Netflix’in oldukça faal olmaya başladığı ülkelerin başında Brezilya geliyor. Daha önce Brezilya’da Coisa Mais Linda, 3%, Samantha!, O Mecanismo gibi diziler yapan ve çok yakında Sintonia isimli yeni bir dizi daha sunacak olan Netflix’in Brezilya yapımı en yeni orijinal dizisi olma özelliği taşıyan O Escolhido (İngilizce adıyla: The Chosen One) ise 28 Haziran 2019 tarihinde izleyiciyle buluştu.

Korku, gerilim ve gizem ögelerini harmanlayan dizinin senaryosunu Raphael Draccon ve Carolina Munhóz beraber kaleme almışlar. Yönetmenliğini ise Michel Tikhomiroff üstlenmiş. Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşmakta olup 2. sezonu olup olmayacağı henüz belli değil. Bölüm süreleri ise 40-56 dakika arasında değişmekte.

Nehir kıyısında, bataklık ve vahşi bir ormanla iç içe bir yerde bulunan, Aguazul isimli ücra bir köyde geçiyor dizinin hikayesi. Bir hastalık salgını ihtimalini önlemek amacıyla köye Zika aşısı getirmek üzere görevlendirilen 3 genç doktor kararlı bir şekilde yola çıkıyorlar görev bilinciyle. Oraya vardıklarında hiç de hoş karşılanmıyorlar. Dışarıya kapalı bir kültür, gizemli bir tarikat, öfkeli bir kalabalık mevcut köyde. Aşı olmak istemeyen bir insan topluluğuna ısrarla aşı yapma amacı güden doktorlarımız orada kendilerini bir çatışma ortamı içerisinde buluyor, işlerini yapmaya çalışırlarken bilimle açıklanamayacak olaylara şahit oluyor ve tarikatın gizemli dünyasına doğru çekilmeye başlıyorlar.

*Söz konusu 3 kişilik doktor heyetinin lideri olan Lúcia karakterine Paloma Bernardi hayat veriyor. Küçük yaşlarda annesinin sahip olduğu batıl inançlar dolayısıyla babasını toprağa vermiş Lúcia ve yaşadığı bu trajik olay onun bilime yönelmesine ve doktor olmaya karar vermesine neden olmuş. Son derece kararlı, korkusuz ve sorgulayıcı bir yapısı var Lúcia’nın.

*Doktorlarımızdan bir diğeri olan Damião rolünde Pedro Caetano‘yu izliyoruz. Damião, baskıcı ve problemli bir üvey baba figürünün olduğu bir ortamda yoksulluk içinde büyümüş. Ona çizilen yanlış yolda yürümeyi reddedip inatla çalışıp çabalamış ve doktor olmuş. Kendi doğrularını savunan, hafiften sağduyulu ve gerçekçi bir adam Damião.

*Bir diğer doktorumuz Enzo rolünde ise Gutto Szuster karşımıza çıkıyor. Enzo, varlıklı bir aileden geliyor. Sıradan bir doktor olma derdinde değil. Meslekte fark yaratmak ve ismini dünyaya duyurmak gibi bir amacı var. Dürtüleriyle hareket eden, kendinden başkasını düşünmeyen, biraz korkak bir genç adam Enzo.

*Köy ahalisine de fazla ayrıntı vermeden kısa kısa değinmek gerekirse; Escolhido (Seçilmiş Kişi) rolünde Renan Tenca‘yı, köydekilerin lafını dinlediği bir adam olan Mateus rolünde Mariano Mattos Martins‘i, Mateus’un abisi Santiago rolünde Lourinelson Vladmir‘i, Mateus’un karısı Zulmira rolünde Tuna Dwek‘i, Escolhido’nun yanında bulunan gizemli bir kadın olan Angelina rolünde Alli Willow‘u, köyün doktoru Alberto rolünde Kiko Vianello‘yu ve 3 doktorumuzu köye ulaştıran bir kayıkçı olan ve yakın köylerden birinde yaşayan Silvino rolünde ise Francisco Gaspar‘ı izliyoruz.

Ön yargılı bir şekilde oturdum dizinin başına ve seveceğimi de zannetmiyordum ama fena bir dizi bulmadım karşımda. İçine içine çeken, devamını merak ettiren bir hikayesi vardı. Elbette beklentiyi düşük tutarak başına oturmak gerek yeterli bulmak için diziyi. Başta Renan Tenca ve Paloma Bernardi olmak üzere kast da fena değildi bu arada. Sezonun sadece 6 bölümden oluşması ve hikayeye fazlaca sünme imkanı tanınmaması da bir başka artıydı. Sezonun ucunun açık bittiğini de belirtmeden geçmeyeyim son olarak. Başına oturmadan önce 2. sezon onayı almasını beklemenizde fayda var.