Bugün geçmişin tozlu sayfalarından bir sitkomun tanıtımıyla sizlerleyiz:
Married with Children

Married with Children, 1987-1997 yılları arasında FOX ekranlarında 11 sezon boyunca yayınlanmış. İlk sezonu 13 bölümden oluşan dizinin diğer sezonları 22-28 bölüm arasında değişmekte. Toplam bölüm sayısı 262.

1991-1994 yılları arasında Altın Küre Ödülleri’nde 7 adaylık elde etse de bir türlü ödül kazanamayan Married with Children, geçmiş dönemde ülkemizde çeşitli kanallarda ‘Evli ve Çocuklu’, ‘Çocuklarla Evlilik’ ve ‘Çocuklarıyla Evli’ gibi isimlerle yayınlanmış. Ülkemiz dahil olmak üzere birçok ülkede çeşitli uyarlamaları da yapıldı ayrıca dizinin.

Married with Children, FOX’un akşam kuşağında dizi yayınlamaya başladığı ilk sene olan 1987 yılı atılımı dizilerinden biri konumunda 21 Jump Street, Women in Prison, Mr. President, Second Chance ve Duet ile beraber. Ayrıca FOX’un gerçek oyuncularla çekilen en uzun soluklu komedisi unvanını elinde bulundurmakta hala. Böyle uzun soluklu bir dizinin final yaparak değil de iptal edilerek ekran macerasına nokta koyduğunu da yeri gelmişken belirtmeden geçmeyelim.

Sorunlu bir aile ve ilişki komedisi olarak lanse edilebilecek Married with Children’ın yaratıcıları Ron Leavitt ve Michael G. Moye. 11 sezonluk süreç içerisinde yazar masasında bu ikiliye Larry Jacobson, Ralph Farquhar, Stacie Lipp, Ellen L. Fogle ve Kevin Curran gibi birçok isim eşlik etmiş. Yapımcı koltuğunda ise Katherine Green, John Maxwell Anderson ve Barbara Cramer gibi isimler eşlik etmiş söz konusu ikiliye. Bölümlerin yarısından fazlasını Gerry Cohen yönetmiş.

Hikayemizin merkezinde 16 yıllık evli bir çift ve 2 çocuktan oluşan Bundy Ailesi var. Şikago’da yaşayan alt tabakadan bir aile Bundy’ler. Birbirlerine çok fazla saygı ve sevgi gösterdikleri söylenemez. İşlevsiz bir aile konumundalar. Hikayemiz, Bundy’lerin evinin bitişiğindeki eve yeni evli Rhoades çiftinin taşınması ile başlıyor. Bizimkiler yeni evli çiftin evlilikteki bazı şeyleri sorgulamasını sağlarken, aynı şekilde yeni evli çift de bizimkileri etkileyebiliyor ara ara. Sürekli didişiyor görünüp bir anda ortak bir paydada buluşabilen Bundy çifti ile mutlu mesut bir tablo çizip bir anda birbirlerine girebilen Rhoades çiftinden izlemesi eğlenceli bolca hikaye çıkıyor.

*Bundy Ailesi’nin babası Al Bundy karakterinde Modern Family dizisinden tanıdığımız Ed O’Neill karşımıza çıkıyor.

Al, alışveriş merkezinde bulunan bir ayakkabı dükkanında satış görevlisi olarak çalışan bir adam. İşinde çok başarılı olduğu ya da işini çok sevdiği söylenemez. Lakin uzun yıllardır yaptığı ve yapmayı bildiği tek iş de bu.

Al biraz kaba biri. Ama kötü niyetli bir kaba değil. Basit bir şekilde huzur ihtiyacı hisseden, aklına geleni filtresiz bir şekilde dile getiren, politik bir şekilde kibar olma ihtiyacı hissetmeyen, dışarıdan bakıldığında duygusuz gibi görünen, son derece doğal bir adam. Çokça çalışıp yorularak ailenin eve para getiren tek kişisi olmasına rağmen takdir edilmemekten, önüne bir tas sıcak yemek bile konmaya üşenilmesinden, evin köpeği Buck’ın bile ondan daha fazla değer görüyor olmasından rahatsız durumda karakterimiz.

Tam bir kaybeden Al. Hayatındaki tek övünç kaynağı, lisedeyken Amerikan futbolu oynaması ve bir maçta 4 sayı atması. Öyle ki bunu her fırsatta dillendirmekten çekinmiyor. Karısı Peggy’den, komşusu Marcy’den ve genel olarak şişman ve çirkin kadınlardan haz etmiyor, güzel kadın gördü mü kendinden geçiyor.

*Al’in karısı Peggy rolünde Sons of Anarchy, 8 Simple Rules… for Dating My Teenage Daughter, Superior Donuts, The Bastard Executioner ve Shameless gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Katey Sagal‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Peggy, son derece tembel ve alaycı bir kadın. Evde veya dışarıda fark etmeksizin hiçbir şekilde çalışmayı sevmiyor. Yemek, bulaşık, çamaşır, temizlik vb. vakit alan işlerle uğraşmak yerine çocukları okula, Al’i işe yolladıktan sonra koltuğa yayılıp akşama kadar televizyon izlemeyi tercih edecek kadar umarsız biri.

Hep aynı saç modeliyle dolaşan, kulak tırmalayan bir ses tonu ve konuşma stili olan, Al’in kazandığı 3 kuruşu kendi zevkleri için hiç düşünmeden har vurup harman savuran, Al’in kendisiyle sevişmek istememesinden dem vuran, tam anlamıyla başa bela bir kadın Peggy.

*Al ve Peggy’nin 15 yaşındaki kızları Kelly rolünde Dead to Me, Up All Night ve Samantha Who? dizilerinden tanıdığımız Christina Applegate‘i izliyoruz.

Kelly, okulu ve dersleri umursamayan, çorap değiştirir gibi sevgili değiştiren, küstah, sorumsuz ve uçarı bir genç kız. Seksi ve aptal sarışın tanımının vücut bulmuş hali kendisi. Onu kolayca kandırmak mümkün.

*Al ve Peggy’nin birincil eğlencesi ablası Kelly ile uğraşmak olan 11-12 yaşlarındaki oğulları Bud karakterini David Faustino canlandırıyor. Zeki ve derslerinde başarılı bir çocuk Bud ama bu özelliği ailesince pek takdir gören bir şey değil. Kızlar tarafından pek beğenilmeyen biri Bud ama bu konuda ne kadar hüsran yaşarsa yaşasın denemeyi asla bırakmayan bir yapısı var.

*Bundylerin yan kapı komşuları Marcy ve Steve rollerinde Amanda Bearse ve David Garrison karşımıza çıkıyor. Marcy ve Steve, 2 aylık evli bir çift. İkisi de bankada çalışıyor. Marcy’nin daha yüksek bir maaşı var. Evde daha çok sözü geçen kişi de yine Marcy. Feminist, şiddet karşıtı, kibar ve anlayışlı geçinen Marcy’nin kendisiyle çeliştiği bolca an mevcut. Steve, ezik bir adam gibi görünse de Al’in kanına girmeleriyle Marcy’ye karşı çıktığı epey vakit de oluyor.

*Diziye 4. sezonda Hope & Faith, The Love Boat, Dynasty ve No Good Nick gibi dizilerden hatırlanabilecek Ted McGinley de dahil oluyor 4. sezonda ve 5. sezondan itibaren kadrolu oyuncu olarak Jefferson D’Arcy rolüyle boy gösteriyor.

Bir de ilk 9 sezonda izlediğimiz Bundy’lerin tembel köpeği Buck var tabii.

Julie Benz

Dizide tekrar eden rollerle veya konuk oyuncu olarak yer alan tanıdık simalar arasında ise Julie Benz, Hill Harper, Dot-Marie Jones, Iqbal Theba, Matt LeBlanc, Joey Lauren Adams, Pamela Anderson, Charles Esten, Elaine Hendrix, Giovanni Ribisi, Beth Broderick, Tia Carrere, Tiffani Thiessen, Milla Jovovich, Charlotte Ross, David Boreanaz, Nicole Eggert, Joel Gretsch, Jennifer Aspen, Eric Dane, Barbara Alyn Woods, Fergie, Jane Lynch, Keri Russell ve Krista Allen gibi isimler bulunuyor.

Krista Allen

Matt LeBlanc

Milla Jovovich

Keri Russell

Pamela Anderson

Dizinin ilk sezonunu bitirmiş bulunuyorum. Gayet eğlenceli ve akıcı bir komedi olmuş. Al ve Peggy karakterleri oldukça iyi çizilmiş, O’Neill ve Sagal da iyi bir uyum içerisinde başarılı performanslar ortaya koyuyorlar. Komşular komediye epey katkı sağlarken çocuklar hikayelerin çok fazla merkezinde yer almıyorlar ilk sezon itibarıyla. Klasik ve içimizden bir hikayesi olduğu için bu kadar eski bir dizi oluşu diyaloglar ve espriler açısından bir yabancılık hissi uyandırmıyor bu arada. 262 bölüm oluşu biraz göz korkutuyor elbette, ama ilk sezon ayarında devam ettiği sürece o da bir sıkıntı değil benim açımdan.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.