iptal devamGeçtiğimiz günlerde çoğunluğu Amerikan kablolu kanallarından olmak üzere Eylül ayında gelen iptal-devam haberleriyle ilgili bir bildiri yazmıştım. Şimdi de, Ekim ayında şu zamana kadar gelen, onay-iptal ya da tam sezona uzatma haberlerini yorum okumayan ya da başlıkları düzenli takip etmeyen 22dakika kitlesi için bir toparlayayım dedim. Buna göre:

 

 

Sevilen kablolu kanallardan USA Network geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak yeni sezon onayı alması zaten beklenen bazı dizileri için onay vermişti. Bir diğer dizisi Suits için de arayı çok açmadı ve 3. sezonunun olacağını duyurdu. Dizinin yeni sezonu da 16 bölümden oluşacak. Suits, 2. sezonunun kalan 6 bölümü için Ocak 2013’te yeniden aramıza dönecek.

 

ABC Family kanalının en sevilen ve reytingler bakımından en bereketli dizisi Pretty Little Liars, kanaldan 24 bölümlük 4. sezonu için onay aldı. Ağustos sonunda 2. sezona ara veren dizi, 23 Ekim’de “Cadılar Bayramı Özel Bölümü” yani, 3×13 ile karşımızda olmuş olacak. Bunu dışında, 3. sezona ait kalan bölümleriyle de tıpkı Suits gibi Ocak’ta aramıza dönecek.

 

HBO’nun yan kanalı Cinemax‘in İngiliz ortak yapımı olan dizisi Strike Back de yeniden karşımıza çıkacak bir başka dizi. Kanaldan gelen habere göre dizi, 3. sezonu için onay aldı. Yalnız, bilgilendirmekte fayda var: Dizinin mini diziymiş gibi kabul edilen ilk sezonundan sonra oyuncu kadrosu baştan aşağı değiştiği ve Cinemax devreye girdiği için Strike Back Amerika’da 3. sezonu yayında olacak gibi gösteriliyor. İngiliz kanalı da onay verirse onlar için 4. sezon olmuş olacak.

 

29 Eylül’de 2012 versiyonuyla Nickelodeon’da yayın hayatına başlayan Teenage Mutant Ninja Turtles, yaptığı girişle kanalını memnun etmiş olacak ki daha 2. bölümü yayınlanmadan 2. sezonu için onay aldı. İlk sezonu 26 bölümden oluşacak olan dizinin onay alan yeni sezonu da aynı şekilde 26 bölümden oluşacak.

 

Yeni sezon onayları şimdilik bu kadar. Tam sezona uzatma haberleriyle devam edecek olursak:

 
FOX kanalının bu sezonki yeni komedilerinden biri olan The Mindy Project, kanaldan 22 bölüme olan uzatmasını almış durumda. 25 Eylül’de yayın hayatına başlayan dizi, jinekologluk yapan bir kadının iş ve özellikle aşk hayatında yaşadığı romantik komedileri aratmayan olaylar silsilesini üzerine kurulu bir yapım.
 
 

FOX‘un bu sezonki bir başka komedisi Ben and Kate de The Mindy Project gibi kanaldan tam sezona uzatmasını aldı. Gelen habere göre, dizinin ilk sezonu 19 bölüm sürecek. 22 değil de 19 olmasında da dizinin senaristi Dana Fox‘un hamile olması etkiliymiş. Dizi, amaçsız hayatında bir işe yaramak isteyen Ben’in kardeşi Kate’in yükünü hafifletmek için onun yanına taşınıp yeğeninin bakımını üstlenmesinin ardından yaşanan komik olayları konu alıyor.

 

Ufak not: Ekim ayının hemen başında Go On, Revolution ve The New Normal için de tam sezon onayı geldi ama onlar bu bildiride ele alındığı için buraya dahil etmedim.

 

Son olarak gelen hayırsız haberlere geçecek olursak:

 
ABC Family kanalının uzun soluklu dizilerinden, Ağustos sonunda 5. sezonuna ara veren  The Secret Life of The American Teenager‘ın 5. sezonunu tamamladıktan sonra bitmesine karar verildi. Dizi, 19 Kasım’da yayınlanacak 5×12’den sonra 25 Mart’ta geri dönecek ve sezonun kalan 12 bölümünü yayınladıktan sonra dizi, finalini yapmış olacak.
 
 
Yakın zamanda gelen haberle, ulusal kanallar için yeni sezonun ilk iptal olan dizisi belli oldu: Made in Jersey. CBS‘te yayınlanan ve 28 Eylül Cuma günü yayına giren yapım, 2. bölümünün ardından düşük reytingler nedeniyle kanal tarafından iptal edildi. Dizi, Jersey’den New York’a avukat olarak çalışmak için gelen bir kızın, kendini şirkettekilere kanıtlama ve şehirde ayakta kalabilme çabası üzerine kuruluydu.
 
Son olarak, yine yakın zamanda gelen bir iptal haberiyse henüz başlamadan yayından kaldırılan bir diziyle ilgili: Next Caller. NBC‘nin sezon ortası komedisi olarak yayına girecek olan dizi, çekilen 4 bölümün kanal yetkilerince beğenilmemesi üzerine, başlamadan programdan çekildi. Yapım, kaba ve egoist Cam ile koyu feminist Stella’nın radyodan ilişkiler üzerine yaptıkları programın üzerine bir komedi olacaktı.