Alternatif dizi arayanlara bugün için önerimiz Fransa’dan geliyor: Le Chalet

Le Chalet, Türkçe manasıyla ‘Dağ Evi’ anlamına geliyor. 26 Mart 2018 – 9 Nisan 2018 tarihleri arasında Fransa’nın France 2 kanalında yayınlanan dizi, bir gizem-gerilim hikayesi sunuyor. Mini dizi olarak sunulan Le Chalet‘nin bölüm sayısı 6. Dizinin bölüm süreleri 47-62 dakika arasında değişiyor. Le Chalet‘nin dünya geneli yayın haklarını ise Netflix almış durumda.

Dizinin senaristliğini Camille Bordes-Resnais ve Alexis Lecaye üstlenmiş. Resnais, dizinin yönetmen koltuğunda oturan isim konumunda ayrıca. Lecaye ise dizinin yapımcılığını üstlenmiş ek olarak.

Hikayemiz Fransa’da, Alp Dağları’nın eteklerinde kurulmuş küçük bir köyde geçiyor. Köy, en yakın kente 3 saat mesafede bulunuyor. Köye ulaşmak için sadece tek bir yol mevcut. Yaz aylarında dağ, orman ve göl manzaraları ile süslenmiş, sessiz ve sakin bir ortamda temiz ve serinleten bir havayla iç içe alternatif bir tatil geçirmek isteyenlere uğrak mekanı olabilecek bir yer olan bu köy için durum düşünüldüğü kadar toz pembe değildir. Zaman içerisinde büyük göç vermiştir ve azala azala bir avuç insan kalmıştır bu köyde.

Hikaye, 3 farklı zaman diliminde geçiyor. Açılışı bir karakterin psikiyatr ile olan sorgusuyla yapıyoruz. 2017 yılında yaşanan olayların sonrasında geçiyor bu sorgu sahneleri ve dizi süresince de ara ara karşımıza çıkmaya devam ediyor.

1997 yılında bir anne, bir baba, 13 yaşında bir erkek çocuğu ve 5-6 yaşlarında bir kız çocuğundan oluşan 4 kişilik bir aile köye gelip diziye adını veren ve yukarıdaki fotoğrafta gördüğümüz dağ evine yerleşiyor. Baba, kendi hayatıyla ilgili tek bir kitap yazmış bir yazar. İkinci kitabı için çok uzun süredir ilham bulamamış olmanın sıkıntısı içerisinde. Eşinin de önerisiyle kafayı toplamak ve kitap yazmak için uygun bir ortam olan bu köye taşınıyorlar. Eşi, köyün yerlilerinden. Çok uzun süredir gelip gitmemiş ama köye. Buranın hem evliliklerine hem de eşinin yazar tıkanıklığına iyi geleceğine inanıyor.

2017 yılında ise köyde doğup büyümüş bir grup genç, eşleri, sevgilileri ve yakın arkadaşları ile birlikte düğün yapmak için köye, dağ evine geliyorlar. Ama ilk andan itibaren gizemli vakalar peşlerini bırakmıyor. Kazaların ardı arkası kesilmiyor ve insanlar teker teker ölmeye başlıyor.

İzlerken keyif veren en büyük şeylerin başında karakter çözülmeleri geldiği için karakter tanıtımları yapmak istemedim bu diziyle ilgili. Oyuncu kadrosunu merak edenler buraya bakabilir.

Le Chalet, son derece sürükleyici bir yapım olmuş. Herkesin birer bitrer öldüğü slasher tarzı yapımların çoğunda sebep kısmının altı pek doldurulmaz. Ama burada bu hikaye oldukça başarılı bir şekilde işlenmiş bana göre. Duygusal bağ kurdurmuş, empati yaptırabilmiş ve ‘Kim ne kadar haklı? Kim ne kadar suçlu?’ sorularını sordurabilmiş. Bu artısı da diziyi senenin başarılı işlerinden biri kılmış bana göre. Oyuncu seçimlerinden de memnun kaldım genel olarak. Alternatif ülkelerin dizilerine ilgi duyanlar ve slasher tarzı hikayeleri seven bünyeler için mutlaka bir şans verilmesi gereken bir dizi Le Chalet.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.