Eureka, Caprica ve Sanctuary gibi dizileri bünyesinde bulunduran Syfy kanalı, Twilight ile zirve yapan vampir-kurtadam temalı yapımların takipçisi olarak 2010 yılında yeni bir dizi siparişi vermişti. Arkada bıraktığımız 2011 yılının başlarında ilk sezonuyla karşımıza çıkan Being Human, 16 Ocak 2012 itibariyle 2. sezonu ile ekranlarda olacak. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

Orijinal Being Human’ın kadrosu

Being Human aslında yeniden yapım olan bir dizi. 3 sezonu geride bırakmış, 4. sezonu da 2012 başlarında yayına girecek olan ve kendisiyle aynı adı taşıyan bir İngiliz dizisinden uyarlanmış. Dizi, genel olarak aynı evde yaşayan vampir, kurtadam ve hayalet üçlüsünün yaşadıkları ve “normal” olmak için verdikleri çaba üzerine kurulu.Karakterler üzerinden konudan bahsetmeye devam edersek:

Ian Daniel “Aidan” McCollin

Aidan, dizinin 200 küsür yaşlarında, yıllarca her türlü kanlı aktiviteye bulaşmış ama artık bunlardan arınarak sakin bir hayat yaşamak isteyen vampir unsuru. Hatta bu amaçla aynı hastanede birlikte çalıştığı yakın arkadaşı Josh’u da ikna eder ve ikili birlikte bir ev tutar. Ama daha ilk bölümün başlarında Aidan’ın yaşadığı bir olay, bunun düşündüğü kadar kolay olmayacağını ona açıkça gösterir. Üstelik karşısında, onun kendilerinden ayrılmasını kolay kabullenmeyecek vampirler de vardır.Ufak not: Aidan ismi orijinal Being Human’da vampiri oynayan aktör Aidan Turner‘a ithafen koyulmuş.

Joshua “Josh” Radcliff

Josh, dizinin sahip olduğu nadir özelliğin hayatına olan etkisinden hiç hoşnut olmayan kurtadam öğesi. Bir kurtadam tarafından ısırıldıktan sonra ailesinden ve yakın çevresinden ayrılmak zorunda kalmış ve bu durumu hala tam anlamıyla içine sindirememiş. Kurtadam olduğu için karşı cinsle yakınlaşma ve ciddi bir ilişki yaşama konusunda çekinceleri var. Aidan’ın ev arkadaşlığı teklifini de eski “normal” hayatına duyduğu özlemden dolayı kabul eder. Ama onun da peşinde bunun kolay olmayacağını ona gösterecek olan unsurlar hiç de az değil.

Sally Malik

Sally Malik

Aidan ve Josh yeni evlerine taşındıklarında karşılarında davetsiz bir misafir bulurlar. Sally, dizinin bu evde hayatını kaybetmiş ama ruhu huzur bulamadığından dolayı hayalet olarak dönmüş parçası. Nişanlısıyla birlikte yaşadığı evdeki ölümüyle ilgili neredeyse hiçbir şey hatırlamayan Sally, bir yandan bu duruma açıklık getirmeye çalışırken, bir yandan da ölümünün ardından gerçekleşen değişikliklerin üstesinden gelmeye çalışıyor.Dizi, genel konu itibariyle bu şekilde. Ayrıca ilk sezonda İngiliz diziyle paralel gitse de senarist ve oyuncular 2. sezon ile birlikte bağımsız devam edeceğine yönelik açıklamalarda da bulundular.Konunun ardından dizinin kadrosundan bahsedecek olursak:

Dizinin 3 başrolünden vampir Aidan’ı Smallville ve Battlestar Galactica gibi tv yapımlarında da yer almış Sam Witwer canlandırıyor. Bunların dışında konuk oyunculukları bulunan ve Star Wars:The Clone Wars için seslendirmeler de yapan biri. Bir diğer ana karakter kurtadam Josh rolü Sam Huntington‘a emanet. Oyuncu, ABC‘nin 6 bölümde iptal ettiği dizisi Cavemen‘deki başrolünün yanında, bazı dizilerde konuk oyunculukları bulunan birisi. Hayalet Sally’e ise The Assistants ve 15/Love gibi tv yapımlarında da yer almış Meaghan Rath hayat veriyor.Ana karakterlerin yanında dizide önemi olan yan kadrodan da söz edersek:

Aidan ve James Bishop

Aidan ve James Bishop

Aidan’ın istemese de içinde bulunduğu vampir topluluğunun başı James Bishop‘ı içine girmediği dizi neredeyse kalmayan, Lost dizisinin Jacob‘ı olarak da tanınan Mark Pellegrino oynuyor. Dizide Aidan’ın “yakın” arkadaşı olan Rebecca karakteri de Sarah Allen‘a emanet.Aidan ve Josh’un çalıştığı hastanenin hemşire Nora’sını Valemont‘taki rolüyle de bilinen Kristen Hager canlandırırken, Josh’un kızkardeşi Emily‘yi Alison Louder oynuyor.Son olarak, Sally’nin nişanlısı Danny’yi konuk oyunculuğun çokça olduğu bir kariyeri bulunan Gianpaolo Venuta oynarken, The Mysteries of Alfred Hedgehog‘ın arkasındaki isimlerden Angela Galuppo da Sally’nin en yakın arkadaşı Bridget’i canlandırıyor.

Bridget, Sally ve Danny

Bridget, Sally ve Danny

Açıkçası diziye başlarken kanal Syfy’ın tartışmalı sicilini düşünmedim değil. Ama vampir-kurtadam kültürüne bağlı Amerikan uyarlaması bir dizinin nasıl olduğuna dair merakım galip gelince, bir çırpıda izleyiverdim ilk sezonu.Kişisel görüşüm, dizinin kendi içinde ve diğer vampir-kurtadamlı yapımlardan ayrı değerlendirildiğinde iyi bir yapım olduğunun söylenebileceği. True Blood, The Vampire Dairies gibi yapımlardan kendini ayıran özellikleri de mevcut tabii ki.

Ayrıca, mükemmel oyunculuklara sahip olmasa da bir vampir-kurtadam dizisi için yeterli kabiliyette olduklarını düşündüğüm oyunculara sahip bir dizi. Genel konu da insanı sıkmayan bir akıcılıkta işleniyor.Sonuç olarak, vampir-kurtadamlı yapımlardan hala sıkılmadıysanız ve Syfy ile bir derdiniz yoksa, Being Human’a şans vermenizi tavsiye edebilirim. Ayrıca dilerseniz, dizi hakkında fikir vermesi için bu kısa videoya da bakabilirsiniz. İyi seyirler.