Good Cop, BBC ONE tarafından bu sene 30 ağustos’ta ilk bölümü ile yayın hayatına başlayıp ilk sezonu 4 bölüm sürmüş olan polisiye, drama ve gerilim türünde bir dizidir. ”Bazı insanlar ölmeyi hak ediyor” çıkış tanıtımıyla Savage ismiyle lanse edilen dizi, daha sonra isim değişikliğine gidip Good Cop ismini aldı.

Vincent, House of Saddam ve Five Daughters gibi dizilerin yaratıcısı olan Stephen Butchard’‘ın kalame aldığı Good Cop’ın hikayesi Liverpool’da geçmektedir.

Dizi, en iyi arkadaşı ve aynı zamanda meslektaşı olan Andy’nin, acımasız bir çete saldırısına  uğraması sonucunda ve bu olaylara tanık olması neticesinde hayatı alt üst olan Liverpool’da görevli genç bir polis memuru olan John Paul Rocksavage üzerine odaklanıyor. Bu olaydan sonra John Paul, inandığı her şeyi sorgulamak zorunda kalacak, intikam ve adalet için arzulu bir adam haline gelecektir. İntikam yolunda doğru ile yanlışı ayırt etmek konusunda kendi içinde çelişkiler yaşayacaktır.

Dizinin bir ana konusu olduğu gibi, aynı zamanda Liverpool sokaklarında yaşanan bazı irili ufaklı suçlarla da edilen mücadele, hatırı sayılır bir şekilde dizide konu ediliyor.

Karakterler ve oyuncu kadrosu;

John Paul Rocksvage

Liverpool polis teşkilatında devriye polis görevi yapan John Paul, sıradan bir polis memuru iken ortağının başına gelen olaylar neticesinde hayatı değişir. Hasta ve ara sıra sinir krizleri geçiren babasıyla beraber aynı evde kalan John Paul, babasını çok sevmektedir.  Eski sevgilisinin çok uzun bir aradan sonra Amerika’dan dönmesiyle, küllenmiş hisleri ona karşı tekrar alevlenir.
Karakteri, Dead Set, Grownups, Single Father,  Hollyoaks, Luther ve Inside Man’in içinde bulunduğu bir çok başarılı ingiliz yapımından bildiğimiz Warren Brown canlandırıyor.

Robert Rocksavage

John Paul’un babası olan Robert, günlerini dışarıya çıkmadan, genelde odasında çok sevdiği kitaplarını okuyarak geçiriyor. Robert’in oğluyla birlikte vakit geçirmekten  en fazla hoşlandığı zaman ise oğlunun ona gece yatmadan evvel kendi sesiyle okuduğu kitaplardır.
Karakteri, Michael Angiels canlandırıyor.

Andy Stockwell

Andy, John Paul’un sokaklarda birlikte devriye attığı  meslektaşı ve aynı zamanda en yakın arkadaşıdır. Hikayede başına gelen olaylar, John Paul’un bütün hayatını değiştirecektir.
Karakteri, Merlin‘den hatırlayabileceğimiz Tom Hopper canlandırıyor.

Amanda Morgan

Andy’nin başına gelen olaylardan sonra John Paul’un yeni ekip arkadaşı olan Amanda, yeteneksiz bir polis memurudur. Amanda, yeteneksiz bir polis olması dolayısıyla hem de Andy’nin başına gelen olaylardan sonra, John Paul’un kimi zaman korumacı tavırlarıyla karşılaşır.
Karakteri, Black Mirror ve Room At The Top‘tan hatırlayabileceğimiz Kerrie Hayes canlandırıyor.

Cassandra

Cassandra ile John Paul henüz çok gençlerken aralarında kısa süreli  fırtınalı bir aşk yaşanmıştır. Fakat yaşanan bir olay neticesinde ikilinin yolları ayrılmış ve Cassandra Florida’ya yerleşmiştir. Hikayenin başında Cassandra’nın Liverpool’a dönmesiyle, John Paul ona tekrar ilgi duymaya başlamasına rağmen, Cassandra geçmişi unutamamaktadır.
Karakteri, güzel oyuncu Aisling Loftus canlandırıyor.

Noel Finch

Yerel bir güvenlik şirketinde kapı görevlisi olarak çalışan Noel, Callum ve Heinz ile birlikte tehlikeli bir çete oluşturmuşlar. Şehirde gittikleri yerlerde uygunsuz hareketler yapan Noel, aynı zamanda polislere karşı bir husumet besler. John Paul ile bir restaurantta karşılaşmalarıyla birlikte, olaylar zinciri başlar.
Karakteri, en son Boardwalk Empire‘da izlediğimiz Stephen Graham canlandırıyor.

 

 

 

Üsteki karakterleri soldan sağa çok kısaca tanıyalım;

Sarge : Liverpool Polis teşkilatının şefi olan Sarge’yi Kevin Harvey canlandırıyor.

Craig Castello : Polis teşkilatının kıdemli dedektiflerinden Castello, çete ile ilgili soruşturmayı yürütmektedir. Karakteri, Mark Womack canlandırıyor.

Liam Frainey : Castello’nun yardımcılarından olan Liam’ı Philip Hill-Pearson canlandırıyor.

Phil Davenport : Muzip eşek şakalarıyla tanınan Phil’i Carl Rice canlandırıyor.

Gary Walton : John Paul kontrolünü kaybettiğinde, tutarlı ve anlaşmacı yanıyla ortamı sakinleştiren Gary’i John Myers canlandırıyor.

Dizinin ana karakteri genç polis memurunu canlandıran 34 yaşındaki İngiliz aktör Warren Brown, yeni dizisiyle ilgili şu ifadeleri kullanıyor: ”Senaryoyu okuduğum ilk anda, bu projenin bir parçası olmak istedim. Good Cop harika yazılmış bir dizi. Böylesine karmaşık bir karakteri oynama fırsatını bulmak, her aktörün hayalini süsler.

Good Cop’ı izlerken 4 bölüm içine neler neler sığdırmış olduklarına şaşıracaksınız. Özellikle, Warren Brown çok iyi oynuyor. Henüz BBC tarafından 2. sezon ile ilgili bir açıklama gelmemesine karşın, bu haliyle de diziyi rahatlıkla izleyebilirsiniz. Benim bu sezon Hunted ile birlikte en favori dizim olan Good Cop’u herkese tavsiye ediyorum.

İyi seyirler…

Tanıtım filmi