Ken Kasey‘nin 1962 yılında yayınlanan Guguk Kuşu adlı romanını duymuşsunuzdur. Roman, 1975 yılında filme uyarlandı ve aynı zamanda tiyatro oyunu olarak sergilenmektedir. Günümüzde ülkemizde bile devlet tiyatrolarının oyunları arasında görebilirsiniz. Sinema ve tiyatrodan sonra Guguk Kuşu romanının ekmeğini dizi sektörü de yemeye karar vermiş olacak ki, American Horror Story, American Crime Story ve The Politician gibi dizilerin yapımcısı olan Ryan Murphy bu işe el attı.

Netflix de projeye başlamadan iki sezonluk onay verdi. Ancak projenin filmden ve tiyatro oyunundan farklı bir yanı var. Dizi, eserde yer alan hemşire Ratched karakterinin geçmişini anlatıyor. İkinci sezonunun filmin geçtiği zamanı da göstereceğine yönelik iddialar var ama henüz kesinlik kazanmış değil.

Dizimizin 8 bölümlük ilk sezonu 18 Eylül’de yayınlandı ve bölüm süreleri 45-60 dakika arasında değişmekte. İkinci sezonun ne zaman geleceğine yönelik henüz bir haber yok. İkinci sezonu 10 bölüm olacak. Filmde Louise Fletcher’ın canlandırdığı Ratched karakterine Sarah Paulson hayat veriyor.

Mildred Ratched, 1947 yılında bir akıl hastanesinde hemşire olarak işe başlar. Bu akıl hastanesi sıradan bir yer değildir. Çeşitli sağlık sorunları olan kişilerin üzerinde daha önce yapılmamış sıra dışı deneyler uygulanmaktadır ve bu işlemler gizli tutulmaktadır. Mildred, ilk başta bu hastanede çalışmaya gelen sıradan bir hemşire görüntüsü vermektedir ancak sonradan olayların içine girdikçe gerçek yüzünü ve amacını göstermeye başlar. Bu akıl hastanesi, hastaları değiştirdiği kadar Mildred ve çevresindeki çalışanları da değiştirmektedir.

Dizinin kadrosu ve karakterleri şu şekilde:

Guguk Kuşu’nun hem tiyatrosunu hem filmini de sevmiş biri olarak bu diziyi merakla bekliyordum. Özellikle sevdiğim Sarah Paulson’ın başrole gelmesinden sonra beklentim daha da artmıştı. Oyuncunun karakterin üzerinden başarıyla kalktığını düşünüyorum ancak diziyi beklediğim kadar beğendiğimi söyleyemem. İlk sezonunu bitirdim ve başından memnun kalktım ama biraz daha iyi olmasını bekliyordum. Elindeki bazı malzemeleri yeterince kullanmadığını düşünüyorum. Çok içine giremememin sebeplerinden birisi de aslında filmin çoğunu kafamda unutmuş olmam olduğunu fark ettim. O yüzden filmi çok hatırlamıyorsanız veya izlemediyseniz önce onu izleyip ondan sonra bu diziye başlamanızı tavsiye ederim. Onun dışında genel olarak ortalama bir Ryan Murphy işi olduğunu düşünüyorum, beklentinizi ona göre ayırırsanız başından memnun kalkma ihtimaliniz daha fazla artacaktır.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI