2013 Ocak ayı -sezonun ikinci yarısı- yaklaştıkça pek çok yeni dizi haberi gelmeye başladı. Ben de daha önce yorumlarda değindiğim 3 yeni diziyi bir mini tanıtım bildirisi haline getirmeye karar verdim : The Americans, A Young Doctor’s Notebook ve House of Cards
Özellikle yorumları takip edemeyenlere gelsin, bu bildiri. Ufaktan başlayalım o zaman:

 

THE AMERICANS

2013 Ocak ayında American Horror Story’nin kanalı FX’te başlayacak olan casusluk dizimiz. Hunted’dan sonra, bu sezonun doyurucu ikinci casus dizisi olacak umarım; kadro ve kanal öyle hissettiriyor. İlk sezonu 13 bölümden oluşacak ve ilk bölümü Ocak 2013‘te bizlerle olacak.

Başrollerinde altın küre ödüllü ve Felicityden hatırlayacağınız Keri Russel ile Brothers and Sisters‘dan hatırlayacağınız Matthew Rhys yer alıyor. Keri Russel, KGB ajanı olan Elizabeth Jennings’i, Matthew Rhys ise onun eşi ve aynı zamanda KGB ajanı olan Philip Jennings’i canlandıracak. Ayrıca The Walking Dead‘in olay doktorunu canlandıran Noah Emmerich‘i de dizide, bu iki ajanın evinin karşısına taşınacak olan FBI ajanı Stan rolünde seyredeceğiz. Dizinin yaratıcısı Joe Weisberg; yürütücüsü (showrunner) ise efsane dizi Justified‘in yazarlarından Graham Yost.

Konusu şöyle: 1980′li yıllarda –soğuk savaş döneminde– kendilerine Amerikalı görünümü vererek Washington DC’ye yerleşen, 2 KGB ajanı -Sovyet Gizli Timi- olan, anlaşmalı olarak evli bir çift üzerine kurulu The Americans. Üstelik gerçek kimliklerinden habersiz iki çocuğa da sahipler. Tabii ki soğuk savaşla birlikte işler de kızışacak; olaylar karışacak ve olaylar karıştıkça çiftin arasındaki güven sarsılacak, zamanla çift hem birbirleriyle hem de FBI ile uğraşmak zorunda kalacaktır…

Şimdi sizi fragmanı ile başbaşa bırakalım:

http://www.youtube.com/watch?v=gth9kl2Q4I0

 

A YOUNG DOCTOR’S NOTEBOOK

Mad Men’in sevilen aktörü Jon Hamm ile Harry Potter’ımız Daniel Radcliffe’yi aynı projede buluşturan bu yeni dizi, İngiliz televizyon kanalı Sky Arts 1′de yayınlanacak.
A Young Doctor’s Notebook, 4 bölümlük mini dizi olarak tasarlandı. Türü komedi-drama. İlk bölümü 6 Aralık Perşembe günü yayınlanacak dizimizin, yapım kadrosu da şöyle:
Yönetmen: Alex Hardcastle 
Yazarlar: Mark Chappel, Shaun Pye ve Alan Connor.
 
Dizi, Rus edebiyatının en güçlü isimlerinden Mikhail Bulgakov’un mini öykülerinden uyarlama. Rus devriminin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı bir dönemde (1900’lerin başları), küçük bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini anlatıyor. Doktor, modern çağa yeni girmeye hazırlanan bu köyde, batıl inançlı hastalarla uğraşmakla kalmayıp, aynı zamanda kendi kariyer planını da sürekli olarak kafasında kurmaktadır. Bu karakterin orta yaşlı halini Hamm, genç halini ise Radcliffe canlandırıyor. Her ne kadar ikili aynı karakterin, farklı yaşlardaki hali olarak karşımıza çıkacak olsa da fragmandan anlayacağınız üzere ikisinin karşılıklı sahneleri de mevcut.

Şimdi fragmanı sizlerle:

 

HOUSE OF CARDS


Kevin Spacey‘e hayran olmayanınız var mı? Onu tanımayan, bilmeyeniniz var mı? American BeautyThe Usual SuspectsSe7enMargin CallHorrible Bosses filmleri desek..? Kendisi gelmiş geçmiş en iyi oyuncular listesine adını altın harflerle kazımıştır. Diziden önce, bolca bu oyuncudan bahsetme sebebimiz, dizinin tanıtımının da bu oyuncu üzerinden yapılmasıdır.

Diziye geçecek olursak… House of Cards, an itibarıyla Netflix üzerinden yayınlanacak. Netflix, aslında bir film kiralama şirketi olup internet üzerinden yayın yapıyor. Son zamanlarda dizi işine de el attığını görmekteyiz. Üstelik yayınladığı dizileri bölüm bölüm sunmak yerine, bir günde 1 sezonunu birden piyasaya sürüyor. Bunun son örneği de House of Cards oldu. Dizimizin 1 Şubat 2013′te ilk 13 bölümü yayınlanacak ve türü, politik drama olacak. Dizi 13+13 bölümlük 2 sezon olarak tasarlandı.

Konusu ise şöyle: Francis Underwood (Kevin Spacey), siyasetteki sırlardan bir şekilde haberi olan ve bu sırları dönemin önemli adamlarına karşı kullanmaktan çekinmeyen bir adamdır. Bu adamın siyasetçilerle ve diğer önemli insanlarla çekişmesine tanık olacağız.
Underwood’un karısını Moneyball‘dan hatırlayacağınız Robin Wright canlandırmakta. 127 Hours‘tan tanıdığımız Kate Mara‘yı –aynı zamanda Tron Uprising‘de Pearl’ü seslendirmekte– ise genç ve güçlü bir kadın olarak izleyeceğiz. Yönetmenliğini ise -en azından bölümlerden bir kısmının- efsane film Fight Club‘un muhteşem yönetmeni David Fincher üstlenecek.

İşte bu da fragmanı: