ABC Family’nin 2007-2011 yılları arasında yayınladığı Greek dizisinin tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Greek, 4 sezon ve toplam 74 bölümden oluşmakta. Komedi ve drama ögelerini harmanlayan bir gençlik dizisi olan Greek‘in bölüm süreleri 40’ar dakika civarında. Dizinin yaratıcısı Patrick Sean Smith. Bölümlerin yarısına yakınını sektörün ve gençlik dizisi türünün tecrübeli isimlerinden Michael Lange yönetmiş. Yapımcı koltuğunda Lange ve Smith’e Shawn Piller, Lloyd Segan, Michael Berns, Nellie Nugiel, Anne Kenney, John Ziffren ve Rob Bragin gibi isimler eşlik etmiş.

Bir üniversitenin kampüsündeyiz. Daha önce çeşitli film ve dizilerden illaki duymuş olabileceğiniz, alfa, beta, delta, zeta, sigma vb. Yunan harfleriyle adlandırılan, kampüs içinde yer alan, aynı cinsiyetten bir grup kız veya erkek öğrencinin bir arada yaşadığı, aidiyet ve rekabet duygularıyla hareket eden kardeşlik evlerinde yaşayan bir grup genç var hikayemizin merkezinde. Gençlerimizin çalkantılı gönül işleri, arkadaşlık ilişkileri, kardeşlik evleri arasındaki rekabet ortamı, entrika, partiler, eğlence, hayal kırıklıkları … Dizimizin vaat ettiği şeyler bunlar. Tabii bunları güzel kızlar ve yakışıklı erkekler eşliğinde, göze hitap eden bir oyuncu kadrosuyla sunuyor.

Şimdi de söz konusu oyuncu kadrosuna ve canlandırdıkları karakterlere geçelim.

Soldan Sağa: Dilshad Vadsaria – Paul James – Scott Michael Foster – Jake McDorman – Spencer Grammer – Clark Duke – Jacob Zachar – Amber Stevens West

Rusty (Jacob Zachar):

Çok çok yüksek birer diploma puanı ve üniversite sınavı puanı elde etmiş olan, kimya dalında bir çeşit gelişmiş mühendislik bölümü okumak üzere üniversiteye ilk adımını atan, çiçeği burnunda bir üniversiteli Rusty. Zeki, çalışkan ve utangaç biri olan Rusty, bunca yıldır asosyal bir şekilde hayatını sürdürmüş. Hiç kız arkadaşı olmamış, doğru düzgün eğlenmemiş. Ama Rusty’nin üniversite yıllarını bundan önceki yılları gibi geçirmek gibi bir niyeti yok. Bu yolda da atmayı planladığı ilk adım bir kardeşlik evine girmek.


Casey (Spencer Grammer):

Rusty’nin aynı üniversitede okuyan ablası. İlk etapta Rusty ile aynı üniversitede okuyacak olmaktan hoşnut olmuyor ve Rusty’nin onun üniversitedeki sosyal statüsüne zarar vereceğini düşünerek ondan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyor.

Bir kardeşlik evinde kalıyor Casey. Bir süre sonra da bu kardeşlik evinin lider ismi olmayı hedefliyor. Biraz sığ biri Casey. Üniversitede bulunmaktaki birincil amacı iyi bir eğitim almak değil. Daha çok iyi bir çevre ve statü elde edip şu anda ve ilerideki yaşamında bunun ekmeğini yeme derdinde. Bu nihai amacı hayatta verdiği her kararda etkili oluyor. Duygularından ziyade amaçları yön veriyor hayattaki tercihlerine.

Casey karakterine Mr. Robinson, Tell Me a Story ve Graves gibi dizilerden anımsayabileceğiniz, aynı zamanda ünlü oyuncu Kelsey Grammer‘ın kızı olarak da tanıdığımız Spencer Grammer hayat veriyor.


Evan (Jake McDorman):

Casey’nin erkek arkadaşı. Varlıklı ve nüfuzlu bir ailenin oğlu. Ayrıca elit bir kardeşlik evinin lideri. Aynı zamanda yakışıklı ve karizmatik de. Casey’yi de seviyor. Tüm bu özellikleri onu Casey’nin nihai amacı doğrultusunda önemli bir değer haline getiriyor.

Karakteri Limitless, Murphy Brown ve Are You There, Chelsea? gibi dizilerden aşina olduğumuz Jake McDorman canlandırıyor.


Cappie (Scott Michael Foster):

Casey’nin eski erkek arkadaşı. Casey’nin üniversitedeki ilk yılında sevgiliymişler, iyi de bir ikiliymişler ama Casey geleceği için farklı planlar kurmaya başlayınca onu terk etmiş. Cappie, hala atlatamamış bu terk edilişi elbette. Casey’ye hala değer veriyor. Bu demek değil ki hayatını yaşamaya devam etmiyor. Tam bir parti ve eğlence adamı Cappie. Güzel kızlar ona doğru çekiliyor, o da onlara.

Bir kardeşlik evinin lideri ayrıca Cappie. Casey ile olan durumdan ötürü de Evan ve onun kardeşlik eviyle sürekli bir rekabet halinde.

Rusty’ye Casey’nin erkek kardeşi olmasının ve yön verebileceği sevimli bir yavru kuş olmasının etkisiyle çabucak kanı kaynıyor ve onu elinden geldiğince yeni deneyimlere teşvik ediyor.

Karaktere Crazy Ex-Girlfriend, Blood & Oil ve Chasing Life gibi dizilerden tanıdığımız Scott Michael Foster hayat veriyor.


Ashleigh (Amber Stevens West):

Casey’nin oda arkadaşı ve kankası. Casey’nin her daim yanında ve ona destek oluyor. Naif, eğlenceli, flörtöz, sosyal ve sempatik bir genç kız kendisi.

Karakteri Happy Together, Ghosted ve The Carmichael Show gibi dizilerden tanıdığımız Amber Stevens West canlandırıyor.


Rebecca (Dilshad Vadsaria):

Üniversiteye yeni başlamak üzere olan Rebecca, bir senatör kızı. Bu özelliği onu kardeşlik evleri için cazip bir kardeş adayı haline getiriyor ve Casey’nin kardeşlik evi de onu kapıp statüsüne statü katma derdinde.

Zeki, rekabetçi, kurnaz ve öz güveni yüksek bir genç kız Rebecca. Casey ile arası dizinin ilk bölümünde yaşanan bir olaydan ötürü başlamadan bozuluyor ve sonrasında ikili arasında rekabet ve entrika rüzgarları esmeye başlıyor.

Karaktere Second Chance, Revenge ve Cloak & Dagger dizilerinden anımsanabilecek Dilshad Vadsaria hayat veriyor.


Dale (Clark Duke):

Bir kardeşlik evine katılsa da yurt odasında kalmaya devam eden (!) Rusty’nin oda arkadaşı. Çok bilmiş, çoğu şeye muhalefet, son derece inatçı ve sinir bozucu, inek mi inek, arıza bir tip.

Karakteri I’m Dying Up Here, Two and a Half Men ve The Office gibi dizilerden hatırlanabilecek Clark Duke canlandırıyor.


Calvin (Paul James):

Üniversiteye yeni başlayan, arkadaş canlısı, sempatik bir genç. Rusty ile kardeşlik evlerinin tanışma gecesinde tanışıyorlar ve sonrasında arkadaş oluyorlar. Bir eşcinsel kendisi ama etrafındakilere bunu açıklamayı tercih etmiyor. Sporcu ve eşcinsel gibi etiketlerle etiketlendiği lise yıllarından sonra etiketsiz bir şekilde sıfırdan başlamak istiyor üniversite yaşamına.

Karakteri The Hot Zone, The Last Ship ve The Path gibi dizilerden hatırlanabilecek Paul James canlandırıyor.


Yukardaki ana karakter sekizlisi dışında tekrar eden yan rollerle izlediğimiz birkaç isim ise şunlar:

*Casey’nin mensubu olduğu ve bir gün lideri olmayı arzuladığı kardeşlik evinin hali hazırdaki lideri olan, Casey’ye ve diğer kızlara olur olmaz her konuda ne yapmaları gerektiğini söylemekten hiç çekinmeyen, son derece sığ bir genç kız olan Frannie karakterinde Proven Innocent, Murder in the First ve The Bedford Diaries gibi dizilerden anımsanabilecek Tiffany Dupont‘u izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Cappie’nin lideri olduğu kardeşlik evinin öne çıkan isimlerinden biri olan, genel olarak sarhoş gezen ve pek de zeki olmayan The Beaver rolünde Twisted dizisinden anımsanabilecek Aaron Hill‘i izliyoruz.

*Calvin’in herkesten sakladığı yeni manitası Heath rolünde Zack Lively karşımıza çıkıyor.

Michael Rady (Melrose Place, UnReal, Emily Owens M.D.), Johanna Braddy (Quantico, UnReal), Jessica Rose (Lonelygirl15), Jordan Masterson (Last Man Standing), Kelly Stables (The Exes, Two and a Half Men, Superstore), Josh Randall (Ed, Quarry), Alan Ruck (Persons Unknown, Succession, The Exorcist), Dave Franco (Scrubs, Privileged, Easy), Jessica Lowndes (90210), Max Greenfield (The Neighborhood, New Girl), Sam Page (The Bold Type, Point Pleasant, Shark), Charisma Carpenter (The Lying Game, Veronica Mars, Angel) ve Olivia Munn (The Newsroom, Perfect Couples, Six), 4 sezonluk süreçte tekrar eden rollerle dizide boy gösteren tanıdık simalardan bazıları.

Konuk oyuncu veya figüran olarak dizide yer alan isimler arasındaysa Danny Pudi (Powerless, Community, Jamie Chung (The Gifted, Resident Advisors, Believe), Harry Shum Jr. (Glee, Shadowhunters), Jesse Williams (Grey’s Anatomy), Thomas Calabro (Melrose Place), Tiya Sircar (The Good Place, Alex, Inc.), AnnaLynne McCord (90210, Nip/Tuck, Dallas), Ken Marino (Childrens Hospital, The Other Two, Party Down, Veronica Mars), Italia Ricci (Designated Survivor, Chasing Life), Brit Morgan (Supergirl, Riverdale, The Middleman), Wendi McLendon-Covey (The Goldbergs, Rules of Engagement), Collette Wolfe (You’re the Worst, Your Family or Mine, 100 Questions), Candice King (The Vampire Diaries), Ally Maki (Wrecked, 10 Things I Hate About You), Aimee Carrero (Young & Hungry, The Village), Alyssa Diaz (The Rookie, Ray Donovan, The Nine Lives of Chloe King, ZooAlanna Masterson (The Walking Dead, Mistresses), Helen Slater (Supergirl, The Lying Game) ve Lea Thompson (Switched at Birth, Back to the Future film serisi) gibi birçok tanıdık sima bulunuyor.

Henüz ilk 9 bölümünü izlediğim dizinin bölümlerinin su gibi aktığını söyleyebilirim. Karakterler arası çekişmeleri izlemesi keyifli, draması fena akmıyor, eğlenceli de. Amber Stevens West, Dilshad Vadsaria, Jake McDorman ve Spencer Grammer gibi sevdiğim isimleri kadrosunda barındırıyor oluşu da çok büyük bir artı zaten. Çok iyi bir kadrosu var genel olarak ve sırf bu kadronun hatırına bile izlenir bu dizi. Kadroyla ilgili bir tek maruzatım var. Clark Duke yerine Jessica Rose kadrolu oyuncu olabilseymiş keşke dizide demeden geçemiyorum izlerken.

Gençlik dizilerini sevenler ve ABC Family dizilerine alışkın bünyeler gönül rahatlığıyla deneyebilir bu diziyi.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmaktaydı.