Tom Ellis, dedektif yamağı olmadan önce doktor olarak turluyordu Los Angeles caddelerinde. “Tom Ellis’i izlemeyi seviyorum ama Lucifer dizisi artık sıktı beni.” diyenler için gelsin o vakit bu tanıtımımız.

Rush, 2014 yazında USA Network kanalında yayınlandı. İlk sezonunun ardından iptal edilen dizi, 10 bölümden oluşmakta.

Tıp draması, suç draması, aksiyon, romantizm ve komedi gibi birçok türe ait unsurların yer aldığı dizinin bünyesinde. Jonathan Levine, dizinin yaratıcısı konumunda. Ona yazar masasında Kathryn Borel ve Mike Flynn, yapımcı koltuğunda ise Gina Matthews, Grant Scharbo, Adam Fierro, Deran Sarafian ve Craig Wright gibi isimler eşlik etmişler.

Dizi, 0.40 reyting oranı ve 1.704.000 izleyici sayısı ile açtığı sezonu 0.35 reyting oranı ve 1.625.000 izleyici sayısıyla kapamış. Sezon içerisinde 0.57 reyting oranı ve 1.870.000 izleyici sayısını görmüş en yüksek. Sezon ortalaması ise 0.40 reyting oranı ve 1.650.000 izleyici sayısı.

Dizinin bölüm süreleri 41-43 dakika aralığında değişiyor.

Dizinin aynı isme sahip Avustralya dizisiyle bir ilgisi bulunmuyor.

Dizi, William P. Rush (Tom Ellis) isimli bir doktoru merkezine alıyor. Prestijli bir üniversiteden bölüm birincisi olarak mezun olmuş olan Rush, işinde oldukça iyi biri. Lakin bunun dışında birçok defosu bulunuyor. Hastane ortamında bulunmaktan haz etmiyor, uyuşturucu müptelası, alkolü, kadınları ve eğlenmeyi de çoğu sabah bir önceki geceyi hatırlamayacak düzeyde seviyor. Karizmatik, ikna edicilik seviyesi yüksek, özgürlüğüne düşkün, başına buyruk bir adam Rush.

Hastane ortamında bulunmayı sevmeyen bir doktor nasıl çalışır peki? Seyyar doktor gibi bir şey Rush.

Hastalar ona gelmiyor, o hastalara gidiyor. Hastalar, acil ihtiyaçları doğrultusunda onu çağırıyorlar ve yüklü bir ücret karşılığında hizmet alıyorlar. Peki, bu hastalar ne tarz kişiler? Ünlüler şehrinde yaşayan ve acil durumuyla basına malzeme olmak istemeyen kişiler, müşteri havuzunun önemli bir bölümünü kapsıyor. Olan biten şeyler öğrenilirse polisle başı derde girebilecek olan kişiler de bir diğer müşteri grubunu oluşturuyor.

Rush ile ilgili bilinmesi gereken bir şey de hastalarını ve içine düştükleri durumları yargılamıyor oluşu. Parasını aldıktan sonra ölüm kalım meselesi olmadığı sürece gerisini umursamıyor. Ölüm kalım meselesi içeren anlarda ise zaman içerisinde vicdanı elbette bir selam çakıyor Rush’a.

Rush, bu özel görevi sürdürürken plan, program vb. işlerde ona Eve Parker isimli güzel çalışanı yardımcı oluyor. Rush’ın aksine aklı başında, disiplin duygusu gelişmiş bir kadın Eve.

Karaktere Riverdale ve Underemployed dizilerinden anımsanabilecek Sarah Habel hayat veriyor.

Rick’in üniversiteden arkadaşı ve en yakın dostu olan Alex Burke karakterinde Game of Silence, Power ve House of Lies gibi dizilerden anımsanabilecek Larenz Tate‘i izliyoruz.

Alex, bir acil servis doktoru. Eşine, ailesine ve dostlarına karşı sadık bir adam Alex.

October Road, Supergirl ve The Astronaut Wives Club gibi dizilerden tanıdığımız Odette Annable‘ı Rush’ın yıllar önce onu terk edip giden ve şu sıralarda şehre geri dönen hayatının aşkı Sarah Peterson karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz.

Rush’ın uzun yıllardır uzak durduğu ve bir vesileyle yeniden iletişime geçmek sorunda kaldığı kendini beğenmiş ve soğuk mizaçlı doktor babası Warren Rush karakterini Shameless, Veronica Mars ve L.A. Law gibi dizilerden anımsanabilecek Harry Hamlin canlandırıyor.

Continuum, Alias, The Librarians ve Titans gibi dizilerden anımsayabileceğiniz Rachel Nichols‘u Warren’ın genç ve güzel karısı Corrinne Rush rolünde izleme şansı elde ediyoruz. Corrinne ile Warren’ın ağabeyi Will’in varlığından bile haberi olmayan küçük bir kız çocukları var.

*Arrow ve Reaper dizilerinden tanıdığımız Rick Gonzalez, Rush’ın uyuşturucu satıcısı Manny Maquis karakterini canlandırıyor.

*The Village, Alphas ve October Road gibi dizilerden tanıdığımız Warren Christie, Eve’in kötü bir şekilde yollarını ayırdığı eski patronu/sevgilisi JP karakteriyle karşımıza çıkıyor.

*The 100, Supernatural ve Eureka dizilerinden tanıdığımız Erica Cerra‘yı ise Alex’in evin patronu konumundaki güzel eşi Laurel Burke karakteriyle izleme fırsatı yakalıyoruz. Rush’tan pek haz etmeyen Laurel, Sarah’nın yakın arkadaşı aynı zamanda.

Tiffany Hines, Colin Cunningham, Victoria Smurfit, Annie Ilonzeh, Roger Cross, Jesse Luken, Christopher Heyerdahl, Carly Pope, Cindy Busby, Elysia Rotaru ve Tasya Teles ise dizinin konuk oyuncu havuzundaki tanıdık simalardan bazıları.

Dizinin ilk 3 bölümünü izlemiş bulunuyorum. İlk bölümde çok iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebilirim. 2. bölüm de gayet güzeldi. Kadronun eksik kalan parçalarıyla tanıştığımız 3. bölüm ise vasatı aşamadı. Bölümdeki doktor hikayeleri ilk 2 bölümde ilgi çekiciyken 3. bölümde bu açıdan zayıf kaldı dizi.

Tom Ellis’in Rush ve Lucifer karakterleri arasında aman aman bir fark olduğunu söyleyemem. Aynı kişiyi izliyormuşum gibi geliyor bana. Sadece aksanını hafifçe törpülemiş burada işte.

Ellis diziyi taşıyan isim olsa da yan kadro da gayet iyi dizide. Riverdale’den anımsadığım ve o vakitten beri niye ekranlarda gözükmediğini sorguladığım Sarah Habel’ı izlemesi epey keyifli mesela. Odette Annable, Erica Cerra ve Rachel Nichols da oldukça güzel bonuslar.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılmış.