Braquo

Braquo!!!  Klişe polisiye dizilerden sıkıldınız mı? Aslıyla örtüşmeyen süslü dedektiflik büroları, jöleli saçlı yakışıklı polisler, makyaja bulanmış vitrinden çıkma süslü dedektifler, hayatın kendisi değil de sürekli kendini tekrar eden konularıyla birbirinin aynı olan polisiye hikayelerden bıkkınlık mı geldi? Eğer siz de böyle düşünüyor veya “ben klişe de severim; ama, arada özgün ve gerçekçi hikayesi olan bir polisiye de izlerim” diyorsanız, sizi Fransız Canal+ tarafından  2009 yılında yayın hayatına başlayan Braquo‘yla  tanıştırmak istiyorum.

Braquo

12 Ekim 2009 yılında Canal+‘da yayın hayatına başlayan Braquo’nun, ilk sezonu 8 bölüm sürdü. 2. sezonu, 21 Kasım 2011 tarihinde yayınlamaya başlayıp yine 8 bölüm sürdü. 3. sezonu ise 2013 yılında yayınlanacak. Bölümlerin ortalama süresi 45’er dakika. Dizi, her 2 yılda bir yayınlanıyor.
Dizinin  yaratıcısı, senaryo yazarı ve yardımcı yönetmeni aynı zamanda normal hayatında eski bir polis olan Oliver Marchal. Bu durum, Fransız polisinin olaylara müdahale şekli, suçlulara davranış biçimini, soruşturma sahnelerinin gerçekliğini, dedektifler arasındaki ilişkileri en gerçekçi şekliyle izlememizi sağlıyor. Dedektiflerin kendi onurlarını korumak adına mesleki ahlaklarıyla hiç bir şekilde örtüşmeyecek durumlara girmesini izlemek de hayli ilgi çekici… Braquo

Hikaye, 6 aylık hamile bir kadına tecavüz edilip öldürülme olayına karışan genç bir adamın yarı çıplak halde soruşturulması sahnesiyle açılıyor. Soruşturma sırasında işler kontrolden çıkıyor ve dedektif Max, genç adamın ağzından suç ortağını öğrenmek isterken aşırı şiddet uyguluyor. Bunun sonucunda Max, kurum içerisinde adli soruşturmaya tabi tutuluyor. Şiddete maruz kalan suçlu, işkence olayını abartıp yalan yanlış ifade verince, Max’e hapis yolu gözüküyor. Bunun sonucunda, Max bunalıma giriyor. Diğer dedektif arakadaşları, Max’i bu durumdan kurtarabilmek için olaya müdahil oluyorlar. Fakat arkadaşlarının onurunu korumak için, o meslekleri adına geçmemeleri gereken ince çizgiyi geçiyorlar. İşler fena halde sarpa sarıyor.

Braquo

Dedektiflerin kimisi özel hayatlarında normal yaşantılarına devam ederken, kimisi de meslekleriyle bağdaşmayacak şekilde türlü nanelere bulaşmışlar. Bu durum, onların başlarına çözülmesi zor belalar açıyor. Çözmek için ise yine polis olduklarını unutup sokak mafyası gibi davranıp olayın üzerine gidiyorlar. Ama bazen, işler sandıkları gibi yolunda gitmiyor.  Arkalarında bıraktıkları delilleri de yok etmek konusunda uzmanlaşmışlar.

Bir yandan başlarına açtıkları belalarla ve soruşturmalarla uğraşırken, diğer yandan günlük işlerine devam ediyorlar. Karşılaştıkları vakaları çözmekte oldukça başarılı bir ekipler. Bu başarıları, onların hareketlerini daha serbest bir şekilde  yapabilmelerini sağlıyor.

Diziye ilerleyen bölümlerde bir çok yan karakter dahil oluyor. Biz ana karakterler ve oyuncu kadrosuna değinelim.

Eddy Caplan

Eddy, lider kimliğine sahip bir dedektif. Ekip arkadaşlarının bulaştığı pisliklerin çözümü için en çok o çaba sarfediyor; ne olursa olsun herşeye göğüs gerip onları koruyor.  Çözüm yolunda göze almadığı şey yok.
Karakteri, hayran kalacağınız  oyunculuğuyla Jean – Hugues Anglade canlandırıyor.

 

Theo Warchewski

Warchewski, ekibin başına sürekli belalar açan üyesi. Barların müdavimlerinden; kadınlarla pek içli dışlı. Aynı zamanda karakterimiz kokainman. Bu durum, mesleğini yaparken başına türlü belalar açıyor.
Karakteri, Nicolas Duvauchelle canlandırıyor.

Walter Morlighem

Ekibin kumar sorunlarıyla başı belada olan üyesi. Evli ve iki çocuk babası olan Walter, kumarı bırakamadığı için mafyaya yüklü miktarda borcu var.
Karakteri, Joseph Malerba canlandırıyor.

Roxane Delgado

Babası emekli bir polis olan Roxane’nin kocası bir yazar. Diğerlerine göre daha normal bir hayat sürmeye çalışıyor. Ekip  arkadaşlarının, kendininde içinde bulunduğu bir olayda  kuralları fazlasıyla aştıklarını farkedip, kendi içinde bunun doğru olmadığını düşünüp, vicdan muhasebesi yapmaya başlıyor.
Karakteri, Karole Rocher canlandırıyor.

Roland Vogel

Ekibin baş belası olan Vogel, onların bulaştığı pis bir işi soruşturma görevini yürütüyor. En büyük arzusu, bu başarılı ekibi yeterli kanıtları toplayıp içeri tıkıp, teşkilat içerisinde meşhur olup kariyer yapmak.
Karakteri, Geoffroy Thiebaut canlandırıyor.

Serge Lemoine

Ekip, hikayenin başında bulaşmaması gereken bir belaya bulaşıyor. Mafya adamı Lemoine bu andan sonra onların başına bela oluyor.
Karakteri, Alain Figlarz canlandırıyor.

The Wire , The Shield kalitesini aratmayan, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız, sezonları 8 bölüm sürüp, başından ayrılmayıp bir çırpıda izleyeceğiniz, bu oldukça kaliteli polisiyeyi ısrarla tavsiye ediyorum. Hatta eşinize dostunuza herkese izlettirin. Hali hazırda 1. sezonunun çevirisi bitmiş olup, ikinci sezon çevirisine de devam ediliyor. Bu vesileyle çevirmen arkadaşa teşekkürlerimizi borç biliyoruz.
Son olarak, herkese iyi seyirler…

Tanıtım filmi

http://www.youtube.com/watch?v=aooimocwm_o