Bugünün dizi tanıtımı Childrens Hospital için geliyor.

Childrens Hospital, Adult Swim‘e ait bir komedi dizisi. Diziyle ilgili bilgi vermeye geçmeden önce Adult Swim hakkında küçük bir bilgi vereyim. Adult Swim, Amerikan çizgi film kanalı Cartoon Network‘ün Doğu ve Pasifik saatlerine göre gece saat 8:00 ile sabah 6:00 arasında çalışan bir programlama kanalıdır. 2001 yılında yayına başlamış olup genel olarak 17 yaş üzeri izleyicilere hitap etmektedir.

Childrens Hospital‘ın ekran macerası 8 Aralık 2008 tarihinde başlamış. Dizi ilk olarak 2006 yılında UPN ile birleşip The CW kanalını meydana getiren The WB kanalının 2008-2013 yılları arasında bir internet sitesi olarak varlığını sürdürdüğü dönemde izleyici karşısına çıkmış. Söz konusu internet sitesinde yaklaşık 4.5’ar dakikalık 10 bölümden oluşan ilk sezonunun ardından Adult Swim’e transfer olmuş. Adult Swim, 11 Temmuz-8 Ağustos 2010 tarihleri arasında söz konusu 10 bölümü çifter çifter yayınladıktan sonra 22 Ağustos 2010 tarihinde dizinin 11’er dakikalık 12 bölümden oluşan 2. sezonunu yayınlamaya başlamış ve toplam 7 sezon boyunca haftalık olarak yayınlamaya devam etmiş. Childrens Hospital 15 Nisan 2016 tarihinde de final bölümünün ardından ekranlara veda etmiş. Dizinin 2. sezonu 12 bölümden, 3, 4, 6 ve 7. sezonları 14 bölümden, 5. sezonu ise 13 bölümden oluşuyor.

Dizinin ilk sezonu iki bölüm arası 4.5’ar dakikalık alakasız bir tanıtım ve finalde 1.5-2 dakikalık Rob Corddry‘nin ekran önündeki saçma sapan muhabbeti şeklinde geçiyor. 2. sezonun 2. bölümünden itibaren ise bölümler 11’er dakikalık hikayeler üzerinden ilerlemeye başlıyor. Bölümler açılırken kısa hatırlatma kısmı mevcut. Bu hatırlatma kısımlarının özelliği ise diziden izlediğimiz sahneler dışında dizide izlemediğimiz sahneler ve dizide izlediğimiz sahnelerin hafiften değiştirilmiş versiyonlarını da içeriyor olması. Hatta şöyle ki dizinin ilk bölümü bile hatırlatma kısmı içeriyor esprili bir şekilde.

Childrens Hospital‘ın yaratıcıları, dizinin aynı zamanda başrol oyuncularından biri olan Rob Corddry, dizide ara ara çeşitli şekillerde  karşımıza çıkan David Wain ve Jonathan Stern. Bu üçlüye yapımcı koltuğunda Keith CroffordRich RosenthalNick WeidenfeldKen MarinoKrister Johnson ve Mike Lazzo gibi isimler de eşlik etmiş bu 7 sezonluk süreçte.

*Dizinin ve oyuncularının Emmy Ödülleri’nde bir sürü adaylığı ve ödülü mevcut.

*Dizinin çekimleri Kaliforniya’da halka hizmet vermeyi bırakmış bir hastane binasında yapılmış. Söz konusu hastane, Scrubs’ın çekimlerinin yapıldığı hastaneyle aynı hastaneymiş.

*Dizide söz konusu hastanenin Brezilya’da bulunduğu iddia ediliyor. Ama ne çalışanlar ne de hastalar Brezilyalı değil işte.

*Grey’s Anatomy, Private Practice, ER, Scrubs gibi hastane dizileriyle dalga geçen bir parodi dizi Childrens Hospital. Söz konusu dizilerdeki klişelerle epey sulandırılmış bir şekilde dalga geçmekte.

*Dizinin çoğu kadrolu oyuncusunu 2-3 farklı karakterle izlemek mümkün 7 sezonluk süreçte. Hatta Rob Corddry’de olduğu gibi aynı karakteri 2-3 farklı ad-soyadla izlemek bile mümkün.

*Dizinin içindeki reklamlar vb. sonrası türeyen 2 adet dizi daha mevcut Adult Swim’de: NTSF:SD:SUV ve Newsreaders.

*Aynı ekipten yakında Netflix’te izleyiciyle buluşacak olan yeni bir dizi geliyor.

KONU

Hikaye, Brezilya’da bulunduğu iddia edilen bir çocuk hastanesinde geçiyor ve bu hastanede çalışan ve çoğunluğu doktor olan personeli merkezine alıyor. Doktorlarımız birbirinden abuk sabuk vakalara bakıyor, aşk hayatları ise birçok klişe senaryo hamlesine atıfta bulunularak izleyiciye aktarılıyor. Doktorlarımızı kibirli, beceriksiz, umursamaz ve sürtük gibi ortak sıfatlarla etiketleyebiliriz.

Üst Sıra (Soldan Sağa): Dr. Blake Downs – Dr. Valerie Flame – Şef – Dr. Glenn Richie Alt Sıra (Soldan Sağa): Dr. Cat Black – Sy Mittleman – Dr. Lola Spratt – Dr. Owen Maestro

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Dr. Blake Downs (Rob Corddry):

Çocukluğundan kalma bir travma dolayısıyla sürekli olarak palyaço makyajlı bir suratla dolaşıyor. Elleriyle kana buladığı mavi önlüğü de onu nitelendiren şeyler arasında. Güçlü bir kahkahanın en iyi ilaç olduğuna inanıyor.

Aktörü Ballers dizisinden tanıyoruz.


Şef (Megan Mullally):

Hastanenin şefi. Biraz ondan biraz bundan birçok hastalığı var ve bu hastalıkları onun koltuk değnekleri veya yürüteçlerle yürümek zorunda kalmasına sebep oluyor. Onun bu durumu hastanenin erkek personelinin çoğunda bir cinsel çekime neden oluyor.

Aktrisi Will & Grace başta olmak üzere Party Down, You, Me and the Apocalypse ve Breaking In gibi birçok diziden tanıyoruz.


Dr. Owen Maestro (Rob Huebel):

Epey ahmak bir tip. Eskiden New York’ta bir polismiş. Malum 11 Eylül/İkiz Kuleler terör saldırısından sonra polisliği bırakıp doktor olmuş.

Aktörü Transparent, The League ve Burning Love gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.


Dr. Cat Black (Lake Bell):

Şıpsevdi bir kadın. Scrubs’tan J.D. karakteri misali kendi kendine konuşup hayal kurmalarıyla ünlü.

Aktrisi Surface, Wet Hot American Summer: First Day of Camp, How to Make It in America ve Miss Match dizilerinden tanıyoruz.


Dr. Lola Spratt (Erinn Hayes):

Owen’ın eski kız arkadaşı ve Cat’in oda arkadaşı.

Aktrisi The Dangerous Book for Boys, Kevin Can Wait, The Hotwives of Las Vegas ve Worst Week gibi dizilerden tanıyoruz.


Dr. Glenn Richie (Ken Marino):

Kendisi bir Yahudi ve kafasında bir kipa ile dolaşıyor. Cat’in eski erkek arkadaşı.

Aktörü The Other Two, Marry Me, Party Down ve Veronica Mars’ın da aralarında bulunduğu birçok diziden hatırlamak mümkün.


Dr. Valerie Flame (Malin Akerman):

Diziye 2. sezonda dahil oluyor. Pek sorgulamadan olaylara dalabilen maceraya açık bir tip.

Aktrisi Billions, Trophy Wife, The Comeback gibi diziler dışında birçok popüler sinema filminden de yakinen tanımaktayız.


Sy Mittleman (Henry Winkler):

Diziye 2. sezonda dahil oluyor. Hastanenin sahibi olan sigorta şirketinin idarecisi.

Aktörü Arrested Development, Barry, Royal Pains ve Happy Days dizilerinden tanıyoruz.


Diziye ilk olarak bir çocuk hastanın annesi rolünde dahil olan ve sonradan hastanede hemşire olarak çalışmaya başlayan Dori karakterine hayat veren Zandy Hartig de kadrolu sayılabilecek oyuncularından biri konumunda.

7 sezonluk süreçte tekrar eden rollerle dizide yer alan bazı isimler ise şunlar: Jon HammBrian HuskeyBeth DoverDavid WainNick OffermanJordan PeeleSeth MorrisJohn Ross BowieNick KrollNate CorddryEd HelmsPaul ScheerKeegan-Michael Key ve Abigail Spencer.

1-2 bölümlüğüne konuk olan tanıdık simalardan bir bölümü ise şöyle: Eva LongoriaJoe Lo TruglioCarly CraigLizzy CaplanKurtwood SmithWill SassoLindsay SloaneJason SudeikisKate WalshLauren CohanBen FeldmanDominic MonaghanRachel BlanchardMimi KennedyJaime MurrayBetsy BrandtJohn ChoRyan HansenLisa EdelsteinAlicia SilverstoneRichard KindMolly ShannonClark DukeRachael HarrisSarah HylandMarlon WayansMichaela WatkinsJustin KirkConstance WuDavid KrumholtzSteven WeberErnie HudsonLennon ParhamAdam ScottRob RiggleKevin PollakJulie Bowen ve Angela Sarafyan.

YAZARIN NOTU

Diziyi izlemeye yeni başladım ve an itibarıyla 2. sezon 5. bölümü geride bırakmış durumdayım. İlk sezonunda epey eğlendiren dizi, son 2-3 bölümde biraz düşüş yaşamış durumda. 4,5 dakikadan 11 dakikaya yükselen bölüm süreleri biraz negatif bir etki yaratmış gibi duruyor son birkaç bölümde. Ama eğlendiren sahneler de mevcut hala tabii. Bu yıldızlar topluluğu kadroyu bir arada izlemek başlı başına büyük bir keyif zaten. Ana kadroya ek olarak sağdan soldan fırlayan birbirinden ünlü konuk oyuncular da cabası.

Childrens Hospital, kendisini bile ciddiye almayan bir dizi olduğu için izlerken izleyicinin de hiçbir şeyi ciddiye almadan izlemesi gerek bence. Kendisini anın akışına bırakıp sorgulamadan sunulan şeyden keyif almayı bilmesi gerek. Bu kafayla izlendiğinde oldukça eğlenceli bir komedi dizisi olmuş Childrens Hospital. Bölüm süreleri de oldukça kısa olduğu için çabucak bitiveriyor bölümler zaten. Absürt işlerden hoşlanıyorsanız bu güzel kadronun hatırına bir deneyin derim ben.