Wet+Hot+American+Summer+First+Day+of+Camp+posterSon yıllarda çok fazla başarılı dizi projesine imza atmış olan Netflix bu sefer de kadrosunda birçok yıldız oyuncuyu barındıran bir komedi dizisiyle karşımıza çıktı. Şimdi hep beraber o diziyi tanıyalım.

Dizimiz, 2001 yılında çıkmış aynı isimli bir yaz kampının son gününü anlatan komedi filminin ilk gününü anlatıyor, yani bir prequel. Yaşanan olaylar absürt bir şekilde anlatıldığı için herkes tarafından sevilmeyebilir.

wet-hot-american-summer-netflix_article_story_large

Yıl 1981, Firewood kampındayız, yaz yeni başlamış, kampın ilk günü ve çocuklar kampa yeni gelmiş ve otobüsten yeni iniyorlar. Ana karakterlerimizin çoğu bu çocuklardan sorumlu olan, onlardan birkaç yaş(!) büyük kişilerden oluşuyor. Dizinin en büyük absürtlüklerinden birisi de bu ergenliğe girmeyen birisini 13-14 yaşındaki birisi canlandırırken, ergenliğe giren birisini 30larındaki birisi canlandırıyor. Ergenlik çağındaki birisinin davranışlarını yetişkin birisinden izliyoruz.

[Bunun temel nedeni de 2001 yılında vizyona giren filmin orijinal kadrosunu genel olarak koruyarak diziyi çekmeleri. O nedenle birçok oyuncu filmdeki karakterini 14-15 yıl sonra tekrar canlandırdı.]

Wet-Hot-American-Summer-1x01-01

Kamp yöneticileri:

Greg (Jason Schwartzman) – Mitch (H. Jon Benjamin) – Beth (Janeane Garofalo)

Karakterler ve Oyuncular

Andy – Katie

nekjgalksngdtflix

Andy: Dizinin en komik ve en sevilen karakteri. Katie’ye abayı yakmış durumda. Karaktere Paul Rudd hayat veriyor. Oyuncuyu Antman filminden hatırlayabilirsiniz.

Katie: Kamp danışmanlarından birisi. Firewood kampı ile yanyana olan düşman kampta bulunan bir sevgilisi var.

 

Ben – Sussie

wet_h_pds_004_h.0

Ben ile Susie ile kamp’ın tiyatro bölümünden sorumlu kişiler ve ikili aynı zamanda sevgililerdir. Ben karakterini 4 Oscar adaylığı bulunan Bradley Cooper canlandırırken. Sussie karakteriniParks and Recreation dizisinden hatırlayabileceğiniz Amy Poehler canlandırıyor.

 

Lindsay

lind

Dergide yayınlamak için yazı yazmak amacıyla kampa gelip 24 yaşında olmasına rağmen yaşı küçükmüş gibi davranıp onların arasına girip arkadaşlıklar edinen bir gazeteci. Karakteri Elizabeth Banks canlandırıyor.

 

Jonas / Gene

WHAS_08_00493r

Vietnam savaşı gazisi ve kampın aşçısı. KaraktereChristopher Meloni hayat veriyor. Oyuncuyu Man of Steel filminden hatırlayabilirsiniz.

 

Yan Karakterler ve Canlandıran Oyuncular

The Falcon: Jon Hamm (Mad Men)

Eric: Chris Pine (Star Trek)

Yaron: David Wain (Dizinin yapımcısı, senaristi ve yönetmeni)

Neil: Joe Lo Truglio (Brooklyn Nine-Nine)

Steve: Kevin Sussman (The Big Bang Theory)

Jeff: Randall Park (Fresh Off the Boat)

FRAGMAN

SON SÖZ

Her ne kadar film daha önce çıkmış önce onu izleyeyim sonra diziye geçeyim gibi bir algı oluşsa da dizi filmden önceki olayları anlattığı için filmi diziyi izledikten sonra izlemenizi tavsiye ediyorum. Absürt komedilerden hoşlanmayan birisiyseniz bile Andy karakterinin hareketleri sizi güldürebilir. Oyuncu kadrosunun zenginliği dizinin en önemli artısı. Ben izlerken oldukça eğlendim, tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler. Umarım tanıtımdan memnun kalmışsınızdır.