Screen_Shot_2015-11-06_at_5.05.03_AM

Son dönemde ortalık çizgi roman uyarlamaları ve süper kahraman temalı diziler kaynıyor, malumunuz. Üstelik sektirmiyorlar, gelmeye devam ediyorlar. Geçtiğimiz dizi sezonunda bu listeye DC Comics bünyesindeki Neil Gaiman’ın çizgi roman serisi The Sandman’den türeyen Lucifer da katıldı ve Ocak sonu FOX kanalında izleyici karşısına çıktı.

TV’de CSI serisiyle bilinen Jerry Bruckheimer’ın yapımcılığını yaptığı dizi, 13 bölümlük sezonunu da tamamladı ve ikinci sezon onayını alarak gelecek sezon sonbaharda Gotham’ın arkasında ekranlara gelmek üzere araya girdi. Tür olarak da elimizde bölümlük polisiye bir dizi var.

maxresdefault

Ana Konusu:

Dizi, Lucifer Morningstar adında emekli bir melek üzerine. Lucifer, bilen bilir, şeytanın isimlerinden birisidir. Cehennem’in hükümdarı şeytan Lucifer, mutsuz olduğu ve hayatından sıkıldığı için görevinden istifa eder ve tahtını terk ederek melekler şehri olarak bilinen Los Angeles’a yerleşir. Burada Lux adında bir bar açıp şeytani yardımcısı Mazikeen ile işleten Lucifer, gününü gün ettiği bir yaşam sürmeye başlar.

Tüm bunların üstüne aradan birkaç yıl geçmişken günün birinde elbette Lucifer’ın hayatını değiştiren o günün zamanı gelir. Tanıdığı ve ünlü olmasında yardım ettiği bir kadın kulübünün önünde öldürülünce kendisini olayın içinde bulur ve yolu Los Angeles Polis Departmanı’ndan Dedektif Chloe Decker ile kesişir. Dahası kendi doğasının tersine giderek ‘suçluyu cezalandırmak’ için harekete geçerek Chloe’ye yardım etmeye başlar. Ama tabii ki bu yardım girişimi sadece devamında olacakların başlangıcı olur…

536dc18c50

Karakterler:

Lucifer_Morningstar* Lucifer Morningstar (Tom Ellis): Cehennem’i terk ettikten sonra Dünya’ya yerleşen Lucifer, yakışıklı, kadın avcısı ve ayrıca insanların içlerindeki gizli arzuları açığa çıkartabilme ve doğruyu söyletebilme yeteneği bulunan birisi. Diziyle birlikte kendisini başlarda önemsemediği ama sonrasında içine girdiği bir cinayetle uğraşırken buluyor ve güçlerini yeni tanıştığı Chloe’ye yardım etmek için kullanıyor.

Üstelik bu özelliklerinin Chloe üzerinde ‘işe yaramadığını’ fark edince meraklanıyor ve yaşanan olayın bitişiyle birlikte danışman olarak LAPD’ye hizmet vermeye başlıyor. ‘Babası’ konusunda sorunları var.

Chloe_Decker* Chloe Decker (Lauren German): Polis olmadan önce bir filmde oyunculuk yapıp bununla bir miktar tanınan, annesi de aktris olan Chloe, o hayatı arkasında bırakıp polisliğe adım atmış. Eski kocası Dan ile aynı birimde çalışıyorlar ve Trixie isminde bir kızları var. Chloe, her ne kadar Lucifer’ın şeytanmışçasına konuşmasını ve davranmalarını ciddiye almasa ve bazen ona sinir bile olsa vakalarda onunla çalışmaya ve yardımını almaya başlıyor.

 

Lesley-Ann Brandt as Maze
* Mazikeen (Lesley-Ann Brandt): Lucifer Cehennem’i terk ettiğinde onunla birlikte dünyaya gelen Mazikeen, Lux’ta barmen olarak çalışan ve Lucifer’ın güvendiği biri olan dostu. Dile getirmese de ona oldukça değer veriyor ve bu nedenle problem olarak gördüğü Chloe’den hoşlandığı pek söylenemez. Dobra, güzel, seksi ve dizinin eğlenceli karakterlerinden.,

 

Linda_Martin
* Dr. Linda Martin (Rachael Harris): İlk bölümdeki vaka sayesinde yolu Lucifer ve Chloe ile kesişen Linda, bir terapist ve tanıştıktan sonra Lucifer ile irtibatı kesmiyorlar. Üstelik hem profesyonel hem de profesyonel olmayan açıdan. Linda her ne kadar Lucifer’ın şeytan hallerini ciddiye almasa da bölümler boyu gerek Chloe, gerekse kişisel konularda ona yardımcı olmaya başlıyor.

 

Amenadiel

 

* Amenadiel (D. B. Woodside): Lucifer’ın pek anlaşamadığı melek ‘kardeşi’. Amanadiel de ilk bölümle birlikte Lucifer’ı Cehennem’e geri döndürmek için Dünya’ya iniyor ve kafasındaki planları uygulamaya koymaya başlıyor.

 

 

Dan_Espinoza

 

* Dan Espinoza (Kevin Alejandro): Chloe’nin Cinayet Büro Amirliği’nde birlikte çalıştığı eski eşi Dan, Chloe ve Trixie ile olan yakınlığından dolayı Lucifer’dan pek hoşlanmayan bir polis. Ayrıca Chloe ile arayı düzeltme peşinde.

fox_Lucifer_L101_hulu

Lucifer ilk sezonunun geneli açısından konuşursak beğendiğim bir dizi oldu. Tom Ellis’in aksanının ve oyunculuğunun da elbet bunda payı var. Ayrıca Linda ve Mazikeen karakterleri de benim sevdiğim karakterler içindeler.

Dizinin sezon itibarıyla güzel başlayıp, ardından birkaç bölüm ortalama bir şekilde seyrederek yer yer temposunu düşürdüğünü ve bazen sıkabildiğini düşünüyorum. Kapanışa doğru ise tekrardan toparlayarak iyi bir şekilde kapattı. Lucifer, bence bölümlük polisiye konusunda genellikle tahmin edilebilir seviyede ve basit bir şekilde ilerleyen bir dizi olsa da ana konusuna dair bir şeyler işlediğinde çok daha iyi işler çıkaran bir yapım. Oyunculukları da zaten bu tarzda bir dizi için yeterli.

Genel olarak da eğlendirebiliyor ve hiç değilse çerez misali hoş vakit geçirtebiliyor. O nedenle hiç değilse denenmesi için tavsiye edilebilir. İyi seyirler efendim.

Not: Bu diziyle ilgllegili daha önce şurada yorum yapılıyordu.