A.B.D. dışı dizilerini ekrana getirmeye hızla devam eden Netflix’ten birisi İspanya’dan, diğeri Fransa’dan olmak üzere iki yeni dizi geldi.

1) Alta Mar (High Seas)

24 Mayıs’ta 8 bölümlük ilk sezonu yayınlandı, başlamadan ikinci sezonunu garantilemişti. High Seas’in yapımcılığını Netflix’in bir diğer İspanyolca dizisi Cable Girls’ü hazırlayan Bambú Producciones üstlendi. Diziyi Ramón Campos ve Gema R. Neira yarattı.

1940’lardayız. Bir transatlantik gemi İspanya’dan Brezilya’ya gitmeye hazırlanmaktadır. Babaları öldüğünden beri amcalarının kol kanat gerdiği kız kardeşler Eva (Ivana Baquero) ve Carolina Villanueva (Alejandra Onieva) da amcalarıyla yolcular arasındadır. Hatta uzun sürecek gemi yolculuğu sırasında Carolina’nın ve geminin sermayedarlarından Fernando Fábregas’ın (Jon Kortajarena) düğünü yapılacaktır.

Gemi kalkmadan kısa bir süre önce Eva ve Carolina’nın karşısına aniden çıkan bir kadın kendisine şiddet uygulayan bir adamdan kaçtığını söyleyerek yardım ister. Onlar da tanımadıkları bu kadını o an geri çevirmez ve gizlice gemiye sokar. Ancak yolculuk devam ederken yolcu listesinde olmayan ve gerçek kimliği bilinmeyen “bu” kadın öldürülür ve bir cinayet gizemiyle karşı karşıya kalınır.

Kadroda José Sacristán, Eloy Azorín, Félix Gómez, Ignacio Montes ve Tamar Novas gibi oyuncular da bulunuyor.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.


2) Osmosis

29 Mart’ta 8 bölümlük ilk sezonuyla ekrana geldi. Bilim kurgu türündeki diziyi Audrey Fouché yarattı. Henüz ikinci sezonu hakkında bir haber yok.

Hikaye yakın gelecekte Paris’te geçiyor. Paul ve Esther Vanhove kardeşlerin sahip olduğu şirket “Osmosis” adında yeni bir flört uygulaması çıkartmaya hazırlanmaktadır. Kişilerin beyin verilerini kullanarak gerçek aşkı ve %100 uyumu bulmayı vaad eden program şimdiden pek çok etik konulu tartışmayı beraberinde getirir. Vanhove Kardeşler yine de geri adım atmaz ve açılış öncesi uygun görülen bazı kişilerle uygulamayı test etmeye başlar.

Osmosis, “Derinde saklı sırlarına ve en özel duygularına erişebilen bir algoritmaya kimi seveceğine karar vermesi için izin vermenin bedeli nedir?” sorusunu soruyor.

Paul karakterini Hugo Becker, Esther’i ise Agathe Bonitzer canlandırmakta. Kadroda Stéphane Pitti, Gaël Kamilindi, Suzanne Rault-Balet, Luana Silva, Yuming Hey ve Manoel Dupont da yer alıyor.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.High Seas (Alta Mar), konusu gereği biraz Agatha Christie’nin Doğu Ekspresinde Cinayet romanını andırıyor. Onda da tren odaklı bir cinayet var. Dizinin sezonunu Doğu Ekspresinde Cinayet’in pembe diziyle birleşmiş hali olduğun düşünerek tamamladım. Bu da tanıtımından dolayı şaşırmadığım bir durum oldu. İspanyollardan farklı bir beklentim yoktu zaten.

Sekiz bölüme bir sürü şey koydular, herkesin payına bir şeyler düştü ve bölümleri izlemesi rahattı aslında. Eva, Carolina, Nicolás ve Dimas benim için daha öne çıkanlar oldu. Bazı şaşırtmacaları sevdim, bazıları gereksizdi veya fazlaydı derken ilerledi. Son 2-3 dakikayı çıkartsak sezon finali değil de final yaptığını söyleyebiliriz, hatta bir ara final yaparmışçasına bitirecekler diye düşünüyordum. Ama bir şeyler daha ekleyip topu ikinci sezona attılar.

Alta Mar genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.

Dili Fransızca olan diziler son dönemde Netflix’in de katkısıyla daha fazla gündemime girer oldular. Le Chalet, La Mante ve The Hook Up Plan’ın ardından Osmosis‘i de denemek istedim. Dışarıdan bakıldığında Black Mirror bölümlerinden Hang the DJ’i andırıyor gibi, haksız bir karşılaştırma da sayılmaz ama göründükleri kadar benzemiyor.

Bilim kurgu tarafı daha geri planda, karakter ilişkileri ve draması onun yerini almış. Sezon boyunca programı test eden kişilerin özel hayatına ve deneyin onların üstündeki psikolojik etkilerine tanık oluyoruz. Burada da bazen güzel idare ettiklerini bazen yavan kaldıklarını düşündüm. Paul’u, Esther’i ve programın ekibindekileri de atlamıyorlar, hatta onlar daha da öne çıkıyor.

Sezonun 8 bölüm olması avantajmış, daha fazlası süründürmeye girerdi. Sezonu tamamladığında geldiği nokta benim için yeterli oldu. Aşağı yukarı toparlamış da öyle gitmiş gibi geliyor, o kadar da rahatsız olmuş değilim. Devam etmezse niye demeyeceğim sanırım ama etmesine itirazım yok.

Osmosis genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.