Dünya genelinde orijinal yapım diziler yapmaya devam eden Netflix, 3% ve Samantha!‘nın ardından yeni bir Brezilya yapımı orijinal dizi ile daha izleyici karşısına çıktı: Coisa Mais Linda (İngilizce adıyla: Most Beautiful Thing)

Dizinin 7 bölümden oluşan ilk sezonu 22 Mart 2019 tarihinde izleyiciyle buluştu. Giuliano Cedroni ve Heather Roth‘un yaratıcısı olduğu dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil. Dizinin yapımcı koltuğunda Cedroni ve Roth dışında Francesco Civita, Beto Gauss, Camila Groch ve Caito Ortiz gibi isimler yer alıyor.

Romantizm temalı, müzik soslu, tutku dolu, eğlenceli bir dönem draması olarak lanse edilebilecek olan Coisa Mais Linda’nın bölüm süreleri ise 34-57 dakika arasında değişmekte.

KONU

Diziyi 1959 yılında açıp 1959’u 1960’a bağlayan yeni yıl gecesinde kapatıyoruz. Dizimizin merkezinde 4 kadın karakter var. Bunlardan hikayede diğerlerine oranla daha baskın olanı Maria Luiza.

Daha çok Malú lakabını kullanan karakterimiz Sao Paulo’da varlıklı bir yaşam sürmekteyken eşiyle kurdukları Rio de Janeiro’da bir restoran açma hayalinin peşinden koşmaktadır. Derken eşi tüm birikimleriyle birlikte ortadan kaybolur. Bu trajik olay Malú’nun hayatını sorgulamasına ve bir uyanış yaşamasına olanak sağlar. Malú bu yaşına kadar hep birinin kızı ya da karısı olarak anılmıştır. Bundan sonraki yaşamında ise sadece kendisi olmak ve kendi tutkularının peşinden koşmak istemektedir.

Müziğe karşı büyük bir tutkusu olan Malú, eşi onu terk etmeden önce Rio’da satın aldıkları evin alt katını bir bossa nova kulübüne dönüştürür ve yeni dostlarıyla beraber yeni hayatına ilk adımlarını atmaya başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

* Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Malú karakterine Maria Casadevall hayat veriyor. Malú’nun Sao Paulo’daki ebeveynlerinin yanında bulunan küçük bir de oğlu var. Hayatını Rio’da bir düzene koyduktan sonra oğlunu yanına almak istiyor.

* Malú’nun lise yıllarından en yakın arkadaşı olan, ilerleyen yıllarda evlenip Rio’ya yerleşen, bir süredir irtibat halinde olmadığı ama Rio’ya taşındıktan sonra yeniden görüşmeye başladığı Lígia rolünde 3% dizisinden hatırlanabilecek Fernanda Vasconcellos karşımıza çıkıyor. Lígia, siyasette iyi bir yerlere gelmeye çalışan Augusto (Gustavo Vaz) isimli kendisine pek saygılı davranmayan bir adamla evli. Çok güzel bir sesi olan ve gençliğinde bu alanda kariyer yapmak isteyen Lígia, müziğe olan tutkusunu sırf kocası öyle istediği için bastırmış uzun yıllardır.

* Lígia’nın eltisi Thereza rolünde Mel Lisboa‘yı izliyoruz. Thereza, Augusto’nun uysal bir adam olarak tarif edilebilecek erkek kardeşi Nelson (Alexandre Cioletti) ile evli ve fena gitmeyen bir birliktelikleri var. Thereza, evli olmanın çalışmak için engel olarak görüldüğü bir dönemde destekleyici bir eşe sahip olması sebebiyle bağımsız bir kadın olarak yaşamını sürdürmekte. Geçmişte 2 sene Paris’te yaşamış olan Thereza, Rio’da bir dergide editör olarak görev yapmakta ve erkek egemen bir çalışma ortamında feminist bir kadın olarak kendini ve düşüncülerini bastırmadan çalışmakta.

Thereza, Lígia’nın Malú’yu davet ettiği bir yat partisinde tanışıyor Malú ile. Sonrasında ortak arkadaşları Lígia’nın da etkisiyle arkadaş oluyorlar.

* Malú’nun evinin üst katlarından birinde yaşayan huysuz bir yaşlı kadının yardımcısı olarak çalışan ve bu sayede Malú ile tanışan Adélia karakterini ise Pathy Dejesus canlandırıyor. Adélia, şehrin fakir bir muhitinde yaşayan, hayatı zorluklarla geçmiş,  siyahi bir kadın. Küçük bir kız çocuğu var. Yaklaşık bir yıldır görüşmediği uzatmalı sevgilisi, kızının babası Capitão (Ícaro Silva) yeniden bir araya gelmek niyetiyle hayatına giriyor şu sıralarda. Capitão, bir müzisyen.

Adélia’nın Malú ile tanışması Malú’nun depresif ve sinirden kendini kaybetmiş bir ruh halindeyken evi yakmak üzere olduğu bir anda yetişip ona engel olmasıyla oluyor. Sonrasında da Malú ile arkadaş ve hayal ortağı oluyorlar.

* Malú ile Lígia’nın Malú’yu davet ettiği bir yat partisinde tanışan iki karakterden daha kısaca bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki söz konusu partinin sahibi olan Roberto (Gustavo Machado). Roberto, önemli bir müzik yapımcısı olan flörtöz bir adam. Diğer karakterimiz de Roberto ile çalışan yetenekli ve tanınmış bir sanatçı olan Chico (Leandro Lima). Chico için karizmatik, alkolik ve biraz da sorunlu bir adam diyebiliriz.

* Bunlara ek olarak Malú’nun annesi Ester rolünde Ondina Clais‘i, babası Ademar rolünde João Bourbonnais‘i, Lígia ve Thereza’nın kayınvalidesi Eleonora rolünde Ester Góes‘i, Adélia’nın kız kardeşi Ivone rolünde Larissa Nunes‘i ve Thereza’nın bir haber görüşmesindeyken tanıştığı bir model olan ve sonradan çalıştığı dergide yazar olarak işe aldırdığı Helô rolünde Thaila Ayala‘yı izliyoruz dizide küçük rollerde.

YAZARIN NOTU

Öyle çok ahım şahım bir dizi olmasa da çerezlik dizi kontenjanından izletti kendini bir şekilde Coisa Mais Linda pembemsi havasıyla. Sezonu da bir kaos ortamında bıraktı gitti. 2. sezon onayı almazsa çok üzülmem aslında ama alsın da istiyorum açıkçası. En azından bir sezon daha izlemek isterim bu ekibi.

FRAGMAN