Netflix, dünyaya hızlı bir şekilde yayılan bir platform olarak hepimizin hayatında bir yer ediniyor. Küresel bir boyuta ulaştığı için Türkiye şebekesi de var. Bu Netflix-Türkiye işbirliğinin ilk meyvesi Hakan Muhafız olmuştu. Hakan Muhafız, ilk iki sezonunu tamamladı ve 3 ile 4. sezon onaylarını da aldı. İkinci Türkiye dizisi olarak Atiye’nin geleceği açıklanmıştı.

Dizi, Şengül Boydaş’ın  “Dünyanın Uyanışı” adlı romanından esinlenilerek hazırlandı. İlk sezonu 8 bölümden oluşuyor ve ikinci sezon onayı da bulunmakta. İlk sezonun bölümleri 40-45 dakika arası gidip geliyor. Sadece sezon finali 55 dakika sürmektedir.

OG Medya tarafından Onur Güvenatam’ın yaratıcılığında hazırlanan dizinin baş yürütücülüğünü Özge Bağdatlıoğlu ve Jason George; yapımcılığını Alex Sutherland üstlendi.

Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul’da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.

Atiye (Beren Saat)

Yaratıcı bir ressam. Ailesi onun kalıcı bir işte çalışmasını istemesine rağmen o, sanatının peşinden gitmeyi tercih ediyor. Hayallerini ve arzularını gerçekleştirmeyi isteyen bir kadın. Göbeklitepe’deki  keşfi fark ettikten sonra aslında kendini daha önce tam olarak tanımadığını fark eder ve bu süreç onun kendi öz benliğini öğrenme sürecidir.

Erhan (Mehmet Günsür)

İdealist bir bilim adamı. Arkeolog olarak Göbeklitepe’nin gizemini araştırıyor. Vefat eden babası da Göbeklitepe ile ilgilenen bir arkeologtur. O yüzden Erhan babasının yarım bıraktığı işi tamamlamayı kendine misyon edinmiştir. Bir arayış içindedir.

Ozan (Metin Akdülger)

Atiye’nin zengin sevgilisi. Babasının ününün gölgesinde kalmış birisidir. Atiye’ye sanatını yapmasında destek olur.

Cansu (Melisa Şenolsun)

Atiye’nin kız kardeşidir. Eğlenmeyi seven gününü gün eden genç bir kızdır. Bazen kendini ailesine ait hissedememe sorunu yaşamaktadır.

Serap (Başak Köklükaya)

Atiye’nin annesidir. Kızının ressam olmasının yerine sabit, devamlı bir işi olmasını ister.

Mustafa (Civan Canova)

Atiye’nin babasıdır. Emekli polistir. Eşi Serap’ın aksine kızlarına karşı daha ılımlı olmuştur.

Serdar (Tim Seyfi)

Ozan’ın zengin babasıdır. Güç peşinde ve hırslı bir iş adamıdır. Kazanmayı çok sever.

Öner (Cezmi Baskın)

Erhan’ın hocasıdır. Aynı zamanda babasının da yakın arkadaşı olan profesördür.

Türkiye yapımı dizilerin Netflix’te daha fazla artmasını destekleyen ve isteyen birisiyim. Hem başrollerinden dolayı hem de Netflix’in olmasından dolayı merakla beklediğim bir dizi olmuştu. Hakan Muhafız ile kıyaslarsam ondan daha eli yüzü düzgün bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Diyalogların çeviri geldiği çok olsa da genel olarak çok takılmadan izleyince beni tatmin etti.

Netflix’in adını görmeyip “Kısa süreli ve bölümlü bir yerli dizi yapmışlar, izleyelim.” kafasında olursanız sizleri de tatmin edeceğini düşünüyorum. En fazla sezonu bitirdiği yeri sevdim, o bakımdan ilk bölüm ve son bölüm en sevdiğim kısımlar oldu. Beren Saat’i çok severim, ne oynasa izlerim modunda olduğumdan dolayı da severek izledim. İkinci sezonda da üstüne koyarak gideceğini düşünüyorum.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Daha önce burada dizi hakkında yorum yapılıyordu.