tarafından iptal edilip yayın hayatına nokta koymak zorunda kaldı.

Bölüm süreleri 20-22 dakika arasında değişen dizimiz kahkaha efektli bir komedi.

Dizinin yaratıcıları; Friends ve Episodes gibi komedilerin de yaratıcısı olan David Crane ve Crane’in Episodes’ta beraber çalıştığı Jeffrey Klarik. Dizinin tüm bölümlerinin yönetmenliğini Gary Unmarried, Partners, The Millers, Mike & Molly, Will & Grace, Man with a Plan, Crowded ve Friends gibi birçok önemli komedide yönetmenlik yapmış James Burrows yapıyor. Yapımcı kadrosunda ise Crane, Klarik ve Burrows üçlüsü dışında Peter ChakosTim KaiserAmanda Lasher ve Mike Sikowitz gibi önemli projelerde yer almış tanıdık isimler var.

Mutfağında bu kadar güçlü isimler bulunan bir dizinin 2. sezon onayı almamış olması şaşırtıcı cidden.

Dizinin 2007 yılında People’s Choice Ödülleri’nde ‘En İyi Yeni Komedi’ ödülü aldığını da belirtmeden geçmeyeyim.

Dizimizin merkezinde yukarıdaki Woodman İlkokulu’nda 1986 yılında Mrs. Klinger’ın sınıfında 3. sınıf öğrenimi görmüş ve 20 yıl sonra yolları kesişen (Bazıları için 20 yıldan daha az.) 8 eski sınıf arkadaşı bulunuyor.

Nişanlısı ile söz konusu sınıfta tanışmış ve yıllar sonra üniversite yıllarında tekrar karşılaşıp sevgili olmuş olan Ethan, sevgilisine tanışmalarının 20. yıl dönümünde anlamlı bir jest yapmak amacıyla yıllardır görüşmediği bu insanları verdiği partiye davet ediyor. İnsanlar ilk başta bu daveti yadırgasalar da o ya da bu şekilde bir grup insan partiye teşrif ediyor. Tabii bu yıl dönümü partisi beklendiği üzere bir şen şakrak bir araya gelme partisi olmuyor. Ethan’ın sevgilisi Ethan’ı terk ediyor. Parti asıl amacına hizmet etmese de bu bir grup eski sınıf arkadaşının bir şekilde yakınlaşmalarına vesile olmuş oluyor. İlk etapta morali bozuk Ethan ve dobra kızımız Kat, yıllar önce ayrılmış lise aşıkları Duncan ve Nicole, yine lisede ayrılmak zorunda kalmış olan Holly ve Kyle, 2 garip karakter olan Lina ve Richie arasında başlayan bu yakınlaşma zinciri sezon içerisinde kademeli bir şekilde genişlemeye devam ediyor. Bize de nevi şahsına münhasır bu 8 karakterin bu süreçteki eğlenceli hikayelerini izlemek düşüyor.

Nişanlısı tarafından yeni terk edilen, sempatik, eğlenceli ve naif çocuk doktorumuz Ethan Haas rolünde The Event ve Parenthood‘dan aşina olduğumuz Jason Ritter karşımıza çıkıyor.

Dobralığı, havalı tavırları ve matraklığı ile Ethan’ın terk edilmenin hüznünden sıyrılmasına yardımcı olan fırlama fotoğrafçımız Kat Warbler rolünde Masters of Sex ile gönlümüzde taht kuran Lizzy Caplan‘ı izliyoruz.

Kendisinden yaşça epey büyük, çok ünlü bir Amerikan futbolcusu ile evli olan sempatik güzelimiz Nicole Allen rolünde Joey, Mr. Sunshine ve Better Off Ted gibi komedilerden tanıdığımız Andrea Anders boy gösteriyor.

Lisede ayrıldığı aşkı Nicole’ü yıllardır unutamamış, şu sıralar annesi ile yaşayan yakışıklı müteahhitimiz Duncan Carmello karakterine The Walking DeadEastwick ve Daredevil‘den aşina olduğumuz Jon Bernthal hayat veriyor.

Evli, mutlu, çocuklu ve hayatı ile işler onun için tıkırında gitse de lise aşkının vakti zamanında gay çıkmasını hala atlatamamış, susmak nedir bilmeyen, tanınmış yerel haber muhabirimiz Holly Ellenbogen rolünde Vexed ve Ben and Kate dizilerinden tanıdığımız Lucy Punch karşımıza çıkıyor.

Holly’nin bahsettiğimiz gay lise aşkı olan yakışıklı ilkokul öğretmenimiz Kyle Lendo rolünde Once Upon a Time‘dan tanıdığımız Sean Maguire‘yi izliyoruz.

Kat’in ayrı yumurta ikizi olan ve salaklık-sakarlık karışımı hareketleriyle dizide sevemediğim tek karakter olmayı başaran Lina Warbler rolüne Heather Goldenhersh hayat veriyor.

Kat’i partide görüp yakınlaşmaya başlayan, heyecanlı ve sakar Richie Velch karakterinde Modern Family‘den aşina olduğumuz Jesse Tyler Ferguson karşımıza çıkıyor.

Bu sekiz ana karakter dışında tekrar eden rollerde karşımıza çıkan diğer isimler ise şöyle:

-Nicole’ün eşi Yon Allen rolünde High Incident‘ten hatırlanabilecek David Keith,

-Holly’nin feminen tavırları ile öne çıkan kocası Perry Pearl rolünde Sam Harris,

-Duncan’ın meraklı annesi Tina Carmello rolünde Julie Halston,

-Kyle’ın beraber yaşadığı sevgilisi Aaron rolünde Devious Maids‘ten anımsanabilecek Cristián de la Fuente,

-Kat’in karşı dairesine taşınan seksi, aptal sarışın Palmer rolünde Hart of DixieGary Unmarried ve Kitchen Confidential‘den tanıdığımız Jaime King,

-Richie’nin bir tanıdığı olan ve öfkeli tavırları ile öne çıkan Fern rolünde Roseanne‘den aşina olduğumuz Sara Gilbert,

-Kat’in hoşlandığı ünlü bir kemancı olan Benjamin Chow rolünde Trent Ford.

Konuk oyuncu havuzunda ise Rachelle LefevreZoe Lister-JonesEssence AtkinsLombardo BoyarJerry RiceAtticus Shaffer ve Ben Falcone gibi isimler var.

Karakterleri iyi yazılmış, Lina dışındaki her bir karaktere ayrı ayrı bağlandığım, ara ara çok iyi espriler yapan, güldürüp eğlendiren başarılı bir komedi olmuş bana göre The Class. Kahkaha efektlerinin batmadığı komedilerden biri olduğunu da ekleyeyim.

Lizzy Caplan’ı Kat Warbler rolünde izlemek büyük keyif. Dizide performansı ile en çok öne çıkan oyuncu o. Jason Ritter ile çok iyi ikili olmuşlar ve benim en çok eğlendiğim sahneler bu ikilinin sahneleri oldu dizide.

Jon Bernthal’ı ilk defa bir komedide izledim ve gayet de başarılı buldum. Bu diziden sonra tekrar bir komedi dizisi çekmemiş olması büyük talihsizlik bana göre. O da Andrea Anders ile çok iyi bir ikili olmuş bu dizide. Andrea Anders, Mr. Sunshine‘daki kadar olmasa da son derece hoş görüntüsü ve Nicole Allen karakterindeki başarılı performansı ile dizinin Caplan’ın ardından en fazla öne çıkan ikinci ismi bana göre.

Holly de çok iyi bir karakterdi aslında. Kötü kullandılar demiyorum kesinlikle ama keşke çok daha iyi kullanabilselerdi. Tina’nın aldığı kısıtlı sürelerde aralara girerek komediye katkı sağlayışları ise takdire şayandı.

Tanıdık simalarla bezeli, bol karakterli, ana karakterinden yardımcı karakterine her karakterinin komediye katkı sağladığı, kıyıda köşede kalmış başarılı bir sitkom arayanlara tavsiyedir.

İzleyecek olanlara iyi seyirler!

Dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Bu fragmanı:

Bu da jeneriği: