Amerikalılar doğaüstü varlıkları konu alan drama yapar da, İngilizler yapamaz mı?

Ben İngilizler’in televizyon alanında hala Amerikalılardan iyi olduklarını düşünüyorum. Being Human da o iyilerden biri kesinlikle. Hatta dizinin başarısı SyFy tarafından da fark edilmiş olacak ki, Amerikan versiyonunu çekmekte karar kılmışlar.

Ben diziyi izlemek için uygun zaman ararken onlar 2. sezonunu tamamlamışlar bile. Yani pilot bölümle beraber halihazırda 15 bölümü bulunuyor şuan. 2008’in Şubat’ında tanıtım bölümü yayınlanan dizinin (evet true blood öncesi) ilk sezonu 2009’un ocak ayından itibaren BBC Three kanalında gösterilmeye başlanmış. İstikrarlı bir şekilde artan izlenme sayısı sayesinde, bir dönem BBC One’a terfi etmiş. Fakat sonra orijinal kanalına geri döndürülmüş. Being Human‘ın elde ettiği bir başka başarı da 2010 yılı BAFTA ödüllerinde en iyi drama dalında aday gösterilmesi.

Dizinin yaratıcısı, daha önce doctor who ve torchwood gibi dizilerin de kadrosunda yer almış olan toby whithouse.

Baş rollerinde ise russell tovey (george), aidan turner (mitchell) ve lenora crichlow (annie) bulunuyor.

George ülke dışında çıktığı bir gezi sırasında kurt adamların saldırısına uğramış, sonrasında ise kendisini onlardan biri olarak bulmuştur. Bu durumu keşfetmesinin ardından ailesini ve eski hayatını terk etmiş, 156 IQ’ya sahip olmasına rağmen para kazanmak için hasta bakıcılık yapmaya başlamıştır.

Çalıştığı hastanede kendisi gibi hasta bakıcı olan Mitchell ile tanışır ve onun da normal insanlardan farklı olduğunu, bir vampir olduğunu öğrenir. Ezelden beri birbirlerine düşman olan varlıkların soylarından gelmelerine rağmen iyi arkadaş olmuşlardır. İçinde bulundukları durumun zorluklarından bıkan bu iki arkadaş hayatlarını normal bir düzene sokmaya karar verirler ve bunu yapmaya da bir ev tutarak başlarlar.

Yeni evlerinde onları bekleyen bir sürpriz vardır. Daha önce o evde yaşayan Annie ölmüş ancak bu dünya ile bağı kopmamıştır. George ve Mitchell evde olan garipliklerin farkına varmış ve en sonunda bir hayalet olan Annie ile tanışmışlardır.

*

*

Birbirinden farklı bu üç varlık ev arkadaşı olmuş, insan oldukları ve olmadıkları hayatlarında birbirlerine destek olmaya başlamışlardır.

Dizinin pilot bölümde Annie rolünde Andrea Riseborough, Mitchell rolünde Guy Flanagan oynamasına rağmen normal sezonda onlarla devam etmemişler.

BBC Three, dizinin oyuncularıyla ve yaratıcısıyla röportajların da bulunduğu “Being Human Unearthed” adında bir belgesel çekmiş.

Kanal, 4 şubat 2010’da dizinin 3 kitaptan oluşan ilk kitap setini yayımlamış.

SyFy’nin yayınlamayı düşündüğü amerikan versiyonu muhtemelen önümüzdeki sonbaharda başlayacak.