Underemployed, MTV’nin 2012-2013 sezonunda yayınladığı bir komedi drama dizisi. 2. sezonu göremeyen dizi, 12 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri ise 40-43 dakika arasında değişiyor.

Dizinin yaratıcısı, Tyrant, Greenleaf ve Dirty Sexy Money gibi dizilerin de yaratıcısı olarak tanıdığımız Craig Wright. Ona yapımcı koltuğunda Emily Whitesell (Siren, Big Shots) eşlik etmiş. Yönetmenlik görevini ise Jace Alexander, Michael Lange, Roger Kumble ve Troy Miller üstlenmişler.

Komedi ve dramayı harmanlayan arkadaşlık temalı dizi, 0.3 reyting oranı ve 650.000 izleyici sayısıyla açtığı sezonu 0.1 reyting oranı ve 340.000 izleyici sayısı elde ederek kapatmış. 0.2 reyting oranı ve 400.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş.

Merak edenler için Underemployed’ın kelime anlamı: İstediği şekilde ona uygun iş bulamayan kişi. (İşsiz değil ama.)

Üniversiteden büyük hayallerle mezun olan 5 yakın arkadaşı merkezine alıyor dizimiz. İlk anda herkes hayattan umutlu ve hayallerinin peşinden yol almaya motive durumda. Aradan yaklaşık 1 yıl geçiyor ve hiçbiri hayalini kurduğu yerde değil. Hayatın onlara sunduklarıyla hayatlarını düzene koymaya çalışan ve bir yetişkin olma yolunda ilerleyen 5 gencin hikayesi aktarılıyor dizide.

Sophia – Miles – Raviva – Lou – Daphne

*Başarılı bir yazar olma hayalleriyle bölüm birincisi olarak mezun olan Sophia, şimdilerde bir donutçuda çalışmakta mutsuz bir şekilde. Her gece bilgisayarının başına geçip tek kelime yazamamakta ve hala bir sevgilisi bulunmamakta.

Karaktere Fear the Walking Dead: Flight 462 isimli internet dizisinden anımsanabilecek Michelle Ang hayat veriyor.


*Ünlü bir markayla çalışan popüler bir model olmanın ve Milano’da yaşamanın hayallerini kuran Miles, günlük garsonluk, stant satış elemanlığı ve küçük çaplı striptizcilik vb. günü kurtarma işleriyle hayatını idame ettiriyor şimdilerde ama hayallerinden hala vazgeçmiş değil.

Karakteri Scream Queens, The Dovekeepers ve 90210 gibi diziler ile Rock of Ages, Eden ve Terminator: Dark Fate gibi sinema filmlerinden anımsanabilecek Diego Boneta canlandırıyor.


*Mezuniyetten bir süre sonra sevgilisinden ayrılıp bir müzisyen olarak kariyer yapmak amacıyla Los Angeles’a taşınan ama aradığını bulamayan ve barmenlik yapmaktan öteye gidemeyen Raviva, karnı burnunda bir şekilde şehre geri dönüyor günümüzde.

Raviva karakterinde Imposters, Lucifer ve Prison Break gibi dizilerde severek izlediğimiz Inbar Lavi karşımıza çıkıyor.


*Raviva’nın üniversite dönemindeki sevgilisi ve an itibarıyla karnındaki doğmak üzere olan çocuğun muhtemel babası olan Lou karakterinde The Secret Life of the American Teenager ve Surviving Suburbia dizilerinden anımsanabilecek Jared Kusnitz‘i izliyoruz.

Tutkulu bir çevreci olan ve çevre hukuku üzerine master yapma hayalleri kuran Lou, bir baba olacağını öğrendiği anda pek haz etmediği babasının şirketinde en alt kademeden çalışmaya başlıyor aslında hiç orada olmak istemese de. Lou ve Miles, ev arkadaşı bu arada.


*Daphne‘nin hayali ise sadece başarılı olmak. Son 1 yıldır bir şirkette ücretsiz stajyer olarak çalışan Daphne, artık maaş alma vaktinin geldiğine inanıyor. Patronuyla olan ilişkisi karmaşık bir hal almak üzere olan Daphne, babasıyla birlikte yaşıyor.

Daphne karakterinde Rush ve Riverdale dizilerinden hatırlanabilecek Sarah Habel‘ı izleme fırsatı elde ediyoruz.


Julianna Guill

*Glory Daze, Into the Dark ve Girlfriends’ Guide to Divorce gibi dizilerden hatırlanabilecek Julianna Guill, Lou’nun ilerleyen süreçte iş yerinde tanışacağı Bekah isimli güzel bir kadına hayat veriyor dizide.

*How to Get Away with Murder ve Buffy the Vampire Slayer dizilerinden hatırlanabilecek Charlie Weber, Daphne’nin işleri karmaşıklaştırmak üzere olduğu patronu Todd karakterini canlandırıyor.

Charlie Weber

*Dan J. Johnson, Danny McCarthy, Rachel Cannon, Angel M. Wainwright, Nicholas Gonzalez, Paul Sparks ve Katherine Cunningham dizide tekrar eden rollerle karşımıza çıkan diğer isimler konumunda.

Katherine Cunningham

1-2 bölümlüğüne diziye konuk olan tanıdık simalar arasında ise Tom Irwin, Bar Paly, Olesya Rulin ve Alexander Koch gibi isimler yer almakta.

Dizinin ilk bölümü çok keyifli geçti. Sevdiğim tarzda bir dizi var karşımda ve ilk bölümden bağlandım şimdiden.

Şu ana kadar izlemiş olduğum çok sayıda MTV dizisi arasında en/tek olgun bulduğum dizi ile karşı karşıyayım. Ortada ergen tiplerin dolanmadığı bir MTV dizisi! Dizinin MTV’de yayınlandığını bilmeden başına oturmuş olsam ABC-FOX-NBC üçlüsünden birinde ulusal kanal izleyicisinin karşısına çıkmıştır bu dizi diye düşünürdüm net bir şekilde.

Riverdale’den sevdiğim ve şu sıralarda Rush’ta keyifle izlediğim Sarah Habel’ın başka hangi dizilerde yer aldığına göz atarken farkına vardım bu dizinin varlığından. Daha önce hiçbir yerde karşıma çıkmamıştı dizi.  Sarah Habel’ın yanında çok sevdiğim Inbar Lavi’nin de kadroda olduğunu öğrenince çok mutlu oldum. Julianna Guill’in varlığı da güzel bir bonus oldu. Ana beşli, Jared Kusnitz hariç gayet iyi kurulmuş bence. Onun yerine başka biri bulunabilirmiş. Bir de ilk bölümde küçük bir rolde izlediğimiz Bar Paly de kadrolu oyuncu olabilseymiş keşke dizide.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.