Netflix‘in Marvel serisinde daha önce Daredevil, Jessica Jones ve Luke Cage ile tanışmıştık. Şimdi The Defenders öncesi son kahraman ile yani Iron Fist ile tanışmaya sıra geldi.  Dizi ilk sezonu ile 17 Mart’ta bekleyenleri ile buluştu ve 13 bölüm sürdü.

Dizinin yapımcı koltuğunda Scott Buck (Dexter, Six Feet Under), Dwain Worrell (Operator, The Wall), Gil Kane (çizgi romanın yazarı) ve Roy Thomas‘ı (çizgi romanın yazarı) görmekteyiz.

Şimdi gelin diziyi biraz daha yakından tanıyalım.

IMDbFacebookTwitter – Wikipedia

KONUSU:

Danny Rand 10 yaşındayken ailesi ile birlikte bir seyahate çıkar. Tam Himalayalar’ın üzerinden geçerken uçak arızaların ve düşer. Kaza sonrası sadece Danny hayatta kalır. Tam soğuktan donmak üzereyken keşişler tarafından bulunur ve K’un L’un* denilen bir yere götürürler. K’un L’un‘a ayak bastığı andan itibaren dövüş sanatlarını öğrenmeye başlar. 15 senelik eğitimin ardından Shou Lao isimli ölümsüz ejderhayı yenerek Iron Fist olur.

“Ben Iron Fist’im. Canlı bir silahım. El’in ezeli düşmanıyım ve El’i yok etmek benim görevim.”

K’un L’un‘da geçen 15 senenin ardından Danny artık Iron Fist‘tir. Iron Fist olduktan sonra dünya ile olan bağlantının açıldığını fark eder ve evine New York‘a dönmeye karar verir. New York‘a döndüğünde ilk işi babası ve babasının en iyi arkadaşı Harold‘ın birlikte kurduğu ancak günümüzde Meachum ailesinin yönettiği şirkete gitmek olur. Orada birlikte büyüdüğü Ward ve Joy‘u görür. Ancak ummadığı bir tepki ile karşılaşır. Herkes Danny‘yi ölü kabul etmektedir ve kendisinin bir hilekar olduğunu düşünmektedir.

Şimdi amacı kendisinin Danny olduğunu kanıtlamak, şirketindeki hakkını geri almak, ailesinin ölümünü sorgulamak ve şehrini ele geçiren El organizasyonunu yok etmeye çalışmaktır.

*K’un L’un: Dünya’da varolmayan bir şehir. Cennetin yedi başkentinden birisi. Kung Fu’nun doğduğu şehir diye de geçmekte. Burada nesiller boyu Iron Fist denilen savaşçı eğitilmiştir.

KARAKTERLER:

     Danny Rand:

K’un L’un‘da geçirdiği 15 senenin sonunda dövüş sanatlarında ustalaşıp Iron Fist unvanını almıştır ve mistik bir güce sahiptir. Şirketteki hakkını almayı ve şehrini El‘in himayesinden kurtarmak istemektedir. Bunlarla birlikte aynı zamanda ailesinin ölümünü de araştırmaktadır.

Danny Rand karakterine Finn Jones hayat veriyor. Kendisini en iyi Game of Thrones dizisindeki Loras Tyrell karakterinden tanıyoruz.


 

     Colleen Wing:

Kendisi dövüş sanatlarında usta birisi. Kendine ait bir dojosu var ve orada kendi öğrencilerini yetiştirmekte. Danny ile şans eseri tanışmış ve daha sonradan kendisine yardım etmeye başlamıştır.

Colleen Wing olarak güzel oyuncu Jessica Henwick karşımıza çıkıyor. Kendisini Silk ve Game of Thrones dizilerinden tanıyoruz.


     Harold Meachum:

Danny‘nin babası ile çok yakın arkadaştır ve kurulan şirketin ortağıdır. Ancak kendisi 13 senedir ölü olarak bilinmektedir. Sebebini diziden öğrenmek en iyisi. Şirketi yönetenler Ward ve Joy gibi görünse de arka plandan yöneten kişi Harold‘dır. Ward‘u yönlendiriyor bunun için.

Harold Meachum karakterine David Wenham hayat veriyor. Kendisini Top of the Lake ve Banished dizilerinden tanıyor olsak da en iyi Yüzüklerin Efendisi filmindeki Faramir ve 300 filmindeki Dilios rolleriyle biliyoruz.


     Ward Meachum:

Şirketi yöneten iki kardeşten büyük olanı. Babasının yaşadığını biliyor ve bunu herkesten saklıyor. Hiç istemese de babası tarafından yönlendiriliyor. Ağrı kesici bağımlısı ve agresif. Danny‘nin dönüşünden hiç memnun değil.

Ward karakterini Tom Pelphrey hayat veriyor. Kendisi en son Banshee dizisinde karşımıza çıkmıştı.


     Joy Meachum:

Şirketi yöneten diğer kardeş. Küçükken Danny ile çok yakınlarmış. Danny‘yi gördüğünde başlarda inanmasa da sonradan oldukça mutlu oluyor. Babasının yaşadığını bilmiyor. Şirkette işleri yönetirken genelde uzlaşmacı bir tavır takınıyor. Kardeşi Ward‘u da sakinleştiren ve yola sokmaya çalışan kendisi.

Joy olarak karşımıza Jessica Stroup çıkıyor. Kendisini The Following ve 90210 dizilerinden tanıyoruz.


     Claire Temple:

Kendisi hakkında artık bir şey yazmaya gerek olduğunu düşünmüyorum. DD, JJ ve LC‘de olduğu gibi burada da en çok ihtiyaç duyulan anda yeni yine yeniden karşımıza çıkacak hemşiremiz.

Claire‘e Rosario Dawson hayat veriyor.

Tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

SON SÖZ:

Diziyi 2 günlük bir maratonun akabinde bitirdim. Dizinin temposu çoğunlukla düşük olsa da sıkmadan izletti kendisini. Ben beğendim diziyi. Yine de 13 bölüm anlattıklarına göre biraz fazla olmuş gibi geldi bana. Bu konuyu 10 bölümde de gayet rahatlıkla tamamlayabilirlerdi. Ayrıca Danny’nin K’un L’undaki yaşamı geri dönüşler (flashback) ile bize yansıtılsaydı daha dolu dolu bir sezon olabilirdi bizim açımızdan.

Dizinin dövüş koreografilerinin bir kısmı iyi olmuş bir kısmı ise çok eğreti duruyordu. Oyunculuklar ise bence yeterli düzeydeydi, öyle çok göze batan kötü oyunculuklarla karşılaşmadım. Yan karakterler de gayet güzel işlendi. Ben özellikle Ward‘u oynayan Tom Pelphrey‘i çok beğendim.

Dizi hala ikinci sezon onayını almış değil. Hatta sallantıda gibi de görünüyor. Sezonun sonu da açık bitti. Ancak iptal olsa bile en azından The Defenders öncesi Iron Fist‘i birazcık tanıdık ve o dizinin konusu için buradan yol yapıldı. Sitede çoğu kişi diziyi izlemiş ama izlemeyip de izleyecek olanlara iyi seyirler :)

Fragman: