Bugün Les de l’hoquei isimli İspanyol dizisinin tanıtımıyla sizlerleyiz.

Les de l’hoquei, 29 Nisan 2019 – 22 Temmuz 2019 tarihleri arasında İspanya’ya bağlı özerk bir bölge olan Katalonya’da yayın yapan TV3 kanalında yayınlanmış ve toplam 13 bölümden oluşmakta. Dizinin dünya geneli yayın hakları ise Netflix tarafından alındı ve The Hockey Girls ismiyle izleyiciye sunuldu.

Dizinin yaratıcıları üniversite döneminden 4 yakın arkadaş olan ve sektörde pek tecrübeleri bulunmayan Ona Anglada, Laura Azemar, Natalia Boadas, Marta Vivet dörtlüsü. Bu dörtlüye yazar masasında Cristina Clemente, Marta Grau ve Núria Parera eşlik ediyor. Tamamen kadın elinden çıkma bir senaryo mevcut elimizde yani. Yönetmen koltuğunda Patricia Font ve Kiko Ruiz Claverol; yapımcı koltuğunda ise Raimon Masllorens, Conxa Orea ve Oriol Sala-Patau oturuyor.

Spor ve aile draması soslu bir gençlik dizisi olan Les de l’hoquei‘nin bölüm süreleri ise 48-58 dakika arasında değişmekte.

KONU

Katalonya’da ekonomik açıdan çok gelişmiş olduğu söylenemeyecek bir bölgedeyiz. Hikayemizin merkezinde bir kız hokey takımının sporcuları var. Hokey dediysek alışkın olduğumuz üzere buz hokeyi ya da çim hokeyinden bahsetmiyoruz. Kaygan bir zeminde bildiğimiz patenlerle oynanan bir oyun var ortada. Sopalar, kaleler, oyun kuralları falan buz hokeyi ile benzerlik göstermekte ama işin sertlik ve kavga boyutu yok elbette.

Hokeye gönül vermiş bir grup genç kızın ailevi ve kişisel sorunları, gönül ilişkileri, cinsel kimlikleri, cinsel hayatları, sportif yaşamları, sevinçleri ve hayal kırıklıkları üzerine bir drama vaat ediyor Les de l’hoquei kısaca tarif etmek gerekirse. Feminist bir bakış açısıyla yazıldığı gözlerden kaçmıyor. Önemli gençlik sorunlarına değinmekten kaçınmıyor. Kısmi çıplaklık unsurlarını doğal bir şekilde ekrana yansıtmaktan çekinmiyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Anna=

Şu an alt ligde mücadele eden kız hokey takımının 1. Lig’de mücadele ettiği yıllarda takımın yıldız oyuncusuymuş. Sportif hayatında oldukça parlak yıllar geçirmiş, Avrupa Şampiyonluğu yaşamış. Bir süredir memleketinde olmayan Anna, Gijon ve komşu ülke Portekiz’in başkenti olan Lizbon gibi şehirlerde yaşadıktan sonra eve dönüyor yaşadığı ciddi bir sakatlık sebebiyle. Sporculuk kariyeri büyük tehlike altında olan ve tedavi süreci devam eden Anna, kız hokey takımının antrenörü daha iyi bir iş fırsatı bulup takımı bırakınca ayağının tozuyla takımın yeni teknik direktörü olarak buluyor kendini.

Özgürlüğüne düşkün, güçlü bir genç kadın olan Anna karakterine Las chicas del cable dizisinden tanıdığımız Iria del Río hayat veriyor.

=Emma=

Anna’nın üvey kız kardeşi. Anna’nın ebeveynleri Emma’yı evlat edinmişler ve ailelerine sevgiyle kabul etmişler. Takımın hırs küpü, hırçın kızı, asi ruhlu üyesi Emma. Hokeyi hayatının merkezine koymuş durumda. İdare edilmesi çok kolay olmayan, laftan pek anlamayan, kendi bildiğini okuyan bir ergen profili çiziyor Emma.

Karakteri bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Dèlia Brufau canlandırıyor.

=Lorena=

Takımın Emma ile beraber en asi ruhlu, en atılgan 2 üyesinden biri konumunda. Kimseden korkusu olmayan, düşüncelerini dile getirmekten hiç çekinmeyen, eyleme geçilmesi gerektiğinde en ön safta yer alan, özgür ruhlu, yaşına göre olgun ve oldukça güçlü bir genç kız.

Karaktere Mireia Oriol hayat veriyor.

=Berta=

Takımın kaptanı. 18 yaşına girmek üzere olan duygusal bir genç kız. Sorunlarını daha çok kendi içinde halletmeyi tercih eden tiplerden. Annesi bir çeşit tedavi merkezinde kalıyor. O da teyzesiyle birlikte yaşıyor.

Karakteri bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Natàlia Barrientos canlandırıyor.

=Raquel=

Takımın kalecisi. Neşeli, naif, duygusal bir genç kız. Hayatta kendini tanıma evresinde olan biri. Lorena’nın erkek kardeşi ile sevgili.

Karaktere Júlia Gibert hayat veriyor.

=Laila=

Takımın en sessiz sakin üyesi. Grupta kendisini en yakın hissettiği kişi Emma.

Karakteri Yasmina Drissi canlandırıyor.

=Flor=

Takımın yeni oyuncusu. Aynı zamanda en yeteneklisi ve Anna’nın gol konusunda en çok güvendiği isim. Şehre yeni taşınmış. Öz güvenli, güçlü bir genç kız. Kızlarla yavaş yavaş bağ kurmaya başlıyor.

Karakteri Asia Ortega canlandırıyor.

=Gina=

Daha çok Lorena ile yakın olmakla birlikte tüm takım üyeleriyle arkadaş. Takımın bir sporcusu değil. Onları maçlarda destekliyor, sosyal medya işleriyle falan ilgileniyor gönüllü bir şekilde.

Karakteri bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Claudia Riera canlandırıyor.

Erkek hokey takımının La Terrats lakaplı teknik direktörü olarak Nora Navas karşımıza çıkıyor. Geçmişte kız hokey takımının başında başarılı sezonlar geçirdikten sonra bu görevi üstlenmiş. Erkek takımıyla şu an 1. Lig’de mücadele ediyor ve başarılı sonuçlar alıyor. Oyuncuların kendisinden çekindiği, soğuk mizaçlı, biraz da kibirli bir kadın. Geçmişte Anna’nın da antrenörüymüş ve onun hayatında önemli bir yeri var. Bekar ve şu sıralar yapay yolla hamile kalmaya çalışıyor. Berta’nın yanında yaşadığı teyzesi ayrıca kendisi.

Lorena’nın annesi Sílvia rolünde Mireia Aixalà‘yı izliyoruz. Kızının aksine pek güçlü bir kadın profili çizdiği söylenemez. Anna ve Emma’nın ebeveynlerinin yanında çalışırken birden işsiz kalıyor ve kulübün kafeteryasında işe başlıyor. Çocuklarının babasından 10 küsur yıl önce boşanmış olan bekar bir kadın Sílvia.

*Takımın huysuz, sinir bozucu, ayrımcı başkanı Enric rolünde Josep Linuesa karşımıza çıkıyor. Bekar bir adam. Erkek takımında oynayan bir oğlu var. Kız takımının varlığından rahatsız ve her fırsatta bunu eylemleriyle belli ediyor net bir şekilde. Haliyle kız takımı tarafından hiç mi hiç sevilmiyor. Enric’in Anna’nın amcası olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

*Anna ve Emma’nın babaları Santi rolünde Juli Fàbregas‘ı, anneleri Núria rolünde ise Àgata Roca‘yı izliyoruz. Aynı zamanda beraber çalışan çiftin evlilikleri iyice monotonlaşmış durumda. Núria, Santi’yi Lorena’nın El Pela lakaplı müzisyen babası (Xúlio Abonjo) ile boynuzluyor.

*Laila’nın babası Youssef rolünde Hamid Krim karşımıza çıkıyor. Youssef, takımda yardımcı antrenörlük yapıyor. Aynı zamanda Sílvia’nın işe başladığı kafeteryayı işletiyor.

*Kız takımının eski teknik direktörü Germán rolünde Marc Clotet‘i izliyoruz. Germán, Anna’nın unutamadığı eski sevgilisi. Şu sıralar Montse (Aida Oset) isimli bir kadınla ciddi bir ilişkisi var ve Annaların evine komşu bir evde beraber yaşıyorlar.

*Erkek takımının oyuncularından Òscar rolünde Nil Cardoner‘i, Lluc rolünde ise Guim Puig‘i izliyoruz. Òscar, Lorena’nın erkek kardeşi ve Raquel’in sevgilisi. Lluc ise Berta’nın seks partneri.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk 5 bölümünü izlediğim diziden gayet memnunum. Karakterleri gereği yaşça küçük bir izleyici grubuna hitap ediyor gibi gözükse de ayakları yere basan, cesur bir dizi konumunda Les de l’hoquei. İşin spor tarafının pek ilgi çektiğini söyleyemem ama gençlik ve aile draması kısımları fena akmıyor diyebilirim. Yine de beklentinizi düşük tutarak başına oturmanızda fayda var elbette. Oyunculuklar konusunda da çok yüksek beklentilerde bulunmanın bir manası yok ayrıca. İlk 5 bölüm itibarıyla benim izlemekten daha çok keyif aldığım 2 karakterin Lorena ve Anna olduğunu söyleyebilirim bu arada.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN