Audience Network’ün yeni draması Condor‘un tanıtımına hoş geldiniz.

GİRİZGAH

Condor, 6 Haziran 2018 tarihinde yayın hayatına başladı ve an itibarıyla 5 bölümü yayınlandı. İlk sezonu 10 bölümden oluşacak olan politik gerilim türündeki dramanın 2. sezonu olup olmayacağı ile ilgili henüz bir bilgi yok.

Condor, James Grady‘nin 1974 yılı basımı Six Days of the Condor isimli kitabından uyarlanıyor. Söz konusu kitabın 1975 yılında Three Days of the Condor isimli bir sinema filmi de çekilmiş.

Condor’un kelime anlamı ‘Güney Amerika’ya mahsus bir çeşit büyük akbaba’.

Dizinin yaratıcıları Todd KatzbergJason Smilovic ve Ken Robinson. Yönetmenlik koltuğunda Andrew McCarthy ve Lawrence Trilling oturuyor. Yapımcı kadrosunda David EllisonShane ElrodChris LongAndrew McCarthyFrank Siracusa ve John Weber gibi isimler bulunuyor.

Dizinin bölüm süreleri ise 47-54 dakika arasında değişiyor.

KONU

Joe Turner, CIA için çalışan zeki ve yetenekli bir analisttir. 2 yıl kadar önce CIA için olası teröristleri terör eylemini gerçekleştirmeden önce bulup engellemeye yardımcı olan bir program yazmış. Program şimdilerde kullanılmaya başlanmış ve Joe’ya o program sayesinde farkına vardıkları birini bugün gerçekleştirmesi muhtemel terör eylemi öncesi etkisiz hale getirecekleri söyleniyor. Programla ilgili fikri alınması için operasyon merkezine davet ediliyor. Joe’nun çekincelerini söylemesine ve uyarılarına rağmen operasyon yürütülüyor ve söz konusu terörist bir stadyumda bir biyolojik bombayı aktif hale getirmeden önce öldürülüyor. Bu olayın akabinde olaylar durulmuyor elbette.

Başarısız olan terörist saldırının arkasındaki kişiler boş durmuyor ve ortalık karışıyor. Bu karmaşada daha ne olduğunu bile anlayamadan Turner basına yansıyan çok önemli bir vakanın baş şüphelisi olarak buluyor kendini. Bundan sonraki süreçte Turner hayatta kalmak, gerçeği keşfetmek ve adını aklamak zorundadır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Joe Turner=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz ana kahramanımız Joe Turner karakterine The White Queen ve Tutankhamun dizilerinden tanıdığımız Max Irons hayat veriyor.

CIA’de çalışmaya eniştesi kanalıyla başlamış. İdealist biri. Son kız arkadaşını hala unutamamış. Uzun süredir yalnız.

=Bob Partridge ve Marty Frost=

Bob, Joe’nun eniştesi. CIA’de sözü geçen biri. Joe’yu CIA’ye sokan kişi, onun nasıl biri olduğunu çok iyi biliyor,  söz konusu suçlamalara itibar etmiyor ve elinden geldiğince Joe’ya yardım edebilmenin yollarını arıyor.

Karaktere Goliath, Humans, Damages gibi diziler dışında birçok sinema filminden de yakinen tanıdığımız William Hurt hayat veriyor. 

Marty, bir süredir emekli olan üst düzey bir CIA çalışanı. Söz konusu vaka patlak verince yeniden göreve dönüyor ve davanın başına geçiyor. Bob ile geçmişten gelen gerilimli bir ilişkileri var. Diziye ilerleyen bölümlerde dahil oluyor.

Karakteri Intruders ve Falling Skies gibi dizilerden tanıdığımız Mira Sorvino canlandırıyor.

=Sam Barber ve Mae Barber=

Sam, Joe’nun en yakın arkadaşı. O da CIA için çalışıyor. Karaktere Life Unexpected, Ringer, North Shore ve Backstrom gibi birçok diziden yakinen tanıdığımız Kristoffer Polaha hayat veriyor. 

Mae, Sam’in eşi. Mutlu bir evlilikleri ve 2 çocukları var. O da Joe ile çok yakın arkadaş. Karakteri Being Human dizisinden hatırlanabilecek Kristen Hager canlandırıyor.

=Deacon Mailer ve Gabrielle Joubert=

Deacon ve Gabrielle, söz konusu biyolojik silahla ilişiği olan terörist grubun mensupları konumunda. Gabrielle, son derece soğukkanlı ve tehlikeli bir kadın. Dizinin en çok öne çıkan ana karakterlerinden biri konumunda.

Deacon karakterini Absentia, Kfulim ve Shots Fired gibi dizilerden hatırlanabilecek Angel Bonanni canlandırıyor. Gabrielle karakterine ise Leem Lubany hayat veriyor.

=Kathy Hale=

Joe ile bir randevu uygulaması sayesinde tanışıyorlar. Avukatlık yapıyor. Kendi halinde, sempatik bir kızcağız.

Kathy karakterinde Mind Games ve The Playboy Club dizilerinden anımsanabilecek Katherine Cunningham‘ı izliyoruz.

=Sharla Shepard=

Söz konusu vakadan sonra CIA tarafından işe alınan bir analist.

Sharla karakterinde The Originals ve Containment dizilerinden tanıdığımız Christina Marie Moses karşımıza çıkıyor.

=Nathan Fowler=

Söz konusu terörist grubun önemli isimlerinden biri.

Nathan Fowler karakterinde Trust ve The Affair gibi diziler dışında birçok sinema filminden yakinen tanıdığımız Brendan Fraser‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

=Reuel Abbott=

CIA’in başkan yardımcısı. Bob ve Marty ile uzun yıllardır birbirlerini tanıyorlar.

Reuel Abbott karakterinde Seinfeld, Show Me a Hero ve Pitch gibi dizilerden anımsanabilecek Bob Balaban karşımıza çıkıyor.

Oldukça geniş kadrosuyla dikkat çeken dizide Joe’nun halası Lily Partridge rolünde Battlestar Galactica ve Falcon Crest gibi diziler dışında birçok sinema filminden de aşina olduğumuz Kate Vernon karşımıza çıkıyor.

Ayrıca Mouna TraoréGabriel HoganEllen WongJess Salgueiro ve Melissa O’Neil gibi daha birçok tanıdık sima dizinin kadrosunda yer alıyor.

YAZARIN NOTU

İlk 4 bölümüyle sürpriz bir şekilde beğendiğim bir dizi oldu Condor. Gayet hareketli ve akıcı bir şekilde işliyorlar hikayeyi. Her bölüm bir sonraki bölümü merak ettiriyor. Aksiyonu tadında, kıvamında. Tanıdık simalarla bezeli geniş kadrosu da en büyük artılarından bir tanesi elbette dizinin. Max Irons, Leem Lubany, Katherine Cunningham ve Kristen Hager daha çok parlayan isimler benim radarımda şu an için. Seversiniz ya da sevmezsiniz bilemem ama en azından ilk bölümü bir denemeniz taraftarıyım ben.

İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.

FRAGMAN