Dünyanın en güçlü milletlerinden birisi olan İngilizler, kraliyet tarihi boyunca yaşadıklarıyla ve yaptıkları sayesinde diziler ve filmler için malzemesi oldukça bol bir millet. Bu nedenle zaman zaman bu tarihin bir parçası karşımıza dizi olarak geliyor elbette. Ben de tarihi bir rehber hazırlamak amacıyla bilgim dahilinde ve kronolojik giderek İngiliz kraliyetini konu olan dizileri kısaca toparlayayım dedim.

Başlayalım bakalım.


1) Hollow Crown

Ünlü İngiliz yazar William Shakespeare’in yazdığı tarihi oyun türündeki iki dörtleme BBC Two tarafından dizi haline getirilmiştir. İlk sezon 2012’de, ikincisi 2016’da yayına girdi ve toplamda yedi bölümden oluşuyor. Ancak The Hollow Crown‘ın bölümleri aslında film uzunluğundadır, 111-148 dakika arasında değişmekte.

Yedi bölüm boyunca sırasıyla II. RichardIV. HenryV. HenryVI. Henry ve III. Richard‘ın hayatları, dönemlerinde yaşananlar işleniyor. IV. ve VI. Henry’ler ikişer bölümle anlatılıyorlar. Tarihsel olaraksa 1399’dan giriyoruz ve çıkışı 1485’te yapmış oluyoruz. Kralları sırasıyla Ben Whishaw, Jeremy Irons, Tom Hiddleston, Tom Sturridge ve Benedict Cumberbatch canlandırıyorlar. Hatta birden fazla ödül adaylığı ve ödül kazanan dizi, Ben Whishaw ve Simon Russell Beale’e BAFTA kazandırdı.

Üstelik kadrosunda David SuchetPatrick StewartDavid MorrisseyTom HughesJames PurefoyJulie WaltersMichelle Dockery ve John Hurt gibi isimler de bulunuyor.

2) The White Queen

İngiltere’de 1455-1485 arasında Güller Savaşı ismiyle bilinen bir iç savaş yaşanmıştır. Tahttaki Lancester ailesinin ve ona karşı ayaklanan York ailesinin mücadelesi de bu savaşa sahne olmuştur. İngiliz kraliyet tarihi hakkında merkezine kadınları koyarak romanlar yazan Philippa Gregory, bu savaşı konu alan bir dizi roman da yazdı. Bunlardan savaşı üç farklı kadının gözünden anlatan üç kitabı dizi haline getirildi.

Mini dizi 2013’te Starz/BBC ortaklığıyla ekrana geldi ve sezonu 10 bölüm sürdü. Rebecca Ferguson, Max Irons, James Frain, David Oakes ve Amanda Hale gibi isimler de kadrosunda yer alıyor. 1464’le diziye girip savaşın bittiği 1485’ten çıkıyoruz. Detaylı tanıtım burada mevcut.

Not: The Hollow Crown‘un ikinci sezonu tarihsel olarak The White Queen‘i de kapsıyor haliyle. İki bölümlük VI. Henry kısmının içinde sürekli bir taht kavgası içinde olduğu IV. Edward da kendisine yer bulmakta. Ama o dizi savaşı VI. Henry’nin tarafından anlatırken bu dizi ise daha kalıcı bir hükümdar olan IV. Edward’ın dönemine ve sonrasında başa geçen III. Richard’a odaklanıyor.

3) The White Princess

Philippa Gregory’nin yazdığı aynı serinin bir diğer kitabından uyarlama olarak yine Starz kanalında ve nisan ayında başladı. Sezonu sekiz bölüm süren dizi, 5 Haziran’da bitti. Hikayesi savaşın ve The White Queen’in hikayesinin bitişi olan 1485’te ve birkaç gün sonrasında başlıyor. Ardından 1500’e doğru ilermeye başlıyoruz. Aslında çoğu karakteriyle The White Queen’in devam dizisi ama bunun için onu izlemeye özellikle gerek yok. Detaylı tanıtım için buraya bakabilirsiniz..

The White Queen’in merkezinde Beyaz Kraliçe olarak bilinen Elizabeth Woodville var. The White Princess’in merkezinde ise Elizabeth ile IV. Edward‘ın evliliğinden olan kızları, Beyaz Prenses lakaplı Yorklu Elizabeth bulunuyor. İç savaşın en sonunda Tudor hanedanı galip geldi ve başa tarihteki ismiyle VII. Henry geçti.

Yorklu Prenses Elizabeth ile Henry arasında büyükler tarafından savaş bitmeden evlilik sözleşmesi yapılmıştır. Elizabeth de hem sevdiği adamı öldüren kişiden intikam almak için hem de ailesinin olan tahtı geri almak için yemin ediyor. Dizinin başrollerinde Jodie Comer, Jacob Collins-Levy, Rebecca Benson ve Michelle Fairley yer alıyor.

4) The Tudors

Bu dosyanın en ünlü dizisi tabii ki bu. Yorklu Elizabeth ile VII. Henry’nin ikinci oğlu Henry ya da bildiğimiz ismiyle VIII. Henry‘nin hükümdarlığı Showtime bünyesinde dizi oldu. The Tudors, 2007-2010 arasında dört sezon boyunca ekrana geldi. Jonathan Rhys MeyersHenry CavillJames FrainNatalie Dormer ve Max Brown gibi isimler de kadrosunda yer aldı.

Diziyi VII. Henry’nin ölümünden sonra başa geçen VIII. Henry Aragonlu Katherine ile evli ve henüz bir erkek varisi yokken açıyoruz. 1519 civarında başlayan hikaye Henry’nin 1547’deki ölümüyle kapanıyor. İngiliz kraliyetinin en ünlü kralı olan Henry’nin yaşamı boyunca altı tane eşi ve bazı metresleri olmuştur. Henry’nin erkek varis sahibi olmak ve tekrardan evlenebilmek için İngiltere’yi Katolik Kilisesi’nden ayırıp Anglikan Kilisesi’ni kurmuş olması da malum. İkinci eşi Anne Boleyn‘i de yeterince duyan ve bilen vardır diye tahmin ediyorum. Dört sezona yayılan bolca başka hikaye de var elbette.

Not: VIII. Henry’nin hükümdarlığı sırasında geçen kadın odaklı bir dizi roman da yazan Philippa Gregory’nin bu romanlarından Boleyn Kızı (Boleyn Girl) isimli kitabı ise film olmuştur. 2008 yapımı filmin başrollerinde Scarlett Johansson, Natalie Portman ve Eric Bana yer alıyor.


5) Wolf Hall

Hilary Mantel’in Wolf Hall ve Bring Up the Bodies isimli iki romanı da mini dizi olarak ekrana geldi. Tarih olarak The Tudors’un Wolf Hall‘u da kapsadığını söyleyebiliriz. Çünkü VIII. Henry’nin Anne Boleyn ile olan evliliği ve varılan malum sonu işleyen bir yapım.

Ancak bu sefer olaylar VIII. Henry’nin başbakanı olarak görev yapan ve ona büyük yararı dokunan Thomas Cromwell üzerinden anlatılıyor. Dizinin başrolünde rolüyle BAFTA kazanan Mark Rylance yer alırken, VIII. Henry’yi Damian Lewis ve Anna Boleyn’i de Claire Foy canlandırıyor. Altı bölüm süren dizi de BAFTA ve Altın Küre ödülü kazandı. Diziyi BBC Two kanalı yayınladı.


6) The Virgin Queen

VIII. Henry vefat ettikten sonra tahta Jane Seymour‘dan olma oğlu VI. Edward geçmiş, altı yıl kadar sonra veremden ölmüştür. Ardından dokuz günlüğüne Jane Grey, sonrasında Henry’nin Aragonlu Catherine’den olma kızı I. Mary tahta geçti. Beş yıl sonra o da varissiz ölünce yerine Anne Boleyn’den olma I. Elizabeth geldi.

Durumdaki ironi bir yana 45 yıl tahtta kalan ve 1603’te ölen Elizabeth’in hayatı ve hükümdarlığı da dizilere ve filmlere konu olmuştur. Bunların ilki BBC’nin hazırladığı dört bölümlük mini dizi The Virgin Queen oldu. Başrolünde Anne-Marie Duff’ın olduğu dizi, politik hayat kendisine yer bulsa bile Elizabeth’in özel hayatına daha çok eğilen bir yapım. Buna da annesinin yaşadıklarının kendisi üzerindeki etkisi ve Robert Dudley ile olan ilişkisi dahil.

Robert Dudley’i Tom Hardy‘nin canlandırdığı dizide Ian HartKevin McKidd ve Emilia Fox gibi oyuncular da bulunuyor.


7) Elizabeth I

 I. Elizabeth’in hükümdarlığının ve hayatının son 24 yılı ise Channel 4-HBO ortaklığıyla mini dizi oldu. İlk bölümde kraliçenin özellikle Jeremy Irons’ın oynadığı Robert Dudley ile olan, ikincisinde Hugh Dancy’nin canlandırdığı Robert Devereux ile olan ilişkisine yer verildi. İskoç Kraliçesi Mary Stuart‘ın Elizabeth’in tahtında hak iddia etmesi ve diğer devlet meseleleri de cabası.

Jeremy Irons ve Helen Mirren’a Emmy ve Altın Küre ödülü kazandıran dizi toplamda dokuz Emmy ödülü, üç de Altın Küre topladı. Elizabeth I‘ün kendisi de bu ödülleri kazandı.

Ek: Mary Stuart’ın hayatı da The CW yapımlarından Reign ile dizi haline geldi. Ancak dizide Fransa’nın gelecek varisi ile evlendirilip Fransa’ya gönderilen Mary’nin oradaki hayatı ağırlıklı olarak anlatılıyor. Mary’nin ölümüne doğru ilerleyen dizide I. Elizabeth’i Rachel Skarsten canlandırıyor. 

8) Victoria

1837–1901 arasında başta kalan ve en uzun süre tahtta kalan ikinci hükümdar olan Kraliçe Victoria‘nın hayatı da Victoria ismiyle dizi oldu. ITV’nin sekiz bölümlük ilk sezonunu yayınladığı dizi ikinci sezon onayı da aldı. Başrolde ise Doctor Who ile bilinen Jenna Coleman yer alıyor. Daha detaylı tanıtım için dizinin ismine tıklayabilirsiniz.

Diziye IV. William‘ın ölmesiyle ve böylece sıranın Victoria’ya geçmesiyle başlıyoruz ve en azından ilk sezonunda Victoria’nın bir hükümdar olma yolunda başından geçenler, evliliği ve hamileliği gibi konular işleniyor. Victoria’nın kraliçenin ölümüne kadar hikayesini devam ettirmesi ve vakti gelince Jenna Coleman’ın ve diğer oyuncuların yerine başkalarının bulunması planlanıyor.

9) The Crown

Günümüze en yakın dizi Netflix’ten geldi. 1952’de başa geçen ve hala tahtta olan 91 yaşındaki II. Elizabeth tahtın en uzun süre başında kalan isim. Netflix dizisi The Crown geçtiğimiz kasım ayında başladı ve ilk sezonu 10 bölüm sürdü. İkinci sezon onayı da aldı.

The Crown, Elizabeth’in babası VI. George hala hayattayken ve Elizabeth evlenmek üzereyken başlıyor. Yani 1947 yılındayız ve Elizabeth’in yaşadıklarına tanık olmaya başlıyoruz. Şu an dizinin altı sezon sürmesi ve günümüze yaklaşması planlanıyor. The Crown’ın başrollerinde Claire Foy ve eşi Prens Philip rolünde Matt Smith yer almakta. Ayrıca tarih boyu pek çok başbakanla çalışan kraliçenin ilk başbakanı Winston Churchill (John Lithgow) de hikayenin merkezindeki isimlerden.

Daha detaylı tanıtım için dizinin ismine tıklayabilirsiniz.