Bugünkü yolculuğumuz 2000’li yılların başına. FOX’un ömrü 2 sezonla sınırlı kalan draması Tru Calling‘in tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

Tru Calling, doğaüstü, bilim kurgu ve macera unsurlarını harmanlayan, formüllü diye tabir edilen türde bir suç draması. No Ordinary Family, Big Shots ve Reunion gibi tek sezon süren dizilerin yaratıcısı olan Jon Harmon Feldman, Tru Calling’in yaratıcısı konumunda. Ona yapımcı koltuğunda Marty Adelstein, Dawn Parouse, Neal H. Moritz, R.W. Goodwin, Douglas Petrie ve Michael Katleman gibi isimler eşlik etmiş.

Tru Calling, ilk sezonu 20 bölüm ve ikinci sezonu 6 bölüm olmak üzere toplam 26 bölümden oluşmakta.

Dizinin merkezinde Tru Davies isimli genç bir kadın var. Tru, kolejden yeni mezun olmuş durumda ve sonbaharda tıp fakültesine başlamanın planlarını yapıyor. Tıp fakültesine başlamadan önce de özgeçmişinde iyi duracak bir iş bakıyor yaz dönemi için. Staj yapmayı planladığı hastane konusunda bir sıkıntı çıkınca son dakika ayarlaması olarak bir morgda işe başlamak durumunda kalıyor.

Tru, morgdaki ilk iş gününde doğaüstü bir olayla karşı karşıya kalıyor. O gün vefat eden ve morga yeni getirilen ölü bir kadından ‘Bana yardım et‘ çağrısı alıyor ve bu çağrının ardından gözlerini aynı günün sabahında açıyor. Elinde olmaksızın aynı günü yeniden yaşayan Tru, bu kez söz konusu ölü kadının ölmesini engellemeye çalışarak geçiriyor o tekrar eden günü ve olaylar gelişiyor.

Tru’nun bu doğaüstü yeteneği kontrol edebildiği bir şey değil. Ayrıca her gün gerçekleşen bir şey de değil. Bazı günlerde morgdaki ölü insanlar ona yardım çağrısında bulununca tekrar yaşamak zorunda kaldığı günler oluyor ve bu günlerde dedektif misali vakaları çözmeye ve gerçekleşmesini engellemeye çalışıyor içinden gelerek Tru. Önleyebildiği şeyler de oluyor, önüne geçemediği şeyler de ama Tru her defasında sonuna kadar mücadele etmeyi bırakmıyor. Tru’nun bu yetisinin günlük hayatta bazı durumlarda kendisine veya çevresindekilere de fayda sağladığı oluyor elbette.

*Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Tru Davies karakterine Dollhouse, Buffy the Vampire Slayer ve Banshee gibi dizilerden tanıdığımız Eliza Dushku hayat veriyor. Kendisini tehlikeli durumların içine sokmaktan çekinmeyen, pes etmek nedir bilmeyen, ailesini ve sevdiklerini önemseyen, zeki ve çekici bir kadın Tru.

*Tru’nun işsiz güçsüz bir şekilde ortalıkta dolanan, eğlenmeyi seven, başını belaya sokma potansiyeli her daim çok yüksek olan, başına buyruk ve inatçı erkek kardeşi Harrison rolünde Shawn Reaves‘i izliyoruz.

*Tru’nun uyuşturucu bağımlısı ve işkolik ablası Meredith karakterini Big Shots ve Scoundrels gibi dizilerden anımsanabilecek Jessica Collins canlandırıyor. Tru ile araları çok iyi değil ve Tru’ya pek de iyi davrandığı söylenemez. Tru’nun 10 yıl önce öldürülen annelerinin kaybını hala atlatamadığını düşünüyor.

*Tru’nun biraz sığ bir genç kız olan en yakın arkadaşı Lindsay rolünde Criminal Minds dizisinden tanıdığımız A.J. Cook karşımıza çıkıyor.

*Tru’nun morgdaki anlayışlı amiri Davis rolünde Baskets ve Bored to Death dizileri, The Hangover film serisi ve Due Date, The Campaign, Keeping Up with the Joneses gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Zach Galifianakis‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

*Morga ceset getiren sıcakkanlı ve eğlenceli bir görevli olan Gardez rolünde Benjamín Benítez‘i izliyoruz.

*Doom Patrol, The Last Tycoon ve White Collar dizilerinden tanıdığımız Matt Bomer, diziye 4. bölümde dahil oluyor Tru’ya potansiyel sevgili adayı Luc rolüyle. Luc, Gardez’in bir arkadaşı. Morg’un üst katında bulunan polis departmanına cinayet mahalli fotoğrafçısı olmak üzere iş görüşmesine geldiği sırada karşılaşıyorlar Tru ile.

*Private Eyes, Call Me Fitz ve Beverly Hills, 90210 dizilerinden tanıdığımız Jason Priestley de ilk sezonun 2. yarısında katılıyor kadroya Jack Harper rolüyle.

Kristoffer Polaha

Dizide ufak çaplı tekrar eden rollerle yer alan tanıdık simalar arasında Kristoffer Polaha, Lizzy Caplan ve Eric Christian Olsen gibi isimler bulunuyor. Bölümlük konuk oyuncular arasında ise Cobie Smulders, Andrea Anders, Joe Flanigan, Carly Pope, Hudson Leick, Alaina Huffman, Leonard Roberts, Michael Trucco, Ryan Kwanten, Laura Leighton, Jodi Lyn O’Keefe, Nick Wechsler, Maggie Lawson, Ty Olsson, William Sadler, Christina Hendricks, Wade Williams, Mary Elizabeth Winstead, Kal Penn, Missy Peregrym, Erica Durance ve Jeffrey Dean Morgan gibi isimler yer alıyor.

Jeffrey Dean Morgan

Christina Hendricks

Maggie Lawson

İlk 4 bölüm itibarıyla gayet iyi gidiyor dizi. İlgi çekici bir formata ve hikayeye sahip. Ayrıca akıcı ve sürükleyici bir anlatımı mevcut. Eliza Dushku da çok iyi taşıyor diziyi elbette. Aşağı yukarı her bölümde tanıdık konuk oyuncular görüyor olmak da başka bir artı konumunda. Tru’nun aradığı kişileri bazen çok kolay buluyor oluşu ise göze batan unsur. Elbette formüllü yapısı gereği tahmin edilebilirlik durumuyla da karşı karşıya kalıyoruz bazen. Ama artısıyla ve eksisiyle güzel güzel izletiyor kendini dizi.

Bunlar da birkaç tırıvırı bilgi:

*Eliza Dushku, bu dizide oynamak için Buffy the Vampire Slayer’daki karakteri Faith için planlanan potansiyel uzantı dizi projesini reddetmiş.

*Jensen Ackles‘a dizide bir rol önerilmiş ama o Smallville‘deki Jason Teague rolünü aldığı için bu teklifi geri çevirmiş.

*Zach Galifianakis, bu dizide çalışmaktan pek hoşlanmazmış. Sette yazarlara sorun çıkarır ve çok fazla esrar içermiş.

*İlk sezonun ardından FOX diziyi iptal etmenin kıyısındaymış. İptalden kurtulması sezon ortasında iyileşmeye başlayan reytinglerinden ziyade, o saat diliminde karşısında yayınlanan Friends’in son sezonunda olması sayesindeymiş. Dizinin 2. sezonda Friends’in yokluğunda daha iyi performans sergileyebileceğini düşünen FOX, neticede diziye 2. sezon onayı vermiş. 2. sezon çekimleri devam ederken FOX’tan sürpriz bir karar gelmiş ve sezonun 6. bölümü çekildiği sıralarda sezonun bölüm sayısını 13’ten 6’ya indirmiş. Söz konusu bölümün çekimlerinin son gününde tüm ekibe dizinin iptal edildiği duyurulmuş ani bir şekilde. (Ucu açık bitmiştir yani haliyle. Bölümlük hikayeler üzerinden ilerlediği için bitirdiğimde beni rahatsız etmez bu durum diye düşünüyorum.)

*Diziye ve başrol Eliza Dushku’ya genç izleyicilerin oylarıyla belirlenen Teen Choice Ödülleri ve bilim kurgu, doğaüstü ve korku türlerinde ödüllerin dağıtıldığı Saturn Ödülleri‘nde 3 adet adaylık çıkmış 2004 yılında.

*Diziyle ilgili bu yıl bir yabancı sitede ‘Tru Calling was the worst best show and we need it back!‘ başlığıyla yazılmış olan şu yazıyı da buraya bırakayım merak eden varsa. (Daha 22 bölüm var elimin altında ama bitirdiğimde çok üzülecekmişim ve gerçekleşmeyeceğini bile bile geri dönmesini isteyecekmişim gibi bir his var içimde benim de.)

Bu dizinin jeneriği:

Bunlar da kısa fragmanları: