Geçtiğimiz günlerde onay-iptal-uzatma piyasasıyla ilgili yazdığım bu bildirinin mürekkebi daha yeni kurumuş olsa da başta Amerikan kanalları, dizi piyasasındaki yapımlarla ilgili haberleri bizlerle paylaşma konusunda geri durmadığından ben de yine ve yeniden, haberler çok fazla da birikmeden bir toparlama yapayım dedim.

Öncelikle, bildirinin onay haberlerine girersek:

Yayınlanan ilk sezonuyla Jessica Lange‘e Emmy kazandıran, halihazırda da akıl hastanesi temasıyla 2. sezonu devam eden American Horror Story, FX kanalından 3. sezonu için de onay aldı. Dizinin yayınlanacak yeni sezonu da 13 bölümden oluşacak. Şu an için yeni sezonun konsepti ve detayları belli olmasa da Jessica Lange’in 3’te de yer alacağı açıklanmış durumda.

Web dizisiyken, sevilen kablolu kanallardan Showtime‘da diziye dönüşen, Eylül ayında 2. sezonunu kapatan Web Therapy de kanaldan 3. sezonu için onay aldı. Sevilen oyuncu Lisa Kudrow‘un başrolünde olduğu dizinin yeni sezonu, 10 bölümden oluşacak ve muhtemelen diğer 2 sezon gibi Temmuz’da başlayacak.

Ulusal kanallar bir süredir tam sezona uzatma haberlerini ardı ardına açıkladığı için bu bildiriye sadece bir tane haber denk geldi: Nashville. ABC’nin ilk sezonu 22 bölüm yayınlamaya karar verdiği yeni dizisi, yıldızı sönmek üzere olan orta yaşlarındaki bir country şarkıcısı ile yükselişte olan genç bir şarkıcının yollarının kesişmesi ve country müzik dünyasının perde arkasında olanlar üzerine kurulu bir yapım.

Tam sezon haberlerinin ardından, bölüm uzatmaları ve kısaltmalarıyla devam edelim:

Bir önceki bildiride Elementary‘nin tam sezon onayı alarak 22 bölüm yayınlanacağını yazmıştım. Yayıncı kanal CBS, bu kararından sonra diziye 2 bölüm daha ekleyerek sezonu 24 bölüme çıkarttı. Bunlardan birisi kanal tarafından Amerika’nın en çok -garanti 100 milyondan fazla- izlenen spor programı Super Bowl’dan sonra yayınlanmak üzere seçilen, dizinin bu amaçla hazırlanan özel bölümü olacak. Kanal, 22 bölüme uzattığı bir diğer dizisi Vegas içinse 1 bölüm kısaltmaya giderek sezonu 21’e düşürdü.

Gelelim NBC‘ye… Bir önceki bildiride Guys with Kids için 5 bölüm uzatma verildiğini yazmıştım. Sonrasında bunun 5 bölümlük senaryo uzatması olduğu ortaya çıktı. Zira, NBC dizi için senaryoları değerlendirmiş olacak ki Guys with Kids’e 4 bölüm uzatma vererek 13’ten 17‘ye çıkardı.

Sezon ortası başlayacak drama dizisi Do No Harm içinse verdiği 13 bölümlük onayı “program ayarlaması” adı altında 12‘ye düşürdü.

Kanallar bir süredir onayları ve tam sezonları daha ağırlıklı açıkladıkları için sıra yavaştan iptallere de geldi. Buna göre:

Sezondaki dizileri içinde dramalardaki ilk iptalini Made In Jersey ile yapan CBS, komedi olarak da Partners‘a kıydı. Reytingleri pek iyi olmadığından iptali gören yapım, biri eşcinsel, diğeri heteroseksüel olan çocukluktan beri arkadaş ve aynı iş yerinde çalışan iki adamın arkadaşlıkları ve yaşadıkları ilişki üzerine kurulu.

ABC‘nin sezon başlamadan önce merakla beklenen dizilerinden olsa da sonrasında beklenildiği ölçüde sevilmeyen ve kanalı tatmin edici reytingler alamayan 666 Park Avenue ve Last Resort, kanal tarafından iptal edildi. Daha önce iki diziye de 2 ek bölüm sipariş verilmiş olsa da bunlardan vazgeçilerek 13. bölümden sonra iki dizinin de bitmesine karar verildi.

666 Park Avenue, New York’ta taşındıkları apartmanın ve sakinlerinin gizemli, şeytani bir güç tarafından etkilenmiş olabileceklerini fark eden bir çift ve apartmanda yaşananlar üzerine kuruluyken; Last Resort, Pakistan’a bir nükleer füze atmayı reddedince, ABD hükümetince tüm mürettabatı hain ilan edilen bir denizaltındaki insanların sonrasında yaşadıkları üzerine kurulu.

Bildirinin son iptal haberiyse İngiltere dolaylarından: Hunted. BBC ile HBO’nun yan kanalı Cinemax‘in ortak yapımı olan dizi, İngiltere’de aldığı düşük reytingler nedeniyle BBC tarafından iptal edildi. Ünlü oyuncu Melissa George‘un başrolde olduğu yapım için Cinemax devam etme isteği olduğunu söylese de yapımın yüksek maliyeti nedeniyle şu an için verilmiş kesin bir karar yok.

Hunted, hayatına kastedilen bir suikast girişiminden sonra işe dönen, bir yandan işini yaparken bir yandan da kendisini kimin öldürmek istediğini bulmaya çalışan bir kadın ajan üzerine kurulu.