Marseille Wallpaper

Netflix‘in 2016 Mayıs’ı ile birlikte bizlerle tanıştırdığı dizinin tanıtımına hoşgeldiniz; Marseille. Dizi, Netflix‘in ilk Fransız yapımı dizisi olma özelliği taşıyor ve birazcık iddialı konuşmak gerekirse yeni bir House of Cards doğuyor diyebilirim. Dizinin mutfağında Dan Franck var. Ayrıca yönetmen koltuğunda da Florent-Emilio Siri ve Thomas Gilou oturmakta. Peki, nedir bu dizi diyorsanız sizi tanıtımın devamına alalım.

Marseille1

KİMLİK BİLGİLERİ:

Tür: Drama, Politika

Bölüm – Sezon Sayısı: 1 sezon – 8 bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı mevcut

Bölüm Süreleri: 35 – 43 dk arası değişiyor

Yapımcılar: Dan Franck

Yayınlandığı Kanal ya da Platform: Netflix

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

Marseille2

KONU:

Robert Taro 20 senedir Marsilya‘da belediye başkanlığı yapmaktadır. Hayatının en büyük parçası bu şehirdir. Şehir için yaşıyor dersek yalan olmaz. İşte bu 20 senenin sonuna doğru artık görevi bırakmaya hazırlanmaktadır. Ancak gitmeden önce liman bölgesine bir kumarhane tesisi kurmayı planlamaktadır. Hatta yıllarca yardımcısı görevinde bulunan ve kendisi gittikten sonra yerine geçmesine kesin gözüyle bakılan Lucas Barres‘i de bu konuda devam etmesi için ikna etmiştir.

“Ben avlanan bir timsahım. Isırmaya ve yemeye hazırım!!”

Ancak seçimler yaklaştıkça Barres hırsı, şehirdeki zenginler ve mafya liderlerinin menfaatleri doğrultusunda Taro‘nun izinden gitmekten vazgeçer. Bunu öğrenmesi ile birlikte Taro, tekrardan seçimlere girmeye karar verir ve aralarında büyük bir politik savaş başlar.

Taro ve Barres

Taro ve Barres

KARAKTERLER:

Robert Taro     Robert Taro:

Marsilya‘nın 20 senelik belediye başkanı. Halk onu çok seviyor, o da Marsilya‘ya aşık. Tüm hayatını Marsilya‘ya adamış. Öyle ki arada ailesinin üstünde bile görebiliyor. Evli ve bir kızı var. Amacı başkanlığı bırakmadan önce limana bir kumarhane açmaktı ancak Barres‘in taraf değiştirmesi ile birlikte o da fikrini değiştirip tekrardan adaylığını koyuyor. Zeki, kafası iyi çalışan ve kolay kolay pes etmeyen birisi.

Robert Taro‘yu Fransa’nın önde gelen aktörlerinden biri olan Gérard Depardieu canlandırıyor. Kendisi birçok harika yapımda rol aldı ancak yine de onu en çok Obélix olarak seviyoruz sanırım :)


Lucas Barres     Lucas Barres:

Yıllarca Taro‘nun yardımcılığını yapmış ve Taro tarafından veliaht olarak görülmektedir. Ancak o hırsının ve şehirdeki zengin ve lider kesimin menfaatleri doğrultusunda çalışmak için Taro‘yu karşısına almıştır. Oldukça kurnaz ve zeki bir karakter. Halk tabiri ile tam bir çakal. İstediğini elde etmek için birçok şey yapabilir. Geçmişinde bazı soru işaretleri var.

Barres karakterine, Fransa’da yine çok sevilen bir aktör olan Benoît Magimel hayat veriyor. Kendisi birçok Fransız yapımda rol almış ve burada da oldukça iyi iş çıkartıyor.

Marseille4

Yan Karakterler:

  • Rachel Taro (Géraldine Taro): Robert‘ın eşi. Çello çalmayı seviyor ve dizinin başlarında bir gösteriye hazırlanıyor. Ancak daha sonradan bazı sorunlar ortaya çıkıyor ve bu bazı şeyleri çok etkiliyor.
  • Julia Taro (Stéphane Caillard): Robert‘ın kızı. Gazetecilik yapıyor. Robert seçimlere girmeye karar verdiğinde ona yardım etmeye başlıyor. Ayrıca araştırdığı bazı konular var.
  • Vanessa d’Abrantes (Nadia Farès): Lucas‘a seçimlerde destek veren ve onunla bir ilişkisi olan birisi.
  • Eric (Guillaume Arnault): Julia ile birkaç kez takılmışlar. Julia istememesine rağmen devamlı etrafında dönüp duruyor. Tam bir baş belası. Ben tipini birazcık Rami Malek‘e benzettim.
  • Barbara (Carolina Jurczak): Güzeller güzeli Barbara. Kendisi Julia‘nın en iyi arkadaşı ve aynı zamanda Lucas‘ın sekreteri. Lucas‘ın radarındaki hatunlardan birisi.
  • Selim (Nassim Si Ahmed): Kendisi eski bir uyuşturucu satıcısı. Yolu Julia ile kesişiyor. Bazı konularda kendisine yardımcı oluyor. Sevdiğim karakterlerden birisi.
  • Farid (Hedi Bouchenafa): Lucas‘ın kirli işlerini yapan bir gangster. Nursuz, yüzsüz biri.
  • Fred (Daniel Njo Lobé): Kendisi eski polis. Şimdilerde Robert‘ın şoförlüğünü yapmakta. Robert‘ın en güvendiği isimlerin başında geliyor. Dizide sevdiğim karakterlerden birisi.
  • Cosini (Jean-René Privat): Lucas‘ı destekleyen bir mafya. Kendi pis işlerini Farid‘e yaptırıyor. Tehlikeli birisi.

Ayrıca tüm kadroya buradan ulaşabilirsiniz.

Marseille5

SON SÖZ:

Usta oyuncu Gerard Depardieu‘nun sürüklediği harika bir politik drama olmuş Marseille. Eksik yanları yok muydu? Tabii ki vardı. Örneğin seçim yapılıyor ama seçim kampanyaları yok. Sadece iki adayın birbiriyle çekişmesi anlatılıyor. House of Cards‘ta oldukça fazla seçim kampanyası gördüğümüz için burada da gözlerimiz aramıyor değil.
Normalde Fransızca sevdiğim bir dil değildi ve nedense bana kaba geliyordu. Ancak bu dizi ile birlikte sevmeye başladım. Eskisi kadar kaba gelmiyor. Dizi yeni bir House of Cards olma yolunda ciddi adımlar atıyor. Henüz onun seviyesinde değil ama potansiyeli var. Dizinin 2. sezonunun olacağını bir kez daha hatırlatalım. Herkese izlemesini tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim :)

Tanıtım Fragmanı:

Marseille Ending