Syfy’ın yeni draması Deadly Class‘ın tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Syfy, alışılagelmişin dışında türde bir diziyle karşımıza çıktı bu kez. Genel olarak izleyicilerine bilim kurgu, doğaüstü ve fantastik drama türlerinde diziler sunan Syfy, bu kez gençlik soslu bir aksiyon-suç draması ile karşımıza çıktı. Ayrıca diziyle ilgili tanıtım bilgilerinde hikayenin seksenli yılların sonunda geçtiği iddia edilse de görsel olarak söz konusu zaman diliminin yansımalarını görmek pek de mümkün değil açıkçası.

GİRİZGAH

Dizi, Image Comics’e ait aynı isimli çizgi romandan uyarlanıyor. Söz konusu çizgi roman serisinin yazarı Rick Remender ile Miles Orion Feldsott dizinin yaratıcıları konumunda. Bu ikiliye yazar masasında Hilliard Guess ve Wesley Craig gibi isimler eşlik ediyor. Yapımcı koltuğunda ise Feldsott-Remender ikilisi dışında Mick BetancourtAdam KaneMike LaroccaLee Toland KriegerAdam TargumAnthony Russo ve Joe Russo gibi isimler bulunuyor.

Kanalın internet sitesinden 20 Aralık 2018 tarihinde ilk bölümü izleyiciyle buluşan dizi, TV’deki resmi açılışını 16 Ocak 2019 tarihinde yaptı. Çarşamba akşamları yayınlanan Deadly Class‘ın hali hazırda 6 bölümü geride kalmış durumda. İlk sezonu 10 bölümden oluşacak olan dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

İlk bölümü 54 dakika uzunluğunda olan dizinin diğer bölümlerinin süreleri ise 42-46 dakika arasında değişiyor.

Şu ana kadarki en yüksek rakamlarını 4. bölümde 0.19 reyting oranı ve 516.000 izleyici sayısıyla elde eden Deadly Class’ın sezon ortalaması ise an itibariyle 0.14 reyting oranı ve 421.000 izleyici sayısı şeklinde. Bu rakamlar diziyi kanalın devam eden dizileri arasında 3. sıraya yerleştirmekte an itibarıyla.

KONU

Hikaye, Marcus Lopez isimli genç bir adamı merkezine alıyor. Marcus, bir yetimhanede büyümüş. Şimdilerde ise sokaklarda yaşamakta olan bir evsiz. Aslında durum öyle olmasa da kaldığı yetimhaneyi yaktığı ve oradaki bir sürü kişinin ölümüne sebep olduğuna yönelik nam salmış Marcus. Polis tarafından aranmakta ve hayatını bir kaçak olarak sürdürmekte olan Marcus, bu asılsız şöhreti sayesinde piyasaya soğukkanlı katiller yetiştiren bir ölümcül sanatlar okulunun dikkatini çekiyor ve hikayemiz başlıyor.

Dünyanın en mafyatik ailelerinin çocuklarını gönderdiği bu özel okulun müdürü Usta Lin, Marcus’u okula davet ediyor ve Marcus biraz da zorunluluktan bu teklifi kabul ediyor. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi Marcus soğukkanlı bir katil değil ve aslında uygun olmadığı bir okulda onu oldukça zor günler ve tehlikeli maceralar bekliyor. Bakalım Marcus yeni okulunda iddia edildiği o soğukkanlı katile dönüşebilecek mi? Ya da sahip olduğu ahlaki değerleri korumaya çalışırken hayatta kalmayı başarabilecek mi?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Marcus (Benjamin Wadsworth):

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Marcus küçük yaşta hem öksüz hem de yetim kalmış. Kendisine bakacak başka bir yakını da olmayınca yetimhanede büyümüş. Yetimhanedeki yangın vakasından sonra polisler tarafından arandığı için bu sürpriz okul teklifini bir kaçış şansı ve saklanabilecek bir yer olarak görüyor. Bu teklifi kabul etmesinde hoş bulduğu Saya’nın ikna çabalarının da bir etkisi oluyor elbette.

Cesur, zeki, iyi niyetli, sempatik bir genç Marcus.

 


 

Usta Lin (Benedict Wong):

Söz konusu okulun müdürü. Sert, soğukkanlı, disiplinli, yeri geldiğinde oldukça acımasız olabilen bir adam.

Aktörü Marco Polo dizisinden hatırlayabilirsiniz.

 

 

 

 

 


 

Saya (Lana Condor):

Okulun en başarılı ve örnek gösterilecek öğrencisi diyebiliriz onun için. Gizemli, karizmatik, soğukkanlı, yüksek öz güven sahibi, tehlikeli, kılıç kullanma konusunda oldukça başarılı. Kafasına bir şeyi koyduğunda karşısına çıkmak istemeyeceğiniz türden biri. Dışarıya karşı soğuk ve umursamaz bir imaj çizse de Marcus onun bu imajının dışına çıkmasını ve kabuklarını çatlatmasını sağlayabilen biri.

 

 


 

Billy (Liam James):

Marcus’un okulda yeni kankası olacak kişi. Okuldaki çoğu öğrencinin aksine önemli bir aileden gelmiyor. Yozlaşmış bir polisin oğlu Billy. Sırf babasının mesleği bile onu bu tarz bir okulda en haz edilmeyen kişilerden biri yapmak için yeterli. Okulda en alt grup olarak tarif edilen ve Marcus’un da mensubu olacağı fareler grubunun bir üyesi Billy. Okulda olma sebebi ise yetişip bir katil olmak ve çalışıp babasının borçlarını ödemek.

Çoğu şeyi pek kafaya takmayan, kafası güzel dolaşmayı seven, arkadaş canlısı, sempatik, çatlak, eğlenceli bir Punkçı Billy.

Genç yaşına rağmen oldukça tecrübeli olan aktörü The Family, The Killing ve Psych dizilerinden tanıyoruz.


 

Maria (María Gabriela de Faría):

Okuldaki Latin öğrenciler grubunun bir üyesi. Elindeki yelpazesi ile ölüm saçabilen, öfkelendiğinde önüne çıkılmaması gereken, bir anda soğukkanlı ve vahşi bir katile dönüşebilen, duygusal gitgelleri olan, iyi bir ruh halinde olduğu zamanlarda ise oldukça eğlenceli ve arkadaş canlısı olabilen, son derece seksi ve baştan çıkarıcı bir genç kadın Maria.

 

 

 


 

Willie (Luke Tennie):

Annesi oldukça güçlü bir suç örgütü lideri. Bu özelliği onu okulda çekinilen ve saygı gösterilen biri haline getiriyor. Aslında pek orada olmak istemese de annesinin zoruyla orada bulunuyor.

 

 

 

 

 


 

Chico (Michel Duval):

Okuldaki Latin öğrenciler grubunun lideri. Ailesi önemli ve korkulan bir suç örgütünü yönetiyor. Kavgacı, psikopat bir tip. Maria’nın başının belası sevgilisi. İlk geldiği andan itibaren Marcus’a ayrı bir gıcık oluyor.

Aktörü Queen of the South dizisinden anımsayabilirsiniz.

 

 

 


 

Brandy (Siobhan Williams):

Okulun Barbie’si. Beyaz öğrencilerden oluşan grubunun önemli bir üyesi. Görünüşüne aldanılıp hafife alınmaması gereken oldukça tehlikeli bir katil. Kibirli, kavgacı bir tip.

Aktrisi UnREAL ve Black Box dizilerinden anımsayabilirsiniz.

 

 

 


=Petra=

Gotik tarzda takılan bir kız. Tıpkı Marcus ve Billy gibi okulun en alt kademe grubunun bir üyesi. Billy ona aşık ama o Billy’ye pas vermiyor. Etliye sütlüye karışmayı pek tercih etmeyen, kendi halinde, soğuk mizaçlı bir kız.

Karakteri Aftermath dizisinden hatırlanabilecek Taylor Hickson canlandırıyor.

=Viktor=

Bir Rus mafyası ailesine mensup. Billy’nin grubuna sırf keyfine saldırılarda bulunan, kavgacı, ukala bir tip. Brandy’nin erkek arkadaşı.

Karakteri Sean Depner canlandırıyor.


Okulun öğretmen kadrosunda yer alan ve tekrar eden rollerle karşımıza çıkan bazı oyuncular ve karakterleri ise şunlar: Erica Cerra (Miss De Luca), Henry Rollins (Jürgen Denke), Olivia Cheng (Usta Gao), Christopher Heyerdahl (Usta Zane).

YAZARIN NOTU

Oldukça şık ve başarılı bir bölümle sezonu açan Deadly Class, sezonun devamında ise inişli çıkışlı bir performans ortaya koydu. İlgi çekici bir çıkış noktası olsa da seçtiği bölüm hikayeleriyle ara ara sıkabiliyor izleyiciyi. Ama izlenesi karakterleri ve cazip bir oyuncu kadrosu var. Bu da diziyi izlemeye devam etme sebebim zaten. Ama hikaye olarak biraz vites artırması gerektiği de aşikar elbette.

FRAGMANLAR