Bugün bir Fransız dizisinin tanıtımıyla karşınızdayız: Le Bazar de la Charité

Le Bazar de la Charité, 11 Kasım 2019-9 Aralık 2019 tarihleri arasında Fransa kanalı TF1’da haftada 2 bölüm şeklinde yayınlanmış. 8 bölümden oluşan dönem dramasının hikayesi gerçek olaylardan esinlenilerek senaryolaştırılmış. Uluslararası yayın hakları Netflix tarafından satın alınan dizinin bölüm süreleri ise 47-56 dakika arasında değişmekte.

La Mante dizisinin yönetmeni Alexandre Laurent‘in yönetmen koltuğunda oturduğu dizinin senaryosunu Catherine Ramberg, Karin Spreuzkouski ve Yves Ramonet beraber kaleme almışlar. Yapımcılığını ise Iris Bucher üstlenmiş.

Sene 1897, yer Paris. Paris’in elit kesimi bir bağış toplama etkinliğinde bir araya gelmişlerdir. Etkinlik tüm hızıyla devam ederken bir yangın başlar ve dakikalar içerisinde üstü kapalı kermes alanı alevler içinde kalır. Trajik olay, yüzlerce ölü ve yaralı ile sonuçlanmıştır. Dikkat çekici nokta ise ölenlerin neredeyse tamamının kadın oluşudur.

İlk bölümün tamamı, yangına ve yangının öncesine ayrılmış durumda. 2. bölümden itibaren ise yangın sonrasında gelişen olaylara odaklanıyoruz. Yalanlar, oyunlar, arzular, hayal kırıklıkları, romantik çalkantılar… Tüm bunların orta yerinde hayatlarında önemli kararlar almak zorunda kalan 3 kadının hikayesini izleme fırsatı yakalıyoruz.

Söz konusu 3 kadından Adrienne de Lenverpré rolünde Safe dizisi dışında Intouchables isimli sinema filminden de hatırlanabilecek Audrey Fleurot‘u, Alice de Jeansin rolünde Camille Lou‘yu, Rose Rivière rolünde ise Julie De Bona‘yı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Adrienne, söz sahibi bir siyaset adamı olan kocası tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan ve boşanma isteği tehditlerle engellenen bir kadın. Kızını da yanına alıp Paris’ten uzaklaşmak istiyor ve yangın onun için umulmadık bir kaçış fırsatı yaratıyor.

Alice, varlıklı bir yaşam sürmüş olan ve yine varlıklı bir gençle nişanlı olan bir genç kadın. Fakat nişanlı olduğu gence aşık değil. Daha çok babasının ricasıyla süregelen bir ilişki içerisinde. Adrienne’in Alice’in teyzesi olduğu bilgisini de belirtmeden geçmeyelim.

Rose ise Alice’in ailesinin hizmetçisi konumunda. Kocası da Alice’in ailesi için çalışıyor. Çok sevdiği kocasıyla birlikte A.B.D.’ye yerleşmenin hayalini kuruyorlar ve 1 hafta sonrası için biletlerini almış olmanın tatlı heyecanı içerisindeler.


Antoine Duléry‘yi Alice’in babası Auguste, Florence Pernel‘i Alice’in annesi ve aynı zamanda Adrienne’in ablası olan Mathilde rolünde izliyoruz. Gilbert Melki, Adrienne’in kocası Marc-Antoine rolünde karşımıza çıkıyor. Aurélien Wiik, Rose’un kocası Jean karakterini canlandırıyor. Josiane Balasko, yangında kızı vefat eden, varlıklı ve hasta bir yaşlı kadın olan Madam Huchon karakterine hayat veriyor. Victor Meutelet, yangında Alice’in hayatını kurtaran fakir bir genç olan Victor Minville karakteriyle karşımıza çıkıyor. Théo Fernandez, Alice’in nişanlısı Julien de la Ferté karakterini canlandırıyor. François-David Cardonnel, Hugues Chaville isimli bir gazeteciye hayat veriyor. Rose de Kervenoaël‘i Adrienne’in küçük kızı Camille rolünde, Adrien Guionnet‘yi ise Madam Huchon’un minik torunu Thomas rolünde izliyoruz. Kadroda ayrıca Stéphane Guillon da bulunuyor.


Le Bazar de la Charité, genel hatlarıyla böyle bir dizi. Henüz ilk 4 bölümünü izlemiş biri olarak memnunum an itibarıyla diziden. 3 ana karakterimizin hikayesi de yeterince ilgi çekici durumda. Hem Audrey Fleurot’u hem de Camille Lou’yu izlemesi oldukça keyifli ayrıca. Dizinin yönetmeninin de iyi iş çıkardığını belirtmem gerek. Hafiften pembemsi dönem dramalarını seven bünyelerin şans verebileceği bir iş olmuş bana göre Le Bazar de la Charité. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin fragmanı: