Fransız bilim-kurgu dizisi Transferts‘in tanıtımına hoşgeldiniz. Dizimiz ilk 3 bölümü 16 Kasım’da, sonraki 3 bölümü de 23 Kasım’da olmak üzere 2017 yılında iki hafta içerisinde 6 bölüm olarak yayınlanmış ve bitmiş. Bölüm süreleri 51-59 dakika arasında. Yayıncı kanal ise Arte.

Gelelim konusuna:

Hikayemiz yakın gelecekte Fransa’da geçiyor. Artık insanların zihinleri başka bedenlere aktarılabiliyor ve bu işlemin yapıldığı kişilere “transfer” deniliyor. Bir süre yasal olarak bu işlemler yapıldıktan sonra işlemin bazı transferlerde yan etki yapabildiği ortaya çıkıyor ve bu işlemler kanunen yasaklanıyor. Kanunlar çerçevesinde yapılmış olan transferlerin kollarına Ω damgası basılıyor ve Omega Merkezi’nde kontrol altında tutulmaya başlıyorlar. Bu süreçte kanun dışı transferleri yakalamak ve engellemek için bir polis birliği kuruluyor; Yasadışı Transferle Mücadele Birliği (kısaca YTMB, dizide orijinali B.A.T.I. şeklinde geçiyor).

Hikayemizin merkezinde ise asıl işi marangozluk olan Florian Basset var. Florian ailesiyle birlikte tekneyle denize açıldıktan sonra yüzmek için denize atlıyor. Sudan çıkamayan Florian 5 yıl komada kaldıktan sonra YTMB komiseri Sylvain Bernard’ın bedeninde yeniden uyanıyor. Florian, bu yeni bedende kimliğini açığa çıkarmadan yaşayabilecek mi? Bu yeni hayata uyum sağlayabilecek mi?

Teğmen Béatrice Lourmel ve Yüzbaşı Sylvain Bernard

Sylvain Bernard: YTMB saha ekibinin lideri. Yasadışı bir transferi yakalamak için yaptıkları operasyon sırasında vuruluyor ve sonrasında Florian Bernard olarak uyanıyor. Karakteri Arieh Worthalter canlandırıyor.

Béatrice Lourmel: YTMB saha ekibinden, Sylvain’ın sevgilisi. Karakteri Brune Renault canlandırıyor.

Sophie Bassot: Florian’ın eşi. Transfer süreci için doktorla o anlaşıyor. Transfer sonrasında Florian’la ve çocuklarıyla eskisi gibi yaşamak istiyor. Karakteri Toinette Laquière canlandırıyor.

Gabriel Finan: YTMB saha ekibinden, Sylvain ve Béatrice’in yakın arkadaşı. Karakteri Steve Tientcheu canlandırıyor.

Vincent Mareuil: YTMB müdürü. Karakteri Patrick Descamps canlandırıyor.

Dr. Michel Vautier: Florian’ın transferinin yapılmasını sağlayan doktor, aynı zamanda Omega Merkezi’nde çalışıyor. Karakteri Patrick Raynal canlandırıyor.

Liza rolünde Pili Groyne, Peder Luc rolünde Xavier Lafitte, Fausto rolünde Juliette Plumecocq-Mech, YTMB psikoloğu Viviane Metzger rolünde Aïssatou Diop, Florian’ın oğlu Thomas rolünde Balthazar Monfé, kızı Julie rolünde Zélie Rixhon, Paul Dangeac rolünde Thierry Frémont’u görüyoruz. Alexis Loret ise Florian’ın kendi bedenindeki hali olarak karşımıza çıkıyor dizinin başında.

Dizinin Fragmanı ve Jeneriği:

Son Söz:

Transferts, merak ettiğim bir diziydi. Braquo‘dan sonra izlediğim 2. Fransız dizisi oldu. İzlediğime pişman olmadım ancak beklediğim kadar iyi de bulmadım. Şöyle bir 10-12 bölümle daha oturaklı bir dizi olabilirmiş, bu haliyle bazı şeylerde oldu bittiye gelmiş hissi uyandır bende izlerken. 6. bölümün sonlarında “2. sezon yapın derseniz onu da yaparız anacım” şeklinde bir hamle yapmışlar ancak asıl mevzu toparlandığı için onun pek bir önemi yok. İlk 2 bölümün, 6 bölüm içinde en kötüleri olduğunu belirteyim ve izleyecek olanlara iyi seyirler dileyerek yazımı bitireyim.