Bugün bir animasyonu tanıtmaya çalışacağım. Sitede ayın ekranlarından birinde kısa bi’ tanıtımı var. Fakat tekrar gündeme getirecek derecede eğlenceli bir animasyon Axe Cop.

Konusuna geçmeden önce belirtmek gerekirse dizi, aynı adlı internet üzerinden yayınlanan çizgi roman serisinden uyarlanma. Çizgi roman oluşumu ise bayağı ilginç ve yaratıcı. Seri biri 5, diğeri  28 yaşındaki Nicolle kardeşlerden çıkıyor. Halihazırda çizer olan büyük  kardeş Ethan, küçük kardeşi Malachai’nin oyun oynarken oluşturduğu karakterleri ve hikayeleri çizgi roman haline getiriyor. Çizgi romanları ilk önce Facebook’ta sonraları oluşturdukları sitede paylaşıyorlar. Oldukça popüler ve başarılı da oluyorlar. Önce Amerika’nın büyük çizgi roman şirketlerinde Dark Horse Comics‘le anlaşıyorlar. Daha sonraları da bu dizi geliyor.


Hikaye bir polisin bir yangın yerinde mükemmel itfaiyeci baltasını bulmasıyla başlıyor. O günden sonra kendisi Axe Cop oluyor ve çok farklı ve güçlü bir kişiliğe bürünüyor. Yanında işe aldığı (İşe aldığı derken şunu belirtmekte fayda var. Axe Cop’un kendi polis merkezi var.) partneri Flute Cop’la beraber aralarında dinozorlar, robotlar, hayvanlar, hibrit insanların olduğu kötü adamların peşine düşüyor. Yakaladıklarının kafasını baltasıyla bir güzel vücutlarından ayırıyor. İkiliye yer yer Axe Cop’un birbirinden ilginç, absürt arkadaşları da katılıyor.


Hikaye her bölüm küçük kardeş Malachai’nin hayal gücü doğrultusunda çeşitli absürt yerlere gidiyor. Her bölüm farklı absürtlükte karakterler görüyoruz. Mesela ikilimiz bir bölümde Axe Cop’un kollarının yerinde makineli tüfek bulunan evcil dinozoru Wexter’a atlayıp uzaydaki zombi adasına uçarak Adolf Hitler’in öncülüğündeki zombilerle savaşıyorlar.


Animasyonun seslendirme kısmı da fazlasıyla iyi. Gündüzleri yeterli bulmayıp gece görevlerine çıkan muhteşem Axe Cop’u çok sevdiğim ve sesinin de tam karaktere uyduğunu düşündüğüm Nick Offerman, Axe Cop’un çaldığı flütle işe yarayan partneri Flute Cop’u ise Ken Marino,  Axe Cop’un dost canlısı arkadaşı -kafasında koca bir elmasla geziyor- Gray Diamond’ı Rob Huebel, baş kahramanımızın yine başka bir absürt arkadaşı Sockerang’ı Patton Oswald ve son olarak Flute Cop’un karısı Anita’yı ve daha birçok karakteri Megan Mullally seslendiriyor. Birçok animasyonda olduğu gibi bazı tanıdık isimler de seslendirme için uğramışlar. Tüm kadroya şuradan ulaşabilirsiniz.

2013’te FOX’ta yayınlanmaya başlayıp 2. sezonda FXX’e geçen dizi sadece 2 sezon ve 22 bölümden oluşmakta. Bölümler ise dizinin kendisi gibi yine çok kısa. Sadece 10 dakikadan oluşuyor.

Bir çocuğun hayal gücünden oluşan bu absürt ve bir o kadar da eğlenceli seriyi kaçırmayın derim.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Bence fragmanı izlemeden direk ilk bölüme atlayın. Fakat yine de son olarak fragmanı bırakayım: