Son dönemde sinemada görmeye alıştığımız oyuncuların dizi oyunculuğuna da soyunduğunu görüyoruz. Tom Hardy de bu oyuncular arasında yer alıyor. BBC One kanalında yayınlanan İngiliz dizisinin Amerika yayın haklarını FX aldı. 8 bölümden oluşacak mini dizimiz 10 Ocak 2017 tarihinde bizlerle buluştu. Dizinin şu ana kadar 5 bölümü yayınlandı.

Mutfağında Ridley Scott, Steven Knight, Tom Hardy, Tom Hardy’nin babası Edward “Chips” Hardy, Kristoffer Nyholm, Anders Engstrom ve Liza Marshall gibi tanıdık isimler yer alıyor.

KONU

James Keziah Delaney yaklaşık 10 yıl önce Afrika’ya gitmiştir ve daha sonra ondan bir daha haber alınamamıştır, herkes onu ölü kabul etmiştir. Babasının ölümüyle beraber James Londra’ya geri döner ve babasının mirasını ele geçirir. Bu miras çok değerli bir ticaret yolunu kapsıyordur ve talibi çok fazladır. James’in burayı kendi kullanmak istemesiyle peşine birçok şirket takılır ve onun elinden mirasını almak için her türlü şeytani yolları denerler. James hem kendine gelen tehlikeleri savuşturur hem de babasının ölümünün bir komplo olup olmadığını araştırır. Ayrıca James hakkında bir sürü ilginç kehanetler vardır ve bu kehanetler onu düşmanlarının gözünde daha tehlikeli birisi haline getirir. James’i bir sürü tehlikeler beklemektedir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

James Keziah Delaney (Tom Hardy)

Hayatı güzel bir şekilde giderken birden kaçıp Afrika’ya gitmiş ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. Babasının ölümünün üzerine Londra’ya geri dönmüştür fakat artık o eski James yoktur. Afrika’da yaşadığı şeyleri bilmesek de onu derinden etkileyip, değiştiren olaylar yaşamıştır. Kendisine düşman olanların farkındadır; hayatta kalıp istediği şeyleri elde etmek için elinden geleni yapacaktır.

Ünlü oyuncuyu Mad Max: Fury Road, The Revenant, Legend ve The Dark Knight Rises filmlerinden ve Peaky Blinders dizisinden tanıyabilirsiniz.

Zilpha Geary (Oona Chaplin)

James’in üvey kız kardeşi. Miras ona kalmışken James’in gelmesiyle mirası kaybediyor. Kendine James gittikten sonra farklı bir hayat kurmuştur ve onun gelmesiyle bütün düzeni mahvolur.

Oyuncuyu Game of Thrones dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Brace (David Hayman)

James’in babasının evinde çalışan hizmetkarı. Yıllardır Delaneyler ile çalışmış, onları ailesi gibi görüyor. James’in geri dönmesine en çok sevinen o olmuştur. James’e her konuda yardımcı olmaya çalışıyor.

Oyuncuyu The Paradise dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Sir Stuart Strange (Jonathan Pryce)

Doğu Hindistan şirketinin başkanı. Ülke içinde sözü en fazla geçen isimlerden birisi. James’in babasının mirasını ele geçirmek istiyor ve bunun için her şeyi yapmaya kararlı.

Oyuncuyu Game of Thrones ve Wolf Hall dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Thorne Geary (Jefferson Hall

Zilpha’nın eşi. James’ten öldüresiye nefret ediyor.

Oyuncuyu Vikings dizisinden tanıyabilirsiniz.

Lorna Bow (Jessie Buckley)

2. bölüm ispiyonu!! 

İkinci bölümde diziye katılan oyuncu, James’in babasının eşini canlandırıyor. James’in kendisinden haberi yoktur.

Oyuncuyu War & Peace dizisinden tanıyabilirsiniz.

Dumbarton (Michael Kelly)

2. bölüm ispiyonu!!

İkinci bölümde katılan karakter, Londra’da tıbbi işlerle uğraşan birisi. Aynı zamanda Amerikalıların Londra’daki casusu.

Oyuncuyu House of Cards, Person of Interest dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca Mark Gatiss, Tom Hollander gibi tanıdık yüzleri de görüyoruz.

SON SÖZ

Taboo, başrolünde çok sevdiğim bir oyuncu olan Tom Hardy’yi barındırdığı için merakla beklediğim dizilerin başında geliyordu. İlk bölümüne de yüksek bir beklenti ile oturmama rağmen beni doyurmuştu fakat sonraki her bölüm bu ilk bölümün altında kaldı ve biraz benim için hayal kırıklığı oldu. Son 3 bölümünde içindeki gizemleri açıklayıp güzel bir kapanış yapacağını umuyorum. Bu yüzden izlemek isteyenler en azından çok fazla beklenti içinde girmezse diziye, onlar açısından güzel olacağını düşünüyorum. Yine sezon bittikten sonra yorumlarda benim için hayal kırıklığı mı yoksa harika mı olduğunu söylerim. Şu an sonunu görmeden net bir şey demek istemiyorum. Hatta sonunu gördükten sonra bu kısmı güncellerim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI