Fransa’nın Arte kanalının Ekim ayı içerisinde yayınladığı Mytho isimli dramanın tanıtımıyla karşınızdayız bugün. Les Revenants‘ın yaratıcısı olarak tanıdığımız Fabrice Gobert, Anne Berest ile beraber dizinin yaratıcısı konumunda. Gobert, ayrıca dizinin yönetmenliğini de üstlenmiş durumda. Dizinin yapımcı koltuğunda ise Bruno Nahon oturuyor.

Bölüm süreleri 41-55 dakika arasında değişen Mytho‘nun ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. Dizi, 2. sezon onayı da almış durumda. Dizinin uluslararası yayın haklarının Netflix tarafından alındığını da belirtmeden geçmeyelim.

Elvira, kendini tükenmiş hisseden ve değerinin bilinmediğini düşünen bir annedir. Bir yandan çalışıp ailesinin geçimini sağlamakta bir yandan da evin tüm işlerini tek başına göğüslemektedir. Lakin ne hayat arkadaşı ne de çocukları onun bu cefakar çabasını takdir etmemektedir. Adeta hayrına pansiyon işleten biri haline gelmiştir yani aile içerisinde. Durum böyleyken ve yaşamdan zerre tat almazken göğüsünde bir yumru hisseder ve kanser olabileceği şüphesiyle doktora başvurur. Neyse ki yanlış alarmdır ama bu yanlış alarmın doğru bir amaca hizmet etmesi için şartlar müsaittir. Elvira, ailesinin ilgisini yeniden üzerine çekmek için kanser numarası yapmaya başlar bir anlık gaflete yenik düşerek ve olaylar gelişir.

*Elvira karakterine Zone Blanche ve Taboo dizilerinden anımsanabilecek Marina Hands hayat veriyor.

Bir sigorta acentesinde çalışan Elvira, ne işinde mutlu ne de evinde. Kendisini görünmez hissetmekten fena halde yorulmuş durumda. Elvira’nın annesini kansere kurban verdiğini de belirtmeden geçmeyelim.


*Elvira’nın hayat arkadaşı ve çocuklarının babası Patrick rolünde Mathieu Demy‘yi izliyoruz.

Patrick, bir fotoğrafçı. Küçük fotoğraf çekimi işlerine giderek ve fotoğrafçılık dersleri vererek para kazanıyor ama ailenin geçimine Elvira kadar bir katkı sağladığı söylenemez. Rahat bir adam Patrick. Gizli bir ilişkisi var ayrıca.


*Elvira’nın 3 çocuğundan en büyüğü olan Carole rolünde Marie Drion karşımıza çıkıyor.

Carole, ailenin en asabi, en zorluk çıkaran, en başına buyruk çocuğu. Derslerini pek önemsemiyor, sürekli olarak partileme derdinde. Elvira’ya ailede en soğuk davranan kişi diyebiliriz ayrıca onun için.


*Ailenin ortanca çocuğu Sam/Samantha karakterini Jérémy Gillet canlandırıyor.

Sam, trans bir birey. Şu sıralar aşık olduğu mektup arkadaşı Niklas (Marceau Ebersolt) Almanya’dan onu ziyarete geleceği ve bir süre onlarda kalacağı için epey mutlu.


*Ailenin en küçük çocuğu Virginie rolünde ise Transferts ve Souviens-toi dizilerinden hatırlanabilecek Zelie Rixhon‘ı izliyoruz.

Virginie, annesinin hastalığına/yalancı hastalığına kulak misafiri olduktan sonra çok etkileniyor ve annesi için endişelenmeye başlıyor.

Yukarıda saydığımız isimlere ek olarak Elvira’nın babası Nonno rolünde Andrea Roncato‘yu, Patrick’in eczacılık yapan fotoğrafçılık dersi öğrencisi ve aynı zamanda metresi Brigitte rolünde Linh Dan Pham‘ı, Elvira’nın uyuz patronu Mr. Brunet rolünde Yves Jacques‘ı, Patrick’in erkek kardeşi Jeff rolünde Jean-Charles Clichet‘i, Elvira’nın büyücü arkadaşı Isa rolünde ise Julia Faure‘yi izliyoruz irili ufaklı rollerle.

Güzel bir dizi olmuş genel olarak baktığımda Mytho. Dördüncü bölüm için en sevdiğim bölüm, beşinci bölüm için ise en zayıf bulduğum bölüm diyebilirim herhalde. Marina Hands, iyi taşımış bence diziyi. Karakteri de izlenesi bir şekilde yazmışlar zaten. Bu tarz bir karakteri bağ kurulası yerine acınası bir şekilde de sunabilirlerdi pekala ama o tarafa kaymamışlar ve iyi kotarmışlar bana göre.

Dizinin ucu açık bitti bu arada. Haliyle 2. sezon onayı almamış olsa bozulurdum açıkçası. Yeni sezon için arayı çok fazla açmazlar ve 2020 sonbaharında önümüze servis etmeyi başarırlar umarım.

Müzik kullanımları, mahalledeki komşuların ekrana yansıtıldığı o çekimler falan başka tatlar da mevcuttu bu arada dizide. Lakin hikaye içerisinde burun kıvırtılan yerler de mevcuttu elbette. Artılarıyla ve eksileriyle böyle bir dizi Mytho. Farklı ülkelerden diziler izlemeyi seven bünyelere önerilir.

Bunlar da dizinin fragmanları: