iptal devam

Ekim ayında dizi dünyasından gelen bazı haberler, kısa bir süre önce şu bildiride ele alınmıştı. O bildiri yazıldıktan sonra gelen yeni haberler ise her zaman olduğu gibi 22dakika’da  ilgili başlıkların altındaki yorumlarda dile getirildi. Şimdi onlar da biriktiğine göre,  gözden kaçıranlar ve yorum takip etmeyenler için bu haberleri ayrı bir başlık altında toplamanın zamanı geldi.  Öyleyse başlayalım:

ABC’nin yıllardır popülerliğinden bir şey kaybetmeyen, yüksek reytingli dizisi Grey’s Anatomy‘nin uzantısı (spin-off) olarak 2007 yılında yayın hayatına başlayan Private Practice‘in şu an devam etmekte olan altıncı sezonunun, son sezon olacağı açıklandı. Dizinin başrolündeki isim Kate Walsh, dizide daha fazla yer almak istemediğini ve bu sezon sonunda diziden ayrılacağını geçtiğimiz ilkbaharda duyurmuştu.  Dizinin yaratıcısı  Shonda Rhimes ve ABC yetkilileri, başta onsuz devam etme niyetinde olsalar da gün değişikliği nedeniyle iyice düşen reytinglerin etkisiyle diziyi bitirme kararı aldı. Aralık – Ocak gibi bir zamanda yayınlanması tahmin edilen 6. sezonun 13. bölümü, dizinin final bölümü olacak.

 

 
Diğer bir iptal haberi ise NBC’den geldi: Animal Practice

Hayvanları çok seven ve onlarla çok iyi anlaşan;  fakat sahipleriyle aynı şekilde iletişim kuramayan veterinerimizin ve kliniğindeki diğer ekibin başından geçenleri izlediğimiz komedi dizisinin ilk bölümü 12 Ağustos’ta, Londra Olimpiyatları’nın arkasından yayınlanmıştı. Böyle iyi bir tanıtım kampanyası sayesinde yüksek bir reyting elde etse de ilerleyen bölümlerde istenilen rakamlara ulaşamadı ve beş bölümü yayınlandıktan sonra iptal kararı geldi. Neyse ki hali hazırda çekilmiş bulunan üç bölümü de yayınlanacak. (Yani 7 Kasım’a kadar devam edecek!) 14 Kasım’da ise onun saatinde 2. sezonuyla Whitney karşımızda olacak. İptal kararında düşük reytinglerin yanı sıra, hayvanların insanları güldürmek için kullanılmasına kızdıkları için NBC’yi mesaj yağmuruna tutan Amerikan hayvan hakları gruplarından PETA‘nın da etkili olduğu bir gerçek.
 

The Simpsons, American Dad gibi çizgi dizilerini el üstünde tutan FOX‘un onlar kadar değer vermediğini düşündüğümüz dizisi Bob’s Burgers, bu sefer diğerlerinden ayırt edilmedi ve 22 bölümlük 4. sezonu için şimdiden siparişini aldı. Böylelikle şu an 3. sezonu devam etmekte olan dizi, 2013-2014 sezonunda da bizlerle olmayı garantiledi. 2011’de yayın hayatına başlayan Bob’s Burgers, hamburger restoranı sahibi Belcher ailesinin başından geçen komik olayları anlatıyor.

 

 
Şimdi de BBC America‘dan bir devam haberi var. 60′ların Amerika’sında İç Savaş‘tan sonraki bir zaman diliminde, İrlanda göçmeni bir polisin maceralarını anlatan dönem dizisi Copper, 2. sezon siparişini aldı. Ağustos 2012’de başlayan dizinin ilk sezonu 10 bölümdü. 2. sezonun ise 13 bölüm olacağı ve 2013 yılında bizlerle olacağı açıklandı.

 

 

Uzatma haberleri ile devam edecek olursak…

ABC‘nin iki yeni dizisi 666 Park Avenue ve Last Resort istenen reytingleri bir türlü elde edemediği için  iptal – devam tahmincileri  “Hangisi önce gidecek?” diye tartışadururken ABC, ikisi için de iki bölüm uzatma karar aldı.  ABC’nin hiçbir dizisini bir türlü tutturmayı başaramadığı  (bkz:  Flash Forward, Charlie’s Angel’s, The Deep End) Perşembe akşamları yayınlanan Last Resort,  Pakistan’a füze atmayı reddettiği için hain ilan edilen nükleer bir denizaltı mürettebatının başından geçenleri anlatıyor. 666 Park Avenue ise Pazar akşamları Revenge arkasından yayınlanan bir fantastik – korku dizisi.

 

ABC bu iki dizi dışında Grey’s Anatomy, Modern Family, Castle ve The Middle için de ek bölümler istedi. Böylece bu sezonki bölüm sayıları  Castle için 23, diğer üç dizimiz için ise 24 oldu.

FOX‘un 25 Eylül’de başlayan ve daha geçen gün 22 bölüme uzayan dizisi The Mindy Project,  şimdi de 24 bölüme uzadı. Romantik komedi filmleri izleyerek büyümüş ve şimdilerde bir doktor olan Mindy ve dizinin yan karakterleri,  şimdiden herkesin sevgisini kazanmış durumda. Bir diğer FOX dizisi New Girl‘e benzeyen ve kendisinin tahtını sallayan dizimiz, bakalım ilerleyen günlerde onu tahtından etmeyi de başarabilecek mi?

 


Son olarak yerli bir diziden “final yapıyor!” haberimiz var. O da Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi. 2010 Eylül’ünde yayın hayatına başlayan ve şu an 3. sezonu devam eden dizinin, bu sezonunun son sezon olacağı,  2013 Haziran’ında yayınlanacak olan 100. bölümün final bölümü olacağı duyuruldu.