GİRİŞ

Yerli dizilerle ilgili sorunları listelemeye kalksak oldukça uzun bir liste çıkar ortaya. Bu listede de muhakkak olacak maddelerden biri, genelde birbirine benzeyen yapımların piyasayı ele geçirmesi ve farklı iş çıkmaması; bir diğeri ise yıllardır çözülemeyen, hatta daha da derinleşen yara diyebileceğimiz “yerli dizi yersiz uzun” mevzusu. İşte bu yazıda tanıtımını yapacağımız Acayip Hikayeler hem “yersiz uzun” bir yapım değil, hem de yerli dizi piyasası için alışılmışın dışında diyebileceğimiz farklı bir iş.

Dizi, 2017 yılında hayatını kaybeden yazar ve çizer Galip Tekin‘in mizah dergilerinde yayınlanan ve Tuhaf Öyküler adıyla çıkan derleme albümlerinde de yer alan çizgi öykülerinden uyarlama. Dizinin ilk ve tek sezonu 11 bölümden oluşmakta ve 13 Nisan – 24 Haziran 2012 tarihleri arasında Star TV’de ekrana gelmiş. Bölüm süreleri 30-37 dakika arasında değişiyor. Her bölümde farklı hikaye ve farklı karakterler karşımıza çıkıyor. Her bölümün başında ve sonunda Hayko Cepkin, anlatıcı olarak karşımıza çıkarken; her bölümde olmasa da bölümlerin çoğunda yer alan iki isim daha var: Doktor rolünde Levent Güner, ve hemşire rolünde Zeynep Tuncay.

Yazının devamında da bölümlerin konularından ve yer alan oyunculardan bahsedelim kısaca:

1. BÖLÜM: ÖLDÜRME ÜZERİNE

Konu: Sinan, mizacı ve mesleği gereği hayatın her türlü zevkini tatmış, çılgın arayışlarıyla hayatını kazanan zengin bir iş adamıdır. Yine bir çılgınlık peşindedir ama gece karanlık ve bilinmezlere doludur.

Oyuncular: Haluk Bilginer, Şevval Sam, Fulden Akyürek

2. BÖLÜM: FAZİLET

Konu: 2 kız çocuğu babası olan Nazif muhasebeci olarak çalışmaktadır. Büyük kızı evden kaçtıktan sonra karısını tımarhaneye kapatmıştır. Şimdiye kadar yaşadığı şeylerin acısını küçük kızı Fazilet’ten çıkarmaktadır. Ama hayat onun için hiç beklenmedik bir anda değişecektir.

Oyuncular: Begüm Akkaya, Altan Erkekli

3. BÖLÜM: BENİM GÜZEL SEVGİLİM

Konu: Reklamcı Ergün, hayal dünyasını işe yansıtan başarılı bir gençtir, ancak özel yaşamında yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Zengin ama aşırı kıskanç Şevket’le yolu kesişince inanılmaz olaylar gelişir.

Oyuncular: Fatih Dönmez, Cem Özer, Michaela Foldiva

4. BÖLÜM: KARABÜYÜ KADRİYE

Konu: Hayatlar ilginç tesadüflerle kesiştiği bir vakit, kimsenin denemeye kolay kolay cesaret edemeyeceği bir yöntemle Kadriye, eski sevgilisi Alper’i ya yeniden elde edecek ya da tamamen yitirecektir.

Oyuncular: Irmak Ünal, Kaan Urgancıoğlu

5. BÖLÜM: GÖZLÜK

Konu: Yakup, parasıyla hayatın her zevkini sonuna kadar yaşamaktadır, ama canı yanmış bir kadının neler yapabileceğini asla düşünmemiştir. Ta ki o geceye kadar…

Oyuncular: Payidar Tüfekçioğlu, Tamer Karadağlı, Gülşah Şahin

6. BÖLÜM: ÖLDÜR BENİ

Konu: Selçuk, bir sene önce Zuhal adlı bir kızla tanışır. Garip davranışları olan bu kız ilgisini çekmiştir. Zuhal’in sırlarıyla yüzleşir ve dehşete düşer. Ama Selçuk asıl şoku gecenin sonunda yaşayacaktır.

Oyuncular: Levent Üzümcü, Yeşim Büber

7. BÖLÜM: KONTROLSÜZ

Konu: Genç ve güzel bir kadın olan Melisa aynı zamanda yetenekli bir polistir. Şehirdeki cinayetler kontrolsüz yetenek transferleri yüzünden gün geçtikçe artmaktadır. Olayları çözmekte kendine has yöntemleri olan Melisa, yardımcısı Enis ile birlikte bir olaydan diğerine koşmaktadır. Bu koşuşturmaca sırasında yeni bir seri katil ortaya çıkar. İşin ilginç yanı bu bir kopya cinayet olayıdır. Çünkü Melisa asıl seri katili aylar önce etkisiz hale getirmiştir.

Oyuncular: İdil Fırat, Jess Molho, Ahmet Uz, Caner Solmaz

8. BÖLÜM: 4 DAKİKA

Konu: Fabrika işçisi. Kumar düşkünü. At yarışı, barbut vs. Kumar yüzünden borcu dağları aşmış bir adam. Başı belada. Karısı, iki çocuğunu alıp baba evine dönmüş. Borçlardan kurtulup, karısını geri kazanabilmek için patronunun teklifiyle son bir kumara kalkışır.

Oyuncular: Sermet Yeşil, Orhan Aydın, Bülent Polat, Billur Kalkavan, Ayşegül Akdemir, Didem Erol

9. BÖLÜM: RAKKASE

Konu: Yirmilerindeki genç ve güzel çingene kızı Rakkase, ormanın kıyısında yaşlı ninesi ile beraber esrarengiz bir hayat yaşar. Bu hayatın ayinlerinden rahatsız olan köylüler yaşananlara son vermek ister.

Oyuncular: Beril Kayar, Ayla Arslancan, Cem Kolukısa

10. BÖLÜM: ŞANSSIZ

Konu: Profesyonel hırsız… Dünyanın en şanslı hırsızı da denebilir. Şansını, küçükken babasının götürdüğü bir üfürükçüden aldığı söylenir. Üfürükçü üfürürken tek bir şart koşmuştur: “Kan dökmeyeceksin!”. Onun bu sözünü bu yaşa kadar tutmuş, kan dökmemek için sivrisinek bile öldürmemiş, semeresini de görmüştür. Ta ki o meş’um güne dek.

Oyuncular: Ferdi Sancar, Bülent Polat

11. BÖLÜM: MOBYDİCK

Konu: Yirmi sekiz yaşında genç bir baterist olan Ethem, insanları intihara ve cinayete teşvik ettiği iddiası ile linç edilmiş olan Ramazan davulcusu babasının intikamını zanaatiyle almanın peşindedir.

Oyuncular: Murat Çekem, Özlem Tekin, Cem Uçan

 

YAZARIN NOTU:

Kısa süreleri, antoloji olması ve yerli dizi piyasası için alışılmışın dışında, farklı bir deneme olması sebebiyle denenebilecek bir dizi. Fakat mutlaka izlemelisiniz diyemem. İlk bölüm benim beklentilerimi yükseltmişti ancak özellikle son bölümler arasında büyük hayal kırıklığı yaşadıklarım oldu. O zamanlar internetten yayın yapma olayı olmadığından dolayı öyküler TV için uyarlanırken bunun ceremesi çekilmiş olabilir. Orijinal eserleri okumadığım için kesin bir yorumda bulunamayacağım bu konuda ama kitaptan, çizgi romandan birebir uyarlama işinin (hele de RTÜK gibi bir kurum varken) zor olduğunu biliyoruz hepimiz. Diziyi YouTube veya puhu tv üzerinden izleyebilirsiniz. Fakat ne yazık ki TV yayınında olduğu gibi buralarda da sansürlü. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.