Netflix, 3 Mayıs 2019 tarihinde bizi yeni bir diziyle daha buluşturdu: Dead to Me

Kara komedi türündeki dizinin yaratıcısı Liz Feldman. Ona yazar masasında Kelly Hutchinson da eşlik etmiş. Yapımcı koltuğunda ise Will FerrellAdam McKay, Jessica ElbaumChristie Smith, Abe Sylvia ve Christina Applegate gibi isimler yer almış.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan ve 2. sezonu olup olmayacağı henüz belli olmayan Dead to Me‘nin bölüm süreleri ise 26-34 dakika arasında değişiyor.

KONU

Yakınlarını kaybedenlerin bir araya gelip hislerini paylaştığı bir yas grubu buluşmasıyla açıyoruz diziyi. Dizimizin merkezinde bu yas grubu buluşmasına o gün ilk kez katılan Jen ve Judy isimli 2 kadın var. Paylaşımlar yapılmaya başlanıyor; Judy sekiz hafta önce nişanlısını kaybettiğini, Jen ise yaklaşık 3 ay önce kocasının bir vurkaç vakası sonucu yaşamını yitirdiğini anlatıyor. Bu yas grubu buluşmasının ardından da Jen ve Judy arkadaş olmaya başlıyorlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Jen karakterine Samantha Who?, Up All Night ve Married with Children dizilerinden tanıdığımız Christina Applegate hayat veriyor.

Jen; kocasının ölümünün yasını hala atlatamamış, eşine vurup kaçan kişiyi bulamadığı için hala öfkesini de dindirememiş olan kalbi kırık, yaralı bir dul. Emlakçılık yaparak yaşamını idame ettiriyor. 2 oğlu var. Asabi, ani öfke patlamaları yaşayan, ben merkezci bir kadın diyebiliriz Jen için.

Judy karakterinde Bloodline, Freaks and Geeks ve ER dizilerinden tanıdığımız Linda Cardellini‘yi izleme fırsatı yakalıyoruz.

Judy, bir yaşlı bakım merkezinde yaşlılara sanat dersi veriyor. Ayrıca kendi çapında bir ressam. Sön dönemde büyük zorluklar yaşamış olan hüzünlü bir kadın kendisi. Ama iyimser yapısını da korumaya çalışıyor her daim. Özgür ruhlu, cana yakın, eksantrik biri diyebiliriz onun için.

(İlk Bölüm İspiyonu) Judy’nin öldüğünü söylediği eski nişanlısı Steve rolünde Westworld dizisi ve X-Men film serisinden aşina olduğumuz James Marsden karşımıza çıkıyor. Steve, bir sanat galerisi sahibi, karizmatik ve zengin bir adam. Jen’in emlakçılık kimliği ve Steve’in satılmaya müsait evi dolayısıyla bir iletişimleri oluyor ikilimizin.

Bu üç isme ek olarak Jen’in bilgisayar oyunu bağımlısı büyük oğlu Charlie rolünde Condor dizisinden anımsanabilecek Sam McCarthy‘yi, Jen’in küçük oğlu Henry rolünde Legion dizisinden anımsanabilecek Luke Roessler‘ı, Jen’in emlak işindeki ortağı Chris rolünde The Mysteries of Laura dizisinden hatırlanabilecek Max Jenkins‘i, Jen’in rahmetli kocası Ted’in annesi Lorna rolünde Young Sheldon, Devious Maids ve Desperate Housewives gibi dizilerden anımsanabilecek Valerie Mahaffey‘yi, Judy’nin yaşlı bakım merkezinde ders verdiği yaşlılardan biri olan Abe rolünde Edward Asner‘ı, Judy’nin rahmetli kocası Ted’in vurkaç davasına bakan dedektif olan Ana Perez rolünde Man with a Plan ve Telenovela dizilerinden hatırlanabilecek Diana Maria Riva‘yı, Judy ve Jen’in bir yas grubu etkinliğinde tanıştığı rtağını kaybetmiş bir polis olan Nick rolünde Channel Zero ve Guerrilla dizilerinden anımsanabilecek Brandon Scott‘ı izliyoruz tekrar eden rollerle.

Konuk oyuncu havuzunda ise Steve Howey, Olivia Macklin ve Suzy Nakamura gibi isimler yer alıyor.

YAZARIN NOTU

Kara komedi kavramının hakkını veren, oldukça başarılı bir dizi olmuş Dead to Me. Akıcı ve sürükleyici bir hikayesi vardı. Ara ara fena olmayan hamleler yaptı, duyguyu da iyi yansıttı ve en baştan en sona kadar keyifle izletti kendini. Güzel de bir kadro kurmuşlar tabii. Çoğu kişi Christina Applegate veya James Marsden için başına oturacaktır muhtemelen dizinin ama Linda Cardellini diziyi asıl taşıyan isim konumunda bana göre. Diğerleri de ona başarıyla eşlik ediyor elbette.

Sezonun iyi işlerinden biri olmuş Dead to Me. Bu haliyle makul seviyede kapalı bitmiş olsa da yeni sezon onayı almasını da isterim elbette.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Bu da dizinin Türkçe altyazılı fragmanı: