BBC‘yi biliriz, yumurta kapıya dayandığında sessiz sedasız harekete geçer. Yayınlayacağı dizinin başlamasına 1-2 hafta kala başlangıç tarihini açıklar ve kısa bir fragman yayınlar. Çok da parlak olmadığını düşündüğüm bu pazarlama taktiği kanalın bazı dizilerini gözden kaçırmamıza neden olabiliyor kısa vadede. İşte bugün kısaca bahsedeceğim dizi de gözden kaçmış olabilecek dizilerden bir tanesi. Mayıs ayının sonlarında başlayıp geçtiğimiz günlerde sona eren Paula nedir, neyin nesidir merak ediyorsanız sizi yazının devamına alalım.

GİRİZGAH

Paula suç, gizem ve psikolojik gerilim unsurlarını bünyesinde barındıran bir drama. Yayınlandığı kanal BBC Two. Bölüm süreleri 58 dakika. İlk sezonu 25 Mayıs, 1 Haziran ve 8 Haziran 2017 tarihlerinde yayınlanan 3 bölümle başladı ve bitti. İkinci sezonu olup olmayacağına dair henüz bir haber yok.

Dizinin senaristi Conor McPherson. Yönetmenliğini Alex Holmes yapıyor. Yapımcı kadrosunda Conor McPherson’a Dixie LinderNick MarstonStephen Wright ve Peter Norris eşlik ediyor.

Resmi Site – IMDB

KONU

Sadece 3 bölüm olduğu için çok fazla ispiyon vermemek adına konusunu çok fazla deşmeye gerek yok ama kısaca bahsetmek gerekirse şöyle:

Paula, kendi halinde bir kimya öğretmenidir. Aman aman mutlu ve tutarlı hareketler sergileyen biri olduğu pek de söylenemez, geçmişten gelen psikolojik yaraları olduğu hissedilmektedir. İnsanlara kendini açma konusunda kapalı olsa da seks hayatındaki partner seçimlerinde pek de seçici biri değildir. Bu seçici olmama huyu ise başına bela açmak üzeredir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Yukarıda kendisinden bahsettiğimiz Paula rolünde Titanic: Blood and Steel ve Cuffs dizilerinden anımsanabilecek Denise Gough‘ı izliyoruz.

Paula’nın bodrumundaki farelerden temizleyip yıpranmış yerleri tamir etmek üzere işe aldığı tadilat ustası James rolünde Victoria ve The Game gibi dizilerden tanıdığımız Tom Hughes var.

James’in 2 bebeğinin anneleri Morgan ve Crystal rollerinde Siobhán Cullen ve Aoibhinn McGinnity karşımıza çıkıyor.

Paula’nın gizli bir ilişki içerisinde olduğu, çalıştığı okulda beden eğitimi öğretmenliği yapan Philip rolünde Edward MacLiam‘ı izliyoruz.

Dedektif McArthur rolünde ise Owen McDonnell karşımıza çıkıyor.

YAZARIN GÖRÜŞÜ

Diziyle ilgili ‘Mutlaka izleyin, kaçırılmaması gereken bir dizi vb.’ ifadeler kullanamayacağım açıkçası. Başına otururken beklentiyi epey bir düşürmekte fayda var. İçinde barındırdığı unsurlardan gizem konusunda başarılı diyebilirim. Zaman zaman iyi sürprizler yaptığı oldu. İşin suç-polisiye kısmı çok fazla öne çıkmadı. İyi ki de çıkmadı bana göre. Ama psikolojik gerilim konusunda ‘Biraz daha atılgan olmalıydı, biraz daha bunun üstüne oynayıp duygulara dokunmalıydı.’ demeden geçemeyeceğim.

Sıkmadan izletse de temposu çok yüksek bir dizi değildi. Bölüm süreleri de 58 dakika olunca ara ara video oynatıcısının oynatma ayarını hafiften yükselterek izlediğimi ve 58 dakikalık bölümleri yaklaşık 40’ar dakikada bitirdiğimi de buraya not düşeyim.

Oyunculuklar da öyle ahım şahım değildi ama Denise Gough’ı izlemek keyifliydi özellikle.

Bir mini dizi kıvamında olduğunu, ucu açık bir şey kalmadığını da belirteyim. 2. sezon onayı almazsa hiçbir sıkıntı olmaz. Olur da 2. sezon olursa Paula’yı başka bir şehirde, yepyeni yardımcı karakterler eşliğinde izlemekten de keyif duyarım açıkçası.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar, izlemek gibi bir niyeti olan varsa iyi seyirler.

FRAGMAN