12063680_1115318731846557_1817745725049814563_n

Son yıllarda bilimkurgu ve doğaüstü türleri dışında bir dizi yaptığına fazla şahit olamadığımız The CW, 2016’ın Mart ayında bilimkurgu soslu, “salgın” temasındaki yepyeni bir dramayı beğenimize sundu: Containment

Dizi, 13 bölümlük bir “limitli dizi” olarak planlanmış durumda. Yani mini dizi formatında bir 1. sezon izleyeceğiz. Sezon finalinde, olası 2. sezona sarkacak ucu açık bir mevzu kalmayacak (en azından öyle umuyoruz); ama kanal diziden memnun kalırsa, keyfi isterse yeni sezon onayı verebilecek.

İlginizi çekti mi? Cevabınız “Evet” ise buyurun yazının devamına ve Containment‘ı yakından tanıyın.

 

Containment-Coming-Soon-Top-Web-Banner

Hakkında

Mutfaktakilere baktığımızda, yıllardır The CW ile güzel bir işbirliği içinde olan Julie Plec‘i (“The Vampire Diaries,” “The Originals,” “The Tomorrow People”) ve yanında David Nutter‘ı (The Flash,” “Arrow”) görüyoruz.

Dizi, 2014 yapımı Cordon isimli Belçika dizisinin uyarlaması olma özelliğini taşıyor. İlk sezonunda, tek bir hastadan başlayarak ölümcül bir virüsün koca bir şehre yayılmasını; ve bunun halktan daha ziyade, sayıca fazla olan ana karakterlerin üzerindeki etkisine tanık olduğumuz, 19 günlük bir hikayeyi izletme vaadinde bulunuyor.

containment-the-cw-new-show-jake-chris-wood

Konu

Uzak Doğu’dan gelen biriyle taşınan, gizemli ve kısa sürede ölümcül olduğu fark edilen bir virüsün yol açtığı salgın Atlanta’da patlak verdiğinde, şehrin neredeyse tamamı hızlı bir şekilde, büyük bir karantinaya alınır. Burada sıkışıp kalan sağlıklı insanlar hayatta kalmak için mücadele verirken yerel ve federal görevliler, çaresizce bir tedavi aramaya başlarlar.

Sokaklarda huzuru sağlamakla görevli polis memuruyken Atlanta PD’de hızlı bir şekilde yükselen Lex Carnahan’ın işi şimdi her zamankinden çok daha zordur. Çünkü sorumlu olduğu insanların yanı sıra uzun zamandır sevgilisi olan Jana ile aynı zamanda iş arkadaşı olan en yakın arkadaşı Jake de karantinada sıkışmıştır.

Hamile ve erkek arkadaşından ayrı düşen 17 yaşındaki Teresa, öğretmenlik yaptığı sınıfıyla birlikte Katie Frank ve CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) araştırmacısı olup karantina konusunda tartışmalı açıklamaların yayıldığı bu karışık ortamda bir tedavi bulmaya çalışan Dr. Victor Cannerts, virüs bulgusu göstermedikleri halde Atlanta Merkez’de, yani karantinada kalan diğer isimlerden birkaçıdır.

Karantina dışında kalan bölgede, mahsurların yakınlarının hükümete karşı gittikçe azalan güvenleriyle beraber yarattıkları kaos süregelirken karantinadan sorumlu Dr. Sabine Lommers, bölgeyi kontrol etme konusunda Lex’in yardımına muhtaçtır.

Karantina içindeki sevdiklerinden ayrılan insanlar ise burada sadece ölümcül enfeksiyonla mücadele etmekle kalmamaktadırlar. Aynı zamanda yalnızlığın, korkunun ve halkın parçalanmasının yarattığı etkilerle baş etmekte ve bütün bunlar olurken de bir yandan birbirlerinin güvenini kazanmaya ve kalan umutlarını korumaya çalışırlar. Çaresizce bir tedavinin bulunduğu ve dışarı çıkabildikleri günü beklerler.

Karakterler ve Oyuncular

Lexcarnahan_featuredAlex “Lex” Carnahan (David Gyasi):

Atlanta Polis Departmanının yüksek rütbeli çalışanlarından. Sert görünen ama aslında yumuşak kalpli biri. İşine sadıklığı ve metanet sahibi olmasıyla bilinmekte. Kendini ziyadesiyle kız arkadaşı Jana’ya adamış; ama romantik duyguları ile adaleti sağlama görevinin sorumlulukları arasındaki dengeyi sağlama konusunda birtakım sıkıntılarla uğraşmakta.

İş yerindeki genç polis memuru Jake Riley ile çok yakın arkadaştır. Jake’in karantinada sıkışmasıyla ona ve diğer iş arkadaşlarına karşı olan sorumluluğu artar. Doğuştan lider niteliği olduğu için Dr. Sabine Lommers tarafından CDC ile halk arasında doğru irtibatı kurup, korku ve paniğin yaratacağı olumsuzlukları kontrol altına almakla görevlendirilir.

Karakteri, Interstelar ve Cloud Atlas gibi filmlerden tanıyabileceğiniz David Gyasi canlandırıyor.

Jakeriley_featuredJake Riley (Chris Wood):

Atlanta Polis Departmanına yeni katılan bir polis memuru. Burada çalışan en yakın arkadaşı Lex’in kız arkadaşı Jana ile önceden bir birliktelikleri olmuş.

Jake, hastalık belirtesi gösteren ilk kişiyi hastaneye bırakıp dönecekken virüs belirtisi taşımadığı halde talihsiz bir şekilde karantina alanında kapana kısılır. Kendini kurtarma çabasındayken salgının ölümcül bir hal almasıyla başkalarının da ona ihtiyacı olduğunu fark eder; ve cesur bir şekilde mücadele etmeye çalışır.

Karakteri The Carrie Diaries ve The Vampire Diaries gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Chris Wood canlandırıyor.

Janamayfield_featuredJana (Christina Moses):

Jana, Lex’in kız arkadaşı ve Bitscan’de Veri Kurtarma Uzmanı olarak çalışmakta. Kimsesiz çocukların bir arada olduğu bir grup evinde, aynı zamanda iş arkadaşı da olan en yakın arkadaşı Suzy ile birlikte büyümüştür. Sorunlu çocukluğu nedeniyle sık sık duygusal çıkışlar yaşayan ve ilişkisinde verdiği sözler nedeniyle çeşitli problemlerle boğuşan biri. Salgın patlak verdiğinde Atlanta-Merkez’deki ofisinde sıkışıp kalır. Son derece zeki olan Jana, sevgilisi Lex’in de isteğiyle enfeksiyona olan itirazları kontrol etmeye çalışır ve karantina bölgesinde liderliği üstlenmeyi deneyip protokolleri uygulayarak ölümleri önlemek için çabalar.

Jake ile bir dönem birlikteyken, Jake’in kişisel sorunlarını neden göstererek onu terk etmiştir.

Karakteri Starship: Apocalypse ve Starship: Rising gibi filmlerden tanıyabileceğiniz Christina Marie Moses canlandırıyor.

Katiefrank_featured

 

Katie Frank (Kristen Gutoskie):

11 yaşındaki oğlu Quentin’i tek başına büyüten bir anne, bir ilkokul öğretmeni. Salgın ortaya çıktığı sırada, oğlunun da içinde bulunduğu sınıfıyla birlikte yaşlılara yardım amaçlı bir hastane gezisinde oldukları için öğrencileriyle birlikte karantina bölgesinde kalır. Ne pahasına olursa olsun oğlunu ve öğrencilerini korumaya çalışır. Hastanede tanıştığı polis memuru Jake’ten bu konuda büyük yardım almaktadır.

Karakteri, Beaver Falls dizisiyle tanıyabileceğiniz Kristen Gutoskie canlandırıyor.

 

Leogreene_featured

 

Leo Green (Trevor St. John):

Karantinanın dışındaki bir gazeteci. Ortadaki biyolojik silah iddialarının aslını öğrenme, insanları mağdur edebilecek gizli anlaşmaları açığa çıkarma ve resmiyette açıklanmayan diğer şeyleri halka duyurma amacındadır. Bunun için ise karantina bölgesindeki arkadaşlarının gönderdiği videoları ve fotoğrafları yayınladığı Intheperimeter adında bir blog yazmaktadır.

Karakteri One Life to Live ve The Client List gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Trevor St. John canlandırıyor.

 

Sabinelommers_featured

 

Sabine Lommers (Claudia Black):

CDC’de (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) çalışan, çok tanınmış ve yetkili bir doktor. Karantina bölgesinde kalan Atlanta Midtown Hastanesi’ndeki bağlantıları sayesinde salgının durumunu belirlemek için bazı çalışmalar yürütmeye başlar. Karantina kararını alan ve POTUS ile birlikte orayı yöneten kişi. Virüsün bu denli tehlikeli olduğunu fark edince alınması daha da zor kararlarla karşı karşıya kalır.

Karakteri Stargate SG-1, Farscape ve The Originals gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Claudia Black canlandırıyor.

 

Teresa_featured

Teresa Keaton (Hanna Mangan Lawrence):

Teresa, erkek arkadaşıyla birlikte Atlanta’yı terk etme planları yapan hamile bir genç. Planın gerçekleşeceği gün CDC karantina kararı aldığı için karantina bölgesinde kalan mahallesinde, erkek arkadaşı ise dışarıda kalır.

Bir market işleten annesi ile gergin bir iletişimi var. Marketin içinde tek başına, erkek arkadaşının telefondan verdiği tavsiyelere güvenmek dışında yapabileceği bir şey yok.

Karakteri, şüphesiz Spartacus‘taki başarılı performansıyla akıllarda kalan aktris Hanna Mangan Lawrence canlandırıyor.

Victorcannerts_featured

 

Victor Cannerts (George Young):

CDC’de çalışan bir doktor. Karantina kararı alındığında Atlanta Midtown Hastanesi’nde salgını başlatan hastayı teşhis etmekle meşgul olduğu için içeride tıkılı kalır. Dışarıdaki Sabine’nin emirleriyle hareket edip virüs hakkında gerekli bilgileri içeriden toplamaya başlar.

Karakteri George Young canlandırıyor.

 

Yazarın Notu

Bendeniz, The CW’nun doğaüstü ve bilim kurgu saplantısı olmadığı günler kendisini seven bir bünyeye sahiptim. Gayet düzgün ve izlemesi kolay diziler çıkarmasıyla, gelecek için umut vaat eden genç oyuncuları isabetli bir şekilde seçmesiyle gönlümü kazanmış bir kanaldı. Her zaman yeni işlerine şans verir ve çoğundan memnun kalırdım. Şu aralar pek anlaşamasak da yeni bir “normal” drama yaptığını görünce yine hemen koştum ve sonuçtan gayet memnun kaldım. Aslında Containment yapı itibarıyla çok fazla The CW dizisi gibi durmuyor ama sonuç olarak yine ortalamanın üstünde, sürükleyici, merak ettiren, izlemesi keyifli, oyunculukları yeterli ve eli yüzü düzgün bir drama. Daha önce yapılan salgın temalı filmlerden / dizilerden çok da farklı ve fazla bir şey sunmuyor ama bu türünün iyi bir örneği olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Screen-Shot-2015-05-14-at-2.17.28-PM

Reytingleri şimdilik iyi gittiğinden ve gelecek yıl The Vampire Diaries ile The Originals’ın bitme ihtimali söz konusu olduğundan, kanalın Julie Plec’le yollarını ayırmamak adına diziye yeni sezon onayı vereceğini düşünüyorum. Orijinal dizinin 2. sezonu henüz yayınlanmadığı için ve burada da ilk sezonun henüz başlarında olduğumuzdan “Olası yeni sezonda ne yaparlar, hikaye nerelere gidebilir?“, hiçbir fikrim yok. Yine de yapımcı koltuğunda Julie Plec oturduğu için bir şeyler bulma konusunda sıkıntı yaşamayacaklarına eminim.

Güncelleme: Dizinin tek sezonda kalmasında karar kılındı. 2. sezonu olmayacak.

Son olarak seyredecek olan herkese iyi seyirler…

Tanıtım Filmleri

https://youtu.be/nC9D2Bf08Fk